Вирубка лісів в українських Карпатах досягає критичних позначок, особливо в гірсько-туристичних місцевостях. А якщо взяти до уваги, що 40 відсотків усього лісового масиву України припадає на західний регіон, то воно створює неабияку загрозу для екосистеми.
Загрозу видно неозброєним оком, досить минути Яремче, і так аж до перевалу на сторону Закарпаття, де річки течуть у зворотний бік. Котеджі, готелі-мотелі зі свіжоструганого кругляка випинаються строкатими мухоморами по обидва боки головної траси. Державні служби водно переконують, що вирубка дерев ведеться цілком законно, з дотриманням санітарних вимог та лімітів, затверджених Міністерством екології. А яка ситуація з лісами коломийської зони? На цю тему ми поспілкувалися з директором ДП "Коломийське лісове господарство" Василем Синітовичем.
Коломийський держлісгосп є найбільшим платником податків до бюджетів ОТГ, на чиїх територіях знаходяться лісові масиви. Територія лісгоспу – 28 тисяч гектарів і охоплює сім лісництв, найбільше з яких Шепарівське.
– Раз на десять років державна лісоупорядкувальна експедиція проводить капітальне обстеження лісових масивів, – пояснює пан Синітович. – Визначають якість ґрунтів, дерев, їх об’єм (у кубометрах) для вирубки протягом року на конкретних гектарах. Всі ці дані затверджує Мінекології й виписує так званий лісорубочний квиток – дозвіл на використання лісових ресурсів. Також визначаються категорії дерев. Є зрубані дерева для будівництва й промислової галузі, є дерева для палива. Проводиться й санітарна вирубка сухих та хворих дерев. Хворобу дерева визначає не лісничий, а фахівець лісопатолог…
Вся зрубана деревина, яку мають намір закупити підприємці, за словами Василя Синітовича, реалізується через аукціон в Івано-Франківську. Для соціальної ж сфери й для населення купити дерево можна прямо в лісгоспі.
За останні два роки різко зросла потреба в деревині на внутрішньому ринку, тому ліс практично перестали відправляти на експорт. Як окремі господарі, так і організації масово переводять свої котельні на тверде паливо, – звідси й великий попит.
Глянемо тепер на зворотний бік медалі. Попри те, що цього року санкції за незаконну вирубку лісу зросли в рази, дерева продовжують потайки спилювати. Для порівняння: якщо торік лісівники затримали 35 "чорних дереворубів", які сплатили державі загалом 6 мільйонів штрафних санкцій, то вже від початку 2019-го станом на 1 квітня виявлено 23 незаконні рубки. Так, у січні один спритник умудрився зрізати шість дубів у Шепарівському лісі, за що з нього стягнуто 18 тисяч гривень штрафу та відшкодування збитків. У Слободі на злодія накладено 26 тисяч гривень стягнень за зрубані чотири великі буки. В отинійській зоні інший чоловік зрубав чотири тонкі дерева, за що заплатив тисячу гривень штрафу плюс відшкодування.
У коломийській прокуратурі нам повідомили про п’ять судових слухань за 2018 рік щодо незаконної вирубки лісу – у тих таки Шепарівцях, Печеніжині, Кропивищі, Сідлищі, Товмачику, Пилипах.
Вимальовується парадоксальна ситуація: держава лупить зловмисників по кишенях, а вони продовжують красти.
З приватних джерел (надвірнянська зона) нам відомо, що й самі лісівники нерідко маніпулюють встановленням ціни на деревину. Наприклад, за певну винагороду від покупця ставлять найнижчу категорію цілком доброму матеріалу й відпускають його за низькою ціною, як паливо.
АВТОР: Андрій МАЛАЩУК
Популярні новини
Як вибрати подушку для дитини? На що звертати увагу?
15 Листопада 2024
Коломийська молодь отримає по 5000 євро на реалізацію своїх проєктів.
15 Листопада 2024
ЯК ПРОВЕСТИ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
15 Листопада 2024
Айфон 15 Про Макс: революція в технологіях та дизайні
14 Листопада 2024
Розведення породистих кішок: що потрібно знати, перш ніж почати
14 Листопада 2024
209 військових отримали матеріальну допомогу від коломийської громади
14 Листопада 2024