ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Фестиваль "Писанка" 2019: як це було. ФОТО

12 років поспіль на Провідну неділю Коломия приймає гостей Всеукраїнського відкритого фольклорного фестивалю "Писанка". Попри непривітну погоду, цими вихідними фестиваль теж відбувся. Два дні коломияни та гості міста співали, танцювали, вивчали нові ремесла та ярмаркували разом з місцевими та запрошеними майстрами. Про те, як це було, розповімо коментарями учасників і глядачів.

День 1: Музей писанкового розпису


У суботу в Музеї писанки яблуку ніде було впасти. І справа не в тому, що почався сильний дощ. Тут проводили одразу три майстер-класи: з написання бойківської писанки, розпису пряників і виготовлення пташок-оберегів.- Бойківська писанка пишеться перепаленим воском, фарба не додається. Віск має постійно легенько кипіти. Писачок складається з олівця та звичайної булавки. Майже 10 осіб долучилося до розпису. Якби плиток було більше, більше й учасників змогли б залучити. Я сама займаюся цим уже 26 років, але на фестиваль приїхала вперше, - каже Олександра Цуняк з Турки Львівської області.- Ми - бібліотекарі будинку культури, підготували одразу два майстер-класи. Для першого спекли медові пряники, адже не всім дітям корисний імбир. Підготували мінімум 120 пряників, бо не знали, скільки буде охочих долучитися. Діткам цікаво малювати все, що підкаже їхня фантазія. Вони розмальовували по 2-3 пряники. В нас на Хмельниччині це поширено, тож вирішили спробувати великодню тематику й тут. Перед малюванням зробили маленький екскурс в історію.На другому майстер-класі навчаємо виготовляти великодніх пташок щастя - маленьких мотанок, яких вважають оберегами. Під час виготовлення загадують бажання, а потім вішають їх у машині, на ключі чи використовують як закладку.Я сама народилась і виросла в Івано-Франківську, а після одруження переїхала, тож залюбки приїхала до Коломиї. На фестивалі вперше. Тут ще два наші ансамблі співатимуть, - розповідає Мельник Віолетта з Хмельниччини.

МПК "Народний дім"


- Тут відбувається щорічний конкурс писанкарства. Ми долучаємося до нього вже близько 10 років. Приїздимо сюди з учнями моєї студії писанкарства. Під кінець навчального року дуже хочеться кудись поїхати, щоб діти показали свої навички й отримали нагороди. Участь у конкурсі взяли близько 150 дітей із різних областей України. Матеріалами ми забезпечуємо. Я захоплююся писанкарством близько 25 років. Мій чоловік родом із Західної України, він і навчив, - каже Тетяна Коновал, Луганщина - Київ.


День 2: святковий концерт


Другий фестивальний день розпочався урочистою ходою від ратуші до Музею писанки, де розпочався концерт за участі колективів з усіх куточків України.

- Маємо честь зустрічати представників влади міста та духовенства УГКЦ та УПЦ. Приїхало дуже багато майстрів-писанкарів, які прищеплюють дітям любов до наших християнських традицій. Вони чекають саме цієї поїздки, готуються до фестивалю, конкурсів, представлення наших Великодніх традицій, гаївок. Є гурти з Донецької, Київської, Хмельницької, Чернігівської областей, усієї Західної України. Приємно, що прикрасив наш фестиваль феєричний виступ нового молодіжного гурту "Шпилясті кобзарі". Він ще більше підтвердив, що українська традиція, музика шукає нових витоків, сучасної популяризації. Це - найважливіше на сьогодні. Хочу подякувати всім, хто підтримав фестиваль матеріально: Міністерству культури України, організаторам фестивалю "Карпатський простір", бо цього року наш фестиваль проходить саме в рамках цього міжнародного фестивалю, БФ "Покуття" та народному депутатові України Андрієві Іванчуку, а також Коломийській міській раді. Спільними зусиллями ми разом відновлюємо наші традиції, не даємо забути те все, що назбирали та передали нам наші батьки та діди. Сподіваємося, що український дух і традиція мистецтва житиме вічно, - Уляна Мандрусяк, організатор фестивалю.Загалом Коломию відвідало близько 1000 гостей. Серед них майстри-писанкарі, художні колективи, конкурсанти, учасники круглого столу тощо.

- Прикарпаття багате на традиції та звичаї. Мені подобається, що з року в рік вони передаються та примножуються. Великоднього вівторка в селі Нижній Вербіж, звідки ми родом, вперше проводився фестиваль гаївок. Цього року було 5 учасників. Ми сподіваємося, що він перенесеться й у міста. Село біля села недалеко, але традиції відрізняються одягом, піснями, звичаями. Такі свята збирають не тільки молодь, а й старших людей. Передається все, навіть вишивка. Нам приємно, що ми - українці. В нас багатюща аура свята. Минулого року ми брали участь у композиції з 90 осіб, а цьогоріч приїхали як глядачі. Коломию відвідує багато делегацій з-за кордону: Австрії, Швейцарії, Німеччини, Польщі. Ми горді бути коломиянами, - Олександра, вчителька німецької мови.Дуже приємно, що багато колективів уже не вперше приїжджають до нас. Вони привітали всіх присутніх зі світлим святом Великодня.

- Ми - фольклорно-козачий гурт "Червона калина" з Ніжина, що на Чернігівщині. Співаємо козацькі, фольклорно-народні пісні. Сюди приїжджаємо вже третій рік. Нам подобається, - полковник війська Запорізького Карпович.

- Нашому гурту цього року виповниться 33. Ми їздили багатьма державами. Були в Росії, Польщі, Таджикістані, багаторазово в Білорусі. Були в усіх куточках України. Коломиян нехай Господь оберігає, здоров'я, благополуччя та всього найкращого, - Вертелецький Петро, козак, соліст №1.