Суспільство
Опублікували світлини найстарішої церкви на Косівщині з висоти пташиного польоту
1 Червня 2016
У селі Пістинь на Косівщині, захищена горами і древніми оборонними валами, височіє унікальна пам'ятка історії та архітектури, одна з найстаріших сакральних споруд Прикарпаття – церква Успення Пресвятої Богородиці.
Храм звели 1600 року.
Фото 400-літньої споруди виклала у Фейсбук франківська фотограф Наталія Каблюк.
"Церква оточена водою, – розповідає косівський краєзнавець Василь Табахарнюк. – Це п’ятизрубний храм, в основі – форма хреста. Два потоки, які протікають біля церкви, мають символічну для християн назву Йордан, а покровителем нашої церкви вважають Івана Хрестителя. З покоління у покоління пістиньчани передають цікаву легенду. Розповідають, що церкву планували будувати на протилежному березі ріки. Але три ночі підряд невидима сила переносила будівельні матеріали (підготовлений зруб) на інший бік – туди, де її, зрештою, і збудували".
Пістинська церква Успення Пресвятої Богородиці викликає велике зацікавлення у туристів з України і з-за кордону, особливо з Польщі, пише Гуцульський край. У церкві є образ святої Варвари, до якого спеціально приїжджають помолитись поляки-паломники.
Вражає старовинний іконостас. Давним-давно його перенесли з іншого, більшого храму.
Недалеко від церкви є знаменита "Іванова криничика". Її воду вважають помічною для хворих очей.
Також біля церкви є джерело, яке ніколи не пересихає і впадає у потічок Йордан. Місцеві мешканці стверджують, що вода з нього теж має цілющі властивості, бо схожа на йорданську. Вона чотири місяці не псується і не втрачає своїх смакових властивостей.
Біля рукотворного джерела на подвір’ї церкви встановили скульптуру її покровителя – Івана Хрестителя та звели альтанку.
Поруч із церквою росте дуб, один з найстаріших на Косівщині.
"Біля нашої церкви є дуже цікаві місця – печери вапнякового походження, у яких жили монахи-пустельники. Збереглись також залишки рукотворних валів, адже Пістиньський монастир мав оборонне призначення. На кладовищі біля церкви є три старовинні надмогильні хрести. На одному з них навіть можна розібрати дату – 1744 рік. Тут є стільки історичних нашарувань, що це місце може претендувати на створення духовного центру Косівщини", – вважає Василь Табахарнюк.