ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Єпископ Юліан Гатала: "Господь почув наші молитви і дав силу для об'єднання в єдину Православну церкву". ФОТО

З нагоди епохальної події в новітній українській історії - створення єдиної незалежної української православної церкви - ми поспілкувалися з єпископом Коломийсько-Косівської єпархії Юліаном Гаталою, який був делегатом об'єднавчого Собору в Києві.

- Владико, розкажіть, будь ласка, як відбувався Собор і які враження це дійство справило на Вас і його учасників загалом.

- Почну з того, що кожний архієрей, і я в тому числі, отримав від патріарха Варфоломія запрошення взяти участь в об'єднавчому Соборі. Разом зі мною взяти участь у Соборі поїхали секретар нашої єпархії протоієрей Юрій Бровчук та мирянин з Городенки Дмитро Нагірняк. Весь процес проходив з перекладом трьома мовами - українською, англійською, грецькою. Кожен делегат за допомогою навушників обирав для себе мову. Хочу наголосити, що Собор від початку до кінця відбувався в дусі єдності й небувалого духовного піднесення. Кожний учасник відчував велику відповідальність, бо на рішення цієї всеукраїнської об'єднавчої акції чекає весь патріотично налаштований український люд, увесь православний світ. Зізнаюся, важко було не зворушитися, коли ми - духовенство - вийшли після доленосного рішення до людей, що зібралися біля святої Софії Київської. Вражало, як велелюдна площа заколихалася тисячами зведених догори рук!..

  - Чи відбудуться якісь структурні, територіальні зміни всередині новоутвореної Церкви?

- Українське православ'я стало єдиним організмом. Статут готувався довго. Очевидно, будуть створені якісь керівні органи для регулювання діяльності Церкви. Та найважливі зараз не стільки юридичні зміни, скільки зміни в свідомості кожного українця. Відтепер усі вкраїнські православні церковнослужителі та парафіяни зможуть брати участь у богослужіннях разом з православними інших країн в усіх точках світу як рівні з рівними.

- Залишається сподіватися на поступовий добровільний перехід прихожан недійсної вже УПЦ МП в лоно матірної української Церкви, чи не так?

- Очевидно. УПЦ МП вже від сьогодні фактично немає, як немає УПЦ КП та УАПЦ, а є єдина Православна Церква України. УПЦ МП не може носити своєї назви, бо вона не є й не була ніколи українською. І глава цієї Церкви Онуфрій автоматично вже не може носити титула митрополита Київського, бо на Соборі обрано іншого очільника Церкви - Епіфанія. І, за трактуванням вселенського православ'я, тепер розкольниками стають прибічники УПЦ МП. Щодо росіян, ніхто їм не перешкоджає створити свою Російську православну Церкву в Україні. Просто кожна Церква має правильно називатися, щоби не було плутанини, хто до якого центру належить. Щодо прихожан УПЦ МП, ніхто їх не примушує приставати до іншої юрисдикції. Вони самі з часом повинні зрозуміти, що в Україні законною є єдина Православна Церква України, в якій не моляться за російське військо, що з нами воює, і не моляться за здоров'я ієрархів, які благословляють це військо.

- Чи спостерігаєте Ви у коломийських парафіях перші приклади переходу вірян московського патріархату до української церкви?

- Гадаю, в Західній Україні процес переходу від московського патріархату пройде швидше й легше, аніж в інших регіонах України. Стосовно ж нашої Коломийсько-Косівської єпархії, то за інші церкви достовірно наразі не знаю, зате можу засвідчити, що багато мирян вже приходять на богослужіння від московських церков до Коломийського кафедрального собору УПЦ КП, і це, направду, втішає. Щодо зміни приналежності храмових споруд, то визначальною є позиція більшості прихожан храму, а не його настоятеля чи священиків. Молю Всевишнього, аби дав мудрості українцям і скерував на правильний шлях.

Спілкувався Андрій МАЛАЩУК

Фото: прес-служба Коломийської єпархії