Минулого року ОСББ на Леонтовича, 4 у рамках державної програми «Теплий кредит» замінили вікна в під’їздах. Цьогоріч їм вдалося замінити ще й невеличкі віконця в коморах на кожному поверсі, що колись виконували функцію сушарок. Голова ОСББ Оксана Сусак розповіла «ДК», чи стало тепліше в під’їздах, чи вигідний кредит та як підготуватися до оформлення «теплого кредиту».
В районі Леонтовича - завжди вітряно. Особливо це стосується осені та весни. Тому більшість мешканців будинку відразу позитивно зреагували на ініціативу.
«Вікна в нашому будинку були болючою темою. В нашому районі - сильні вітри й дуже холодно, - каже пані Оксана. – Після заміни вікон стало набагато тепліше. В під’їзді вікна – дуже великі, тому через брак коштів заміну віконець у добудованих сушках довелося відкласти на цей рік. Зараз у під’їздах повітря зовсім інакше».
Втілити задум вдалося за допомогою програми «теплого кредиту». Голова ОСББ каже, що вийшло дуже вигідно: понад 50% суми повернула держава, ще 30% - місто. З урахуванням компенсацій, вікна в під’їздах обійшлися мешканцям у близько 20 тисяч гривень. Якщо розділити їх на кількість квартир, вийде менше, ніж по 200 гривень. Таким чином, мешканці нічого не доплачували: заміна відбулася за рахунок щомісячних внесків.
«В першу чергу має бути бажання щось змінювати. Якщо є мета, ви її досягнете», - переконує пані Оксана.
Мешканці будинку підтверджують: одразу відчули суттєве потепління після заміни вікон.
«Відколи створили ОСББ, зроблено колосальну роботу, навіть підвали розчистили - каже мешканка будинку Леся Палійчук. - На заміну вікон погодилася охоче. Це ж для нас усе, тож навіть не обговорювалося».
Жінка й надалі планує підтримувати ініціативи ОСББ:
«Все в наших руках, а також в руках нашої влади. Якщо нам запропонують ще якісь можливості, ми лише «за». Може й на сходових вдасться ремонт зробити».
Серед найближчих планів – утеплити будинок, але зараз це – надто велика сума.
«Потрібно близько 3 мільйонів гривень. Навіть за умови, що нам частину суми відшкодують держава та місто, це – дуже багато, - каже Оксана Сисак. – Окрім того, хотіли б замінити електрику».
Багато хто спочатку насторожено сприймав ОСББ. У людей залишився стереотип ЖЕКу, котрий був зобов’язаний виконувати певні функції.
«ОСББ – не те саме, - переконує пані Оксана. - Не має значення, користуєтеся ви ліфтом, світлом у коридорі чи сміттєвим баком - все одно за утримання будинку потрібно платити, бо це – наша спільна власність».
Проте, як і в кожному багатоквартирному будинку, на Леонтовича, 4 є боржники. Хтось вперто не хоче платити, а хтось не може з певних причин.
«У нас - 5 квартир-боржників, - каже голова ОСББ. - Дві з них - не приватизовані та знаходяться на балансі міської ради. Міська влада наразі нам їх не передала. З ратуші відписали, що платити внески зобов’язані все ж ті, хто прописані в квартирі. Поки що ведемо таку переписку в юридичному полі. Якщо не дійдемо спільної згоди, передамо справу до суду. Це – дуже болюче питання. Хочеться все мирно вирішити, але часом так не виходить».
А ще пані Оксана мріє про державну програму, яка допомогла б замінити старі ліфти в під’їздах. Адже більшість із тих, які встановлені в будинках українців, давно становлять небезпеку.
«Я хотіла б звернутися до будинків, які ще не створили ОСББ або вагаються. Рішуче йдіть до змін, бо це – господарство, яке ви контролюєте», - підсумувала Оксана Сисак.
Щоб оформити «теплий кредит» потрібно:
- Зібрати мешканців і оголосити про своє бажання щось змінити: вікна, електрику, труби в підвальному приміщенні тощо.
- Якщо більшість квартир підтримає, потрібно скласти протокол.
- Із протоколом можна звертатися до банку за «теплим кредитом».
- Якщо банк дасть згоду, шукайте підрядчика.
- Після укладення договору з підрядчиком, занесіть до банку його рахунок і туди надійдуть кошти.
Не бійтеся навчатися чомусь новому та максимально використовувати всі доступні можливості.
Юлія МАРЦІНОВСЬКА