ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

COVID-19 вражає не лише дихальну систему, але й нервову, - медики

COVID-19 вражає не лише дихальну систему, але й нервову. Про це дедалі частіше говорять науковці, чимало історій зі своєї практики мають українські медики, зокрема, фахівці відділення неврології з Центром розсіяного склерозу обласної клінічної лікарні.

За даними міжнародних досліджень, кожен третій носій вірусу потерпає від впливу ковіду на стан нервової системи. Фахівці відділення неврології теж розповідають історії з такими проявами COVID-19, повідомляють на сайті Івано-Франківської обласної клінічної лікарні.

«Серед виявів гострої неврологічної патології, яка виникає при інфікуванні SARS-CoV-2, чільне місце посідають інфекційно-запальні та імуноопосередковані ураження центральної нервової системи, – говорить завідувачка відділення Анна Сорохман. – Як побічні прояви COVID-19 вже описані випадки енцефаліту або запалення мозку, а також синдрому Гієна-Барре, при якому імунна система атакує власні нервові клітини, що призводить до м'язової слабкості, а у важких випадках – до паралічу».

Із синдромом Гієна-Барре від початку пандемії у відділенні неврології проходили лікування троє пацієнтів, у яких попередньо був виявлений COVID-19. За словами лікарів, у кожного з них захворювання прогресувало через низьку опірність організму та знижений імунітет на фоні коронавірусної інфекції.

Лікарка відділення неврології з Центром розсіяного склерозу Ірина Поясник розповідає також про 54-річну пацієнтку, у якої діагностували синдром Міллера-Фішера. «У жінки були серйозні симптоми, зокрема, зміна голосу, двоїння в очах, слабість у руках, хиткість при ходьбі, трудність у ковтанні, проте замість звернутися за фаховою допомогою вона упродовж двох тижнів залишалася вдома й так перенесла СOVID-19, – говорить невролог Поясник. – А після обстеження ми ще й діагностували гострий синдром Міллера-Фішера (поліневропатію з ураженням обох лицевих нервів, бульбарним синдромом, мозочковою атаксією та тотальним офтальмопарезом).» За словами лікарів, стан пацієнтки був доволі важкий, проте після спеціального трьохтижневого лікування симптоми почали зникати, організм відновився, жінка вже самостійно ковтала, а також зменшились очні рухові порушення, хиткість при ходьбі та зміцніли руки.

«Якщо з'являються симптоми неврологічного характеру, зокрема головний біль, порушення психо-емоційних і поведінкових реакцій, нюху, генералізовані тоніко-клонічні напади, це вже можуть бути ознаки COVID-19, – зазначають у відділенні. – До того ж, ці ознаки можуть бути першими та єдиними сигналами про захворювання. Тому доцільно проходити ретельне неврологічне обстеження, а в разі змін фізичного стану звертатися за фаховою допомогою».

«Неврологічна симптоматика після ковіду – часте явище, – підсумовує завідувачка Сорхман. – Проте слід пам’ятати, що загальна слабість і головні болі можуть продовжуватись ще кілька тижнів чи навіть місяців. Тому варто бути під спостереженням неврологів.».