ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

"Дерибан по-новому — тепер біля Писанки", — Олександра Базюк, голова Радикальної партії у Коломиї

Найбільшим активом громади міста є земля. Прибуток від її використання (оренда, продаж та ін.) одна з головних статей дохідної частини міського бюджету. А в умовах балансування українського вседержавного бюджету між дефолтом та переддефолтним станом, в умовах, коли вся країна живе від одного траншу позики МВФ до наступного, чи маємо ми право ігнорувати будь-яку можливість поповнити наш міський бюджет? Адже сьогодні через дефіцит міського бюджету, через недостатність державних субсидій та субвенцій відсутнє фінансування харчування у школах учнів молодших класів. А саме там закладається, формується здоров’я майбутньої української нації, нашої з вами нації. Не секрет, що немає достатніх коштів і на медицину, особливо на вторинну, тобто лікарні, спеціалізовану допомогу в збереженні здоров’я нації. Вторинна медицина поки що застрягла десь посередині між міським, який від неї відхрещується, і обласним, який не з особливим ентузіазмом її приймає, бюджетами. Від недофінансування Коломийської центральної лікарні страждатиме не хто інший, а саме ми – прості мешканці Коломиї.

То чи маємо ми право, порушивши закони України, ігнорувати дохідну частину міського бюджету? Адже вектор нашого розвитку – європейська правова система, а це означає недопустимість порушення законодавства. Часто, слухаючи законодавців, розуміємо, що у нас є багато хороших законів, котрі ми самі не виконуємо, ігноруємо. То чи станемо ми в такому випадку європейською державою?

На четвертій сесії Коломийської міської ради сьомого демократичного скликання, що відбулася 21 січня 2016 року, мова йшла про надання новоствореному кооперативу «Чорновола» в оренду з комунальної власності земельну ділянку, що знаходиться по вулиці Чорновола, на південному боці площі біля музею «Писанка». Для обговорення даного питання попередньо проводились громадські слухання, на яких кожен бажаючий міг висловити свою думку. Звичайно, що чинна на сьогодні Постанова Кабінету міністрів за №555 від 25 травня 2011 року «Про затвердження порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні» передбачає багато норм, які не були взяті до уваги представниками влади при проведенні таких «слухань». Не були опубліковані пропозиції проектів рішень у ЗМІ, що й передбачено Постановою. Так, вони були розміщені на сайті міської ради. Але Постанова вказує на необхідність оприлюднення їх на сайті «та в ЗМІ». Не можна підміняти в законодавчому полі слово «та» словом «або». Не була створена комісія, яка б приймала в письмовій формі пропозиції, висловлені на громадських слуханнях. Не були запрошені на слухання власники та користувачі суміжних земельних ділянок.

Хоча ставилося багато доречних питань, зауважень щодо висоти чотириповерхової запроектованої будівлі, яка за логікою та архітектурними правилами не повинна б перевищувати висоту існуючого навпроти триповерхового готелю «Писанка». Та й чи потрібно закривати південний бік площі, що значно знизить її інсоляцію, а, отже, і привабливість улюбленого місця відпочинку як гостей міста, так і коломиян? Чи приємно буде прогулюватися площею, яка протягом більшої частини дня буде затіненою? Чи не втратить своєї ідентичності, неповторності, колоритності єдиний у світі Музей писанки, який виглядатиме вдвічі меншим через розміщену поруч чотириповерхову споруду? Чи не утвориться з площі кам’яний «мішок»? Чи не стане даний проект славнозвісним «коломийським довгобудом», яких і так багато на вул. Театральній, Переяславській, Драгоманова, Лермонтова, Чехова? Чи прикрасить найкращу площу міста надовго виставлений будівельний постамент під назвою «дерев’яний паркан із необтесаних збитих дощок»? А якщо на завтра у нашій, такій непередбачуваній, державі долар виросте втричі, то чи будуть конкурентоздатними забудовники довести почате до логічного завершення? Дехто мотивує необхідність забудови тим, що це місце стало пристановищем коломийських наркоманів та бомжів. А чи вирішить реалізація згаданого проекту питання наркоманії та безхатченків у Коломиї? Ні, вони просто дислокуються на декілька метрів південніше чи північніше, залежно від освітлення простору навколо музею. А освітлення навіть центральної частини міста бажає бути набагато кращим.

Новообрана Коломийська міська рада чи не вперше стала перед вибором: голосувати, обираючи законність, чи йти на поводу «колективної відповідальності», обираючи беззаконня. Адже продаж комунальної власності, а в даному випадку земельної ділянки в середмісті, на аукціоні, на конкурентній основі принесе в казну міста значні фінансові вливання. На одній з передвиборчих програм на НТК, де відбувався жвавий діалог під назвою «дебати», на моє запитання про останні сесії депутатів шостого скликання та величезну, порівняно з попередніми сесіями, кількість розглянутих на них земельних питань, тодішній кандидат на посаду мера Геннадій Романюк чесно визнав, що вся минула каденція була суцільним дерибаном коломийської землі. То чи знову йдуть вже нові депутати протореною старою дорогою «колективного безладу», колективних протизаконних рішень, колективної безгосподарності?

Чи можуть депутати – представники коломийської громади, яким люди довірили примножити комунальне майно, зберегти комунальну власність, правильно розпорядитись нею, збалансувати міський бюджет, стояти на захисті прав та інтересів як кожного жителя зокрема, так і міста загалом, своїми вчинками сприяти порушенню Основного закону України, що регулює сферу земельних взаємовідносин, а саме Земельного кодексу України. В ЗКУ чітко прописано:

«Стаття 134. Обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах).

 1. Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах)».


Тобто, депутати, які голосують за надання в оренду земельної ділянки по вулиці Чорновола в місті Коломиї без проведення земельних торгів, з правом подальшого її викупу, порушують Закон України у сфері регулювання земельних взаємовідносин – Земельний кодекс України. Навіть мотивування, що не всі депутати обізнані із ЗКУ, не звільняє їх від моральної відповідальності за правопорушення. Навіть якщо така «безвідповідальність» – колективна.

Свідомо чи не свідомо, але депутати вчинили протизаконний акт. Іншими словами – «дерибан триває». Ми, декларуючи прагнення бути європейською державою, відходимо подалі від європейського напрямку розвитку суспільства, уподібнюючись януковичевому «жити не по закону, а по поняттям». Чи станемо ми колись європейцями, чи сіра російська азіатчина засмоктала нас на три покоління вперед? Чи достойні ми, жителі Коломиї, тих, хто віддав своє життя під час Революції Гідності за наше з вами європейське майбутнє, за правову державу, де «закон – один для всіх»? Чи схвалили б наше попирання законодавством країни ті, хто загинув від рук російського загарбника в неоголошеній російсько-українській війні?

За результатами голосування депутатського корпусу (24 голоси – За, 5 голосів – Проти, 3 – Відсутні, включаючи Слюзара І. Б.) питання «Про надання в оренду земельної ділянки по вулиці В’ячеслава Чорновола, 30» (Рішення № 63-3/2015), більшістю голосів було вирішено позитивно, на користь забудовника. Нижче наводжу список депутатів та результати голосування.

«Самопоміч»:

 1. Андрейченко Володимир Олександрович – За

 2. Бордун Любомир Бориславович – За

 3. Гуменюк Іван Михайлович – За

 4. Григорук Володимир Романович – За

 5. Крутко Роман Ігорович – Відсутній

 6. Луцак Галина Петрівна – За

 7. Проскурняк Сергій Іванович – За


Блок Петра Порошенка «Солідарність»:

 1. Жупанський Любомир Степанович – За

 2. Ільчишин Ігор Федорович – Проти

 3. Петрів Ольга Василівна – Проти

 4. Романюк Олег Іванович – За

 5. Станко Костянтин Анатолійович – За


«Батьківщина»:

 1. Будзінський Віктор Богданович – За

 2. Гнатишин Тарас Федорович – За

 3. Лосюк Сергій Петрович – Відсутній

 4. Мельничук Володимир Богданович – За

 5. Федчук Сергій Васильович – За


«Свобода»

 1. Василевський Володимир Дмитрович – За

 2. Заграновський Євгеній Томович – За

 3. Крив’юк Петро Дмитрович – Відсутній на час голосування даного питання


Громадський рух «Народний контроль»:

 1. Васкул Петро Петрович – За

 2. Романюк Геннадій Миронович – Проти

 3. Яцяк Оксана Миколаївна – Проти


Радикальна партія Олега Ляшка:

 1. Базюк Тамара Володимирівна – Проти

 2. Слободян Руслан Ілліч – Проти

 3. Турянський Андрій Васильович – Проти


Партія «Народний рух України»:

 1. Боднарук Тарас Володимирович – За

 2. Прусак Мирослав Степанович – За

 3. Михайлюк Мирослав Іванович – За


Українська народна партія

 1. Белявська Леся Григорівна – За

 2. Божик Андрій Миколайович – За

 3. Козоріз Василь Григорович – За


Партія «Укроп»:

 1. Костюк Ігор Васильович – За

 2. Поясик Олександр Геннадійович – За


Радикальна партія в повному складі не проголосувала за дане питання. Депутати РП запропонували внести в попередній договір про надання в оренду земельної ділянки по вул. Чорновола, 30 корективи, згідно з якими дана ділянка може бути надана в оренду тільки в тому випадку, коли на депозитний рахунок незалежного арбітра (в даному випадку ним може бути нотаріус, який укладатиме Попередній договір) буде внесена в доларовому еквіваленті (що убезпечить знецінення депозиту від інфляції) сума, необхідна для благоустрою навколишньої території, а саме: вартість бруківки (за словами самого забудовника, територія для благоустрою складає 870 кв. м), висіву, цементу, вартість робіт з укладання бруківки, вартість каналізаційних труб, робіт, пов'язаних з їх укладанням, вартість освітлення). Така дія застрахує інтереси міста від недбалого забудовника. Величина депозиту повинна бути підкріплена попередніми договорами на виконання зазначених будівельних робіт. Істотною умовою Попереднього договору повинні бути терміни виконання робіт щодо будівництва самого об’єкта, у випадку недотримання яких зазначена сума переходить на рахунок Сторони договору: Коломийської міської ради.

Отже, перед коломиянами знову стоїть питання: «Що це? Тиск з боку очільників ради? Користолюбні мотиви? Некомпетентність?» Навряд чи останнє...
Олександра БАЗЮКголова Коломийської міської організації Радикальної партії Олега Ляшка