ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Голова Коломийської РДА Любомир Глушков – про інвестиції, нові робочі місця, «Сільмаш» та поліклініку

Через бойові дії на Сході України та повне бездоріжжя іноземні інвестори не поспішають вкладати свої кошти в наші проекти. Яким чином на Коломийщині планують залучати інвесторів та створювати нові робочі місця, чи запрацює  «Сільмаш» і коли відкриють поліклініку?

Про це журналісти Дзеркала Коломиї говорили з головою Коломийської районної державної адміністрації Любомиром Глушковим.

Про «Сільмаш»

Для мене однаково рідними є Коломия та Коломийський район. Це є одне ціле, один живий механізм, задля якого ми маємо працювати. Місто і районна влада рухаються в одному напрямку, тому що жителі району працюють  в місті, а жителі міста – в районі...

Тому коли я прийшов на посаду, одразу почав аналізувати де перспективно і в короткий термін створити нові робочі місця та залучити інвесторів.

У радянські часи у Коломиї функціонував потужний завод «Сільмаш». На жаль, за всі останні роки на заводі було багато втрачено... Зараз там працює майже 200 осіб. І час від часу у керівництва заводу виникає проблема із виплатою зарплатні.

На нашій першій зустрічі ще минулого літа керівник «Сільмашу» попросив допомоги, пояснивши, що ситуація вкрай катастрофічна: люди можуть позбутися роботи, а всі ті багаторічні напрацювання будуть втрачені. У кінцевому випадку Коломия може залишитися тільки зі згадкою, що колись тут було таке підприємство. Тоді я пообіцяв керівникові, що займуся цим питанням.

Соломинкою для порятунку «Сільмашу» може стати програма «Украгролізингу». Зараз у заводу є три проблеми. По-перше, «Сільмаш» не має обігових  коштів для того, щоб виготовляти продукцію. А виготовивши, не так просто її реалізувати, треба мати виходи на різні ринки. Донести, що є така продукція, поширити її, щоб Україна знала. Ще одна проблема: ті, хто хоче придбати продукцію, не завжди мають суму коштів готівкою. «Украгролізинг» надає можливість профінансувати підприємство, викупити продукцію і передати у лізинг тим, хто має можливість нею користуватися. Це на певний період часу гарантує стабільність роботи підприємства. Люди будуть знати, що продукцію, яку вони виготовляють, купуватимуть і за неї платитимуть гроші. Це допоможе погасити борги, працівникам заводу отримати заробітню плату, це серійні надходження податків і, відповідно, це дає можливість розвитку підприємства.

Я поставив завдання перед керівництвом заводу, щоб запрацювало їхнє конструкторське бюро. Не можна жити старими часами, цими навантажувачами, як було колись, його треба вдосконалювати...

Днями оглядати завод приїжджав директор департаменту «Украгролізингу». Він вивчав питання щодо виготовлення навантажувачів на заводі. За останньою інформацією з моєї поїздки до Києва, відомо, що документ про співпрацю практично узгоджений, залишилися лише технічні питання. Я переконаний, що невдовзі «Сільмаш» почне працювати за цією програмою. У вирішенні цього питання сприяють народні депутати з Коломийщини Андрій Іванчук та Юрій Тимошенко, голова ОДА Олег Гончарук, його перший заступник Сергій Басараб та перший заступник облради Олександр Левицький.

Також були проведені зустрічі з організаціями, які пов’язані з виготовленням військової техніки. Завод міг би випускати її, тим паче зараз це на часі.

Про сміттєпереробний завод

На Коломийщині є проблеми з екологією. Наш міський полігон вже заповнений. Зараз постало питання створення нового полігону для захоронення побутового сміття. До нас звернулася українсько-чеська фірма «АВЕ», яка хоче побудувати на території Коломийщини сміттєпереробний завод.

Чому мене це зацікавило? Будучи протягом кількох років депутатом міської ради, я чув від різних інвесторів про бажання зводити заводи. Їм виділяли земельні ділянки, але, на жаль, далі цього справа не просувалася. Інвестори виявлялися не спроможними будувати, і питання, по суті, далі не розгорталося.

Чим зацікавила фірма «АВЕ»? Вона вже працює на території нашого району та готова розширювати своє виробництво. Нашу делегацію запросили до Чехії, там нам показали, як працюють їхні полігони і як вони повинні виглядати. Там все чисто, огороджено, полігони мають абсолютно інший вигляд, аніж у нас. Люди, які працюють на сортувальній лінії, отримують приблизно 20 тисяч гривень. Сміття сортується, переробляється, скажімо, в папір, а те, що не можна відсортувати, захоронюється. Потім проводиться рекультивація. І в кінцевому результаті вони отримують біогаз, який продають державі як електроенергію. Полігон засаджений деревами і виглядає досить акуратно.

Після поїздки ми домовилися, що будівництво заводу не відкладатимемо. Ми повинні знайти земельну ділянку. Проте, коли ми почали спілкуватися з мешканцями району, то спочатку цю ідею люди не сприймали. Вони уявляли собі стихійні сміттєзвалища із повною антисанітарією. Але ми провели роз’яснення для населення. І зараз вже є два села, які попередньо погодилися, аби на їхній території будували полігон.

Для села, на території якого побудують полігон, є кілька плюсів – це створення нових робочих місць. Фірма «АВЕ» обіцяє, що пріоритетне право на працевлаштування отримають мешканці того села. Друге – фірма сплачуватиме податки до бюджету села. І третє: вони готові брати сміття у мешканців села за нижчими цінами.

Зараз ми очікуємо приїзд представників чеської фірми. Вони проведуть певні дослідження і визначаться, яка ділянка їм підходить більше. Відомо, що завод зможе обслуговувати 300 тисяч населення, тобто не лише Коломийщину, а й сусідні райони.

Фірма «АВЕ» виключно за власні кошти проводитиме топографічно-геодезичні дослідження ділянок. Після їхніх досліджень ми повинні репрезентувати їх громаді, щоб не виникло непорозумінь. Коли ми відвідували Чехію, разом з нами був посол України в Чехії. Це говорить про те, що питання піднято майже на міжнародний рівень. Він сказав, що готовий посприяти, щоб це відбувалося саме в нашому регіоні.

Про кінотеатр ім. М. Ірчана та завершення будівництва поліклініки

Зараз активно йдуть перемовини з нашими місцевими бізнесменами про реконструкцію старого басейну. Також я переконую підприємців, що приміщення колишнього кінотеатру ім. М. Ірчана треба викуповувати і відновлювати. До речі, один із бізнесменів цим зацікавився і невдовзі планує приїхати і вирішити, як можна використати приміщення у перспективі.

Ми твердо поставили перед собою мету, що також пора завершувати будівництво нашої поліклініки, таким чином уже зробити єдине медичне містечко, щоб людина прийшла туди і отримала відразу усі послуги.

Для завершення будівництва поліклініки потрібно 13 мільйонів гривень. Поліклініка готова вже на 80%. Щоб вона запрацювала у найближчому часі, ми залучили народних депутатів Андрія Іванчука та Юрія Тимошенка і обласну владу. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк взяв це питання під особистий контроль.

Близько 130 мільйонів гривень надходжень отримає Івано-Франківщина, і я надіюся, що з цих коштів нам виділять необхідну суму для завершення поліклініки.

Також важливе питання для Коломийщини – це недобудована школа у селі П’ядиках, яка стоїть не накрита вже кілька років поспіль. Питання нагальне: діти не мають де навчатися. У сільській раді навіть створені кабінети, де проводять уроки. Також постало питання про добудову у районі декількох дитячих садочків, готовність яких складає 60-70%.

Про проект запобігання корупції

Нещодавно було підготовлено і направлено проект до посольства США, який спрямований на забезпечення відкритості та прозорості влади, запобігання корупції на Коломийщині. У рамках цього проекту планується закупити інвентарне обладнання для сільських рад за рахунок американських коштів. Тоді кожен мешканець району зможе через Інтернет звернутися до мене, як голови райдержадміністрації, з питанням на кшталт вирубування лісів чи вивезення гравію. До речі, вже є перше схвалення цієї ініціативи у посольстві.

Про міжнародну підтримку підприємців Коломийщини

Нещодавно відбулася зустріч з президентом Канадсько-української торгової палати Зеноном Потічним. Ми домовилися про співпрацю та можливе підписання найближчим часом угоди про співпрацю, а це пошук додаткових інвестицій для району з-за кордону.

До Канадсько-української палати входять відомі канадські бізнесмени, які готові вкладати інвестиції в Україну. Зенон Потічний пообіцяв зайнятися підготовкою пропозицій, завдяки яким на Коломийщині зможуть розпочати інвестиційні проекти. Ми повинні вказати, чим приваблива Коломийщина і як це можна реалізувати.

[pull_quote_left]"В Україні інвестори завжди зустрічалися з бюрократичними перепонами. Як представник влади, я на кожній зустрічі з інвесторами декларую: всіляко сприятиму та надаватиму допомогу, щоб на території району будувалися нові заводи, надходили інвестиції".[/pull_quote_left]

Ще відбулися зустрічі з посольствами Норвегії та Китаю. Зокрема, ми направили звернення послу КНР в Україні Чжану Сиюню та пропонуємо їм налагодити співпрацю, зокрема в таких інвестиційних напрямках, як будівництво електростанції на сонячних батареях, будівництво роторних вітроелектричних станцій, заводу по виготовленню альтернативного палива, будівництво молокопереробного заводу потужністю 5-10 тонн на добу. У кінці травня наша делегація планує відвідати Китай та спробує залучити їхніх інвесторів у район.

Також я мав зустріч з одним із бізнесменів, уродженцем України, який має зараз велику фірму в Канаді, що займається продажем устаткування для нафтовидобувних компаній за новими технологіями. Він настільки перейнявся проблемами Коломийщини, що готовий вкласти 100 тисяч доларів в інвестиції. Зараз ми розглядаємо кілька варіантів, на який саме проект можуть піти ці кошти.

На запрошення районної ради Коломийщину відвідала делегація з Польщі. Зокрема, я цікавився в них, чи можуть вони передати для району «швидкі», «пожежні» чи обладнання для медицини. Зараз вони попросили надіслати їм список всього необхідного. Тому є надія, що допомогу від них отримаємо.

Про інвестиційну привабливість району

Чим можна заманити інвестора на Коломийщину? В Україні інвестори завжди зустрічалися з бюрократичними перепонами. Як представник влади, я на кожній зустрічі з інвесторами декларую: всіляко сприятиму та надаватиму допомогу, щоб на території району будувалися нові заводи, надходили інвестиції.

По-друге, стараюся підтримувати особисті дружні стосунки з потенційними інвесторами. Демонструю – влада відкрита.

Третє, що дуже важливе, це стабільна ситуація на Заході України. І останнє – на Коломийщині працьовитий народ, привабливість для туризму, близьке розташування до кордонів та добре транспортне сполучення.

Також добрим аргументом останнім часом стало те, що прем’єр-міністр дав доручення на будівництво дороги Львів-Чернівці. За останні роки влада Януковича не виділяла на Західну Україну жодних коштів. Тут практичне бездоріжжя. Якщо нам вдасться збудувати дорогу, то це вагомо полегшить сюди приїзд інвесторів.

Новини України Коломия