ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Фермери на Прикарпатті можуть збирати на 15-30% більші врожаї

Минулого року українські фермери зібрали рекордний врожай зернових – 70 млн тонн. Майже 1,5% врожаю зібрали на Івано-Франківщині.


Цього року, як очікується, аграрії зберуть ще більший врожай. Проте фахівці вважають, що франківські фермери могли би збирати набагато більші врожаї, розповідає "Ранок з Інтером".


З одного гектару в Івано-Франківській області збирають майже 45 центнерів пшениці, а в європейських країнах – суттєво більше. Наприклад, в Угорщині – 52,5, у Франції – 67, у Німеччині – 76 центнерів з гектару.


Фахівці називають три основні причини більш низької врожайності. Перша – це застаріла техніка. До 10% врожаю зернових втрачаються на шляху від поля до елеватора. Банально, зерно висипається з причепів – їх парк зношено на 80%.


Друга причина – відсутність сівозміни. Фермери насаджують соняшник та ріпак, які потребують багато поживних речовин. Якщо не змінювати культури, земля виснажується.


Третя причина – низький рівень внесення добрив. Якщо в 1990 році в Україні в середньому вносили 44 кілограми азоту на гектар, то минулого року показник склав 37. Для порівняння: в Польщі на 1 гектар вносять 82 кг азоту, в Угорщині – 91, а в Німеччині – 102. Тобто, щонайменше у 2,5 раза більше.


Україна може збирати врожаї по 150 млн тонн


"Рекордний врожай – 70 млн тонн минулого року – став можливим завдяки тому, що протягом останніх трьох років обсяг внесення азотних добрив зріс на третину – з 3 до 4 млн тонн», – пояснює Сергій Поважнюк, заступник директора дослідницької компанії "Укрпромзовнішекспертиза".


Цього року у фермерів є можливість збільшити внесення добрив через падіння цін – всі українські хімічні заводи запустились на повну потужність і почали витісняти російських імпортерів, які впродовж останніх років суттєво завищували ціни.


За умови модернізації парку сільгосптехніки, дотримання умов сівозміни та збільшення обсягів внесення добрив до європейського рівня, Україна могла б щороку збирати вдвічі більше зернових – понад 150 мільйонів тонн.