ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

На Прикарпатті стартував сезон нітратів – про ранню полуницю, отруєння та перевірки

Не так давно на Прикарпатті розпочався сезон свіжих фруктів та овочів. Зараз на кожному базарі можна зустріти помідори, огірки, буряк, полуницю та черешні.

Нерідко бувають випадки, коли люди від перших фруктів отримують діарею – десь не помили, а десь переїли. То як правильно вибрати ранню полуницю та як боротися з «хімічними» продуктами, пише Репортер.

Їсти можна

«Перші ранні овочі та фрукти в Івано-Франківськ зазвичай привозять з Богородчанщини. Але є й багато тих, хто везе продукцію з Закарпаття, – говорить головна лаборантка Держпродспоживслужби Івано-Франківської області Бронислава Бонжукова. – Зараз, наприклад, ходова полуниця – вона в межах норми. Це легко визначити, бо вміст хімічних речовин має бути не більшим, ніж 60 мл на 1 кг. Ми беремо проби практично кожного дня й кажу, що у випадку теперішньої полуниці – вміст речовин лиш 28-30 мл, тобто половина норми, що дуже добре».

Зараз також на ринку починає з’являтися закарпатська черешня. В ній вміст нітратів ще менший, аніж в полуниці – близько 15-20 мл. Помідори, огірки, молода картопля та буряк зазвичай приїжджають з Херсону. Овочі також можна купувати спокійно й не боятися за розлади чи отруєння. Дивний смак або запах в цієї продукції якраз через той малий відсоток вмісту певних хімічних речовин, але не більше того.

«Протягом цього сезону ще не було випадків, коли овочі чи фрукти не відповідали нормам, але зараз піде братківська полуниця й точно буде, – запевняє Бонжукова. – Знаєте, ото зараз великі бізнесмени будуть мати 70 і 80 мл тих речовин в продуктах, але це поодинокі випадки. А в більшості така картина через те, що вони посипають на город гній. Це також вважається нітратами, хоч вони й органічні. Якщо його забагато дати, то відповідно й непоживних елементів буде більше. А хімію, як не дивно, не так часто додають, бо ж вона дуже дорога й це не вигідно».

Отруїтися легко

«Якщо від ранніх овочів чи фруктів отруїлися діти, тоді обов’язково негайно треба звернутись до лікаря, – говорить Мар’яна Воралюк, терапевт-гастроентеролог цент­ральної міської лікарні. – Якщо ж це доросла людина, то потрібно якнайбільше пити, півтора-дві літри води протягом декількох годин. Може бути якийсь сольовий розчин, в народі використовують марганцовку. Нею потрібно викликати рвотний рефлекс, щоб промити шлунок або, якщо ситуація не покращується, звертатися до лікаря. Якщо ж ці шкідливі речовини вже потрапили в кишечник, потрібно використовувати абсорбенти – активоване вугілля, «Сорбекс», «Смекту».

Добре кожні три години, за її словами, пити біле та активоване вугілля, по 3-4 таблетки за раз. Ці препарати швидко виводять погані речовини з організму. Але разом з тим не можна забувати про воду.

«Якщо отруєння проходить без блювоти й діареї, з метою зменшення всмоктування токсин, можна приймати проносне, таке як сульфат магнію або натрій, – пояснює Воралюк. – За медичною допомогою треба звертатися тоді, коли вже є різкі болі в животі, підвищена температура, постійна блювота і коли людина має проблеми з шлунково-кишковим трактом – гастрит, виразки, панкреатит, діарея з кров’ю». 

Вживати, за словами гастроентеролога, ранні фрукти й овочі дітям бажано з 2-3 років, звичайно, якщо до цього не було алергічних реакцій. Але якщо в дітей є як мінімум висипка на щоках, то їсти навесні різну свіжу продукцію забороняється. Найголовніше – не забувати мити руки та продукти. В ідеалі, найкраще їсти фрукти та овочі по сезонах, наприклад: полуниця – червень, абрикоси, персики – липень, тобто, по мірі їх дозрівання.

Правила понад усе

«Всі овочі та фрукти, які купують люди, перед вживанням потрібно обов’язково промивати в холодній воді й залишати на 5-10 хвилин, – говорить профільна мед­сестра міської лікарні № 1 Леся Вацик. – Якщо це овочі та фрукти з нітратами, тобто ранні, потрібно їх замочувати на 1-2 години, з добавкою солі й соди, промивати, щоб ці шкідливі речовини виводились. Бо наповнювати організм поживними мікроелементами треба, але краще розуміти – на ринках не вслідкуєш за всіма продавцями. Тому потрібно піклуватися про своє здоров’я, не допускати великої кількості пестицидів в організм».

 Ось декілька порад від медсестри, як правильно вживати ранні фрукти та овочі:
  • в день варто з’їдати до 10 черешень, 4-5 полуниць (близько 100 грамів);
  • з овочами також не варто жартувати – 1-2 помідори або ж огірки на день;
  • свіжі овочі та фрукти найкраще починати їсти у великих кількостях з початку липня;
  • найкраще овочі та фрукти їсти дозовано – 3-4 рази на тиждень;
  • добре робити мікси з фруктів – полуниця, банан, ківі, манго тощо;
  • вітається також смузі та різні каші, вів­сянка і т. д.

Тож бережіться, не переїдайте ранніми свіжими продуктами й пам’ятайте, що руки треба мити не лише під час пандемії.

Автори: Богдан Мисюк, Адріана Зеленко