ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Майстерня з пошиття екосумок у Коломиї - перше у місті соціальне підприємство для людей з інвалідністю. ФОТО

У березні 2017 року в Коломиї три жінки — мами дітей з інвалідністю — створили громадську організацію «Саме час». Метою діяльності є допомога молодим людям з інвалідністю із соціалізацією та самореалізацією, захист їхніх прав та інтересів, а також активне інформування українців про важливість і переваги інклюзивності середовища й рівності в суспільному житті.

У 2019 році було вирішено заснувати в Коломиї соціальне підприємство, де могли б працювати молоді люди з інвалідністю — так було ініційовано створення майстерні з пошиття екосумок. Реалізацію задуму розпочали в березні 2020 року за підтримки Проекту ПРОМІС і Коломийської міської ради.

«У нас у Коломиї діє реабілітаційний центр, який раніше могли відвідувати діти з інвалідністю лише до 18 років. ГО «Саме час» посприяла тому, щоб у центрі відкрили молодіжну групу для тих, хто вже пройшов цей віковий рубіж. Спостерігаючи за підопічними центру, помітили, що серед них є молоді люди, які хочуть долучитися до трудової діяльності, а не лише відвідувати гуртки. Із цих спостережень визріла ідея створення майстерні. Спершу думали про виготовлення гончарних виробів, але зрозуміли, що в такому разі зможемо запропонувати дуже мало робочих місць. Роздумуючи над різними варіантами, врешті зупинилися на екосумках. До їх пошиття можуть бути задіяні люди як із фізичними, так і з інтелектуальними порушеннями. Наш вибір підкріпився й тим, що турбота про довкілля на сьогодні є вкрай актуальною темою», — розповіла Ірина Юрах, керівниця проекту «Майстерня «ЕкоСумка» — розвиток та перспектива для осіб з інвалідністю», співзасновниця ГО «Саме час».

Передусім створення соціального підприємства передбачало організацію приміщення майстерні з урахуванням потреб людей з інвалідністю та встановлення всього необхідного обладнання. Коломийська міська рада зробила свій внесок у втілення ініціативи у формі встановлення павільйону майстерні на території Коломийського товариства «Червоний хрест» за адресою: вул. Петлюри, 24. Однак установлення карантину через пандемію COVID-19 внесло істотні корективи в хід реалізації проекту: резервні кошти міського бюджету спершу було спрямовано на боротьбу із захворюванням, тож організацію простору майстерні було завершено в листопаді 2020 року.

У майстерні до трудової діяльності буде залучено до 15 осіб з інвалідністю віком 18–35 років. Охочих уже дібрали з огляду на їхню зацікавленість у трудовій діяльності та фізичні можливості. Влітку спеціально запрошена фахівчиня з крою та шиття провела для молоді з інвалідністю кількаденний тренінг щодо технологічних особливостей виготовлення й обробки екоторбинок. Також навчалася й керівниця майстерні Ірина Юрах — щоб познайомитись із сучасними методами виготовлення екосумок і всіма їх нюансами та надалі забезпечувати виробничий процес на високому рівні.

«Окрім молоді з інвалідністю, до роботи майстерні будемо залучати волонтерів і школярів. Наразі плануємо, що до кожного працівника буде «закріплений» один волонтер — як друг і особистий асистент. На практиці, імовірно, будемо переглядати кількість присутніх: приміщення майстерні невелике і слід забезпечити всім комфортне перебування. Важливо, що волонтери вже мають навички роботи та спілкування з особами з інвалідністю: у 2018 році наша організація проводила піврічну «Школу соціального волонтера», відтак маємо чудесних випускників, які радо зголосилися допомагати в роботі соціального підприємства й уже пройшли ознайомче навчання у сфері крою та шиття», — поділилася Ірина Юрах.

Робочі процеси у майстерні організовано в п’яти зонах: дві комп’ютеризовані швейні машини, оверлок, ультразвукова машина та розкрійний стіл. Отже, одночасно до процесу виготовлення виробів можна залучити п’ятеро людей з інвалідністю. Сумки шитимуть із домотканого лляного полотна і спанбонду — матеріали вже закупили в українських виробників. Важливим складником конкурентоздатності сумок є можливість наносити на них принти, тож для майстерні планують придбати спеціальний принтер для друку на тканині.

Продаватимуть екоторбинки у крамницях і супермаркетах Коломиї, на ярмарках у туристичних місцевостях, а також онлайн — щоб відповідати вимогам часу. Для реалізації продукції ініціатори проекту активно шукають партнерів, але вже мають домовленість, наприклад, з Асоціацією готельєрів Яремчанщини про виготовлення для них брендованих сумок.

«Отримані від реалізації продукції кошти буде використано на оплату праці, поновлення запасів тканин та розвиток виробничої інфраструктури. Найвищий пріоритет нашої діяльності — відкриття молодим людям з інвалідністю можливостей для самореалізації. Їхня зайнятість буде не просто творчістю чи саморозвитком, а оплачуваною роботою. Гроші дадуть і заохочення, і відчуття відповідальності за результат. Будемо докладати всіх зусиль, щоб працівники майстерні залишалися з нами якомога довше, отримували задоволення та не втрачали ентузіазму», — додала Ірина Юрах.

Майстерня з пошиття екосумок стала першим у Коломиї соціальним підприємством, орієнтованим на залучення до праці людей з інвалідністю. Крім того, що крій та шиття допомагають розвивати моторику рук, тактильні відчуття, концентрацію уваги, заняття даватиме дохід і формуватиме певний рівень незалежності молодих людей з інвалідністю. А пізніше комунікація зі школярами та передання їм набутого практичного досвіду стане чинником особистісного зростання як для людей з інвалідністю, так і для учнів середніх шкіл. Підтримуючи створення таких соціальних підприємств, Проект ПРОМІС допомагає впроваджувати важливі інклюзивні зміни в містах і формувати умови для соціалізації людей з інвалідністю.

До теми: У Коломиї запрацювало нове соціальне підприємство, де люди з інвалідністю виготовляють екоторбинки.

Підписуйтесь на нас у FacebookТelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.