ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Коломийські партії: хто стоїть за політичними брендами

Президентські вибори активізували політичне життя не лише в столиці, а й у регіонах. Одна емоційно виснажлива та складна виборча кампанія закінчилась і одразу ж розпочалась ще одна – парламентська, яка точно буде ще напруженішою. А вже за рік ми знову підемо на вибори – місцеві. Тож найближчий рік буде напруженим для партій та місцевих партійних осередків.

Якими вони є у Коломиї і хто стоїть за партійними брендами – читайте у цьому матеріалі. У першій частині ми говоримо про ті партії, які представлені депутатами у Коломийській міській раді.

"Самопоміч"

У Коломиї партія "Самопоміч" – одна з провідних як за кількістю депутатів та делегатів у владі, так і за політичною та громадською активністю. Організація доволі велика, добре організована й ідеологічно послідовна.

Умовно коломийську "Самопоміч" можна розділити на дві групи. Перша – це група молодих, публічних спікерів. До неї належить, зокрема, Сергій Коцюр, колишній заступник міського голови; керівник управління освіти Любомир Бордун; депутат міської ради Роман Крутко; депутат обласної ради та головний лікар дитячої лікарні Олег Токарчук.

Інша група – менш публічна і більше орієнтується не на голову міської організації Сергія Коцюра, а на міського голову Ігоря Слюзара. Це, зокрема, Богдан Федорук, який за квотою "Самопомочі" став заступником міського голови з комунальних питань; Ірина Перегінчук, директорка КП "Водоканал"; Михайло Попелюк, директор КП "Полігон-Екологія". Також нещодавно заступником міського голови був призначений давній друг міського голови Роман Остяк, який на минулих виборах до міської ради балотувався саме від "Самопомочі".

Цілком виправдано буде сказати, що "Самопоміч" у місті – це партія влади: 7 депутатів, 3 заступники міського голови та ряд керівних посад в комунальних підприємствах та управліннях міської ради.

Як буває у партійних структурах, де представлені різні групи та течії, у місцевій організації партії Андрія Садового трапився і невеликий розкол, якщо це можна так назвати. З партії пішов Володимир Білоус. Причиною стало, начебто, його бажання балотуватися на посаду міського голови, що викликало різку критику з боку колишніх однопартійців, які, звичайно, під час місцевої виборчої кампанії збираються підтримувати Сергія Коцюра.

 

"Батьківщина"

"Батьківщина", напевне, друга за рівнем впливу партія у Коломиї, має 5 депутатів у міській раді, а також немалу кількість займаних посад у Ратуші. Ця партія, можливо, дещо менш активна у публічній сфері, однак у коломийських коридорах влади позиція "Батьківщини" важлива. Особливо у таких галузях, як земельні відносини та будівництво.

На перших ролях у місцевому осередку – Сергій Федчук, Анна Риндич, Віталій Риндич, Тарас Гнатишин, Володимир Мельничук, Віктор Будзінський, Сергій Лосюк. Говорячи про коломийську "Батьківщину", не можна не згадати і про Петра Книшука. Він, хоча очолює районну структуру та є обласним депутатом, однак його вплив на міську організацію (як, втім, і на обласну), звичайно, відчутний.

На президентських виборах Прикарпаття стало єдиним регіоном, у якому перемогла Юлія Володимирівна. Першою вона стала і у Коломийському районі, у місті, правда, результати дещо гірші, однак загалом партійна організація відпрацювала непогано.

 

БПП

Після поразки на президентських виборах сам Петро Порошенко, а потім і ключові особи з його оточення заявили, що БПП "Солідарність" чекає масштабне перезавантаження. Головна ідея трансформації партії – залучення в її лави експертів, лідерів громадської думки на місцях, підприємців, інтелігенцію, учасників війни. Чи можливе таке об’єднання у Коломиї – важко сказати. Чи захочуть відомі та активні прихильники Порошенка працювати під керівництвом Любомира Жупанського, зважаючи на його специфічну репутацію – велике запитання. Таке ж питання і чи захоче теперішнє керівництво міського осередку партії приймати до партійних лав нових, незалежних людей, які в жодному разі не будуть підконтрольними і завжди матимуть власну думку.

Якщо керівництво БПП заговорило про повну і радикальну зміну партійної вертикалі, то не можна відкидати того, що Київ захоче замінити Любомира Жупанського на посаді керівника міського осередку, однак зробити це буде не так просто. Справа в тому, що пан Жупанський оформив місцевий осередок партії як юридичну особу з власною печаткою. Печатку він постійно тримає при собі, а будь-яке рішення без неї буде нелегітимним. Тож, чи торкнеться "тотальне перезавантаження партії", про яку говорять у Києві, коломийську "Солідарність" – сказати важко.

 

"Народний фронт"

"Народний фронт" на минулі місцеві вибори не йшов самостійно, розчинившись у БПП. Тоді навіть ішли розмови про об’єднання двох партій влади. Однак цього не сталося – навпаки, "Народний фронт" зберіг і фракцію у Верховній Раді, і досить розгалужену партійну структуру на місцях. Крім цього, вже після президентських виборів не раз лунали заяви про самостійний похід на парламентські вибори.

У Коломиї осередок НФ доволі серйозний. Керує ним Ігор Ільчишин, який є депутатом міської ради. Ще один депутатський мандат від "Народного фронту" у Ратуші має Ольга Петрів.

Пов’язують із "НФ" і голову Коломийської районної держадміністрації Любомира Глушкова. Він не є членом партії, однак був депутатом Коломийської міської ради від партії Арсенія Яценюка. Як і Уляна Мандрусяк, яка зараз очолює міське управління культури.

 

"Свобода"

У Коломиї націоналістична "Свобода" завжди користувалась підтримкою. У діючій каденції міської ради ця партія має трьох депутатів – Євгена Заграновського, Андрія Василевського та Петра Крив’юка. Головою міського осередку "Свободи" є Євген Заграновський, втім є інформація, що "неформальним" керівником і людиною, яка приймає рішення, є Віталій Жупанський. Віталій, до речі, є помічником депутата Коломийської міської ради Євгена Заграновського.

Із коломийською "Свободою" пов’язаний доволі неоднозначний випадок. Минулого року депутат-"свободівець" Петро Крив’юк написав заяву про складання депутатських повноважень. Заява була без офіційних пояснень, хоча не на диктофон представники коломийського політикуму кажуть, що йому погрожували і саме погрозами змусили цю заяву написати. Втім, депутатський корпус, знаючи про погрози, депутатського мандата Петра Крив’юка не позбавив.

 

Українська Народна
партія

Партію, яку у Коломиї представляє міський голова Ігор Слюзар, можна назвати феноменом. У межах України ця політична сила вже давно не функціонує, однак у нашому місті партійна організація працює, має підтримку серед виборців, а отже, й представництво у владі. Ігор Слюзар є міським головою, Володимир Бойцан займає посаду заступника міського голови з гуманітарних питань. Крім цього, УНП має трьох депутатів у міській раді – Лесю Бєлявську, Василя Козоріза та Андрія Божика.

Якщо шукати причину феномену цієї партії у Коломиї, то він насправді простий. Люди голосували не стільки за партійну структуру чи ідеологію, скільки за конкретних осіб, що балотувалися, зокрема, на мажоритарних округах.

 

Радикальна партія

Лідером коломийської організації Радикальної партії є Олександра Базюк. На минулих місцевих виборах ця партія показала доволі хороший результат, що дало можливість отримати три депутатські мандати. Їх отримали Тамара Базюк, Руслан Слободян та Андрій Турянський. Крім цього, членом виконавчого комітету стала Олександра Базюк.

У цій каденції міської ради РПЛ вважається "радикально" опозиційною до міської влади фракцією у міській раді.

 

Народний Рух

Ще одним коломийським феноменом є міська організація Народного Руху України.  У Коломиї ця партія отримала результат в першу чергу завдяки конкретним людям, що балотувалися від неї. НРУ отримав три депутатські мандати.

Головою партійного осередку є підприємець Тарас Боднарук. Крім нього депутатські мандати за квотою партії, заснованої Тарасом Чорноволом, отримали двоє знаних у Коломиї підприємців – Мирослав Михайлюк та Мирослав Прусак, що балотувалися на мажоритарних округах.

 

"Народний контроль"

Також троє депутатів у Коломийській міській раді має партія "Народний контроль". Керує коломийською структурою цієї політичної сили Геннадій Романюк. Депутатські мандати також у Оксани Яцяк та Петра Васкула. "Народний конт­роль", як і РПЛ, можна вважати опозиційною силою "коломийського парламенту".

 

УКРОП

На Прикарпатті УКРОП в інформаційному полі асоціюється в першу чергу із Олександром Шевченком, власником "Буковелю". Коломийську ж організацію цієї партії пов’язують із місцевою "Батьківщиною". Є інформація, яка, звичайно, не може претендувати на офіційність, що саме представники цієї політичної сили мали вплив на формування списку від УКРОПУ на минулих місцевих виборах.

УКРОП – найменш представлена у міській раді партія. Вона має всього двох депутатів – Ігоря Костюка та Олександра Поясика. Обидвоє молоді депутати, які ведуть активну громадську роботу, зокрема пов’язану із допомогою військовим.

У наступному номері газети читайте про партійні осередки тих політичних сил, які не мають своїх депутатів у Коломийській міській раді.

Віктор ФІТЬО