ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Деяким вимушеним переселенцям пріоритетно надаватимуть житло. Кому саме?

Кабінет Міністрів України змінив порядок надання внутрішньо переміщеним особам тимчасового житла. Постанова про формування фондів житла для людей, які переїхали з тимчасово окупованих територій, уже набрала чинності. Аналітики Центру спільних дій пояснюють, як вона працюватиме. 

 Пріоритетно житло отримуватимуть наступні категорії ВПО: 
  • сім’ї військовослужбовців з-поміж переселенців, які брали участь у бойових діях;  

  • переселенці, які зазнали повторного переміщення через широкомасштабне вторгнення; 

  • сім’ї, у складі яких є вагітні жінки;  

  • особи, які втратили працездатність, пенсіонери.  

Аналітикиня Центру спільних дій Оксана Заболотна наголошує: постанова уряду спрямована на те, щоб тимчасове житло отримували ті, хто найбільше цього потребує. “Важливо, до пріоритетних категорій врахували сімʼї військовослужбовців і тих, хто зазнав повторного переміщення. Тимчасове житло надається внутрішньо переміщеним особам безоплатно за місцем фактичного перебування строком до 1 року. Термін можна буде продовжити, якщо ВПО не переїжджатимуть й не буде змін у їхньому статусі”, – пояснює аналітикиня. 

Сільські, селищні та міські ради формуватимуть фонди тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб. Для цього помешкання будуть викуповувати, будувати, реконструювати або ж капітально ремонтувати приміщення. Норма житла становить не менше, ніж 6 м² на одну особу. Приміщення для тимчасового проживання вимушених переселенців не можна буде приватизувати.   Постанова передбачає, що житло не надаватимуть, якщо вимушений переселенець або будь-хто із членів його сім’ї володіє придатним для проживання помешканням. При цьому на одну людину має припадати не менше, ніж 13,65 м² житлової площі. Крім того, воно має бути розташоване на територіях, не включених до переліку окупованих і таких, де ведуться (або велися) бойові дії.  Люди, які переїхали з тимчасово окупованих територій, повинні будуть платити за комунальні послуги й дотримуватися умов договору користування житлом. Якщо людина порушуватиме ці правила, то отримає попередження. І якщо вона ніяк на це відреагує, то її можуть виселити. Але зробити це можна буде тільки за рішенням суду. 

За даними міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, наразі в Україні налічується понад 4,9 млн внутрішньо переміщених осіб. З них 3,6 млн стали вимушеними переселенцями після 24 лютого 2022 року. 

Джерело: Центр спільни дій