ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Будинки сімейного типу – на заміну інтернатам? Які зміни можуть чекати Коломийщину і чому це важливоВпродовж кількох останніх років працівники освітніх закладів активно обговорюють питання закриття дитячих будинків не тільки в нашому місті, але й по цілій Україні. Замість них планують створити будинки сімейного типу, які вже існують у Львові та Києві.

Що таке будинки сімейного типу? Сім’я, яка не перебуває у шлюбі, за власним бажанням бере на виховання та спільне проживання не менше як п’ять дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. На території Коломийщини таких будинків поки що немає. Надія Вахняк, директорка Гвіздецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату, переконана: "Такі будинки потрібні, але українське суспільство ще до цього не готове. Адже тепер складні часи, кожна сім’я бореться за власний добробут. Для того щоб усиновити дітей, потрібно мати стабільну матеріальну базу".Гвіздецька школа-інтернат працюватиме ще рік, після чого її мають закрити. На даний час тут навчається 58 дітей з п’ятьох районів: Коломия, Тлумач, Косів, Городенка та Снятин. Після закриття освітнього закладу дітей залишать у батьків і відправлять у звичайні школи. Якщо дитині потрібна додаткова допомога, її залишатимуть у Печеніжинській спеціалізованій загальноосвітній школі-інтернаті."Більшість дітей походять з асоціальних сімей. Якщо вони повертаються туди, не житимуть у гідних умовах і не матимуть можливості розвиватися. Якщо їх залишити у звичайній школі, таким діткам буде некомфортно", – каже Надія Вахняк. У зв’язку з великою кількістю дітей, учителі не зможуть приділити їм потрібної уваги, а вони її потребують, як розповідає пані Надія. Тут їх вчать різних ремесел, таких як швейна або гончарська майстерність. У майбутньому ці навички допоможуть їм стати на ноги.

Наразі ще невідомо, що буде після закриття школи-інтернату, це має вирішити обласна рада. До 2026 року, згідно з програмою Міністерства соціальної політики України, такі інтернати мають бути ліквідовані.Сестра Вероніка з сиротинця Святого Миколая вважає, що будинки сімейного типу є хорошою альтернативою сірим будинкам-інтернатам. "Я мати десятьох дітей, і всі ми як одна велика родина. Ми показуємо дітям модель сім’ї, в якій одне одного поважають, шанують, допомагають та підтримують. Ми вчимо їх думати не тільки про себе, але й про інших. Діти допомагають куховарити, прибирати. Але окрім цього, спонукаємо їх і до самореалізації, наголошуючи на тому, наскільки це важливо у житті", – розповідає сестра Вероніка.Галина Григорчук, головний бухгалтер Коломийського дитячого будинку-інтернату (для дівчат), разом з керівництвом також повідомлена про закриття закладів їхнього типу. У цьому інтернаті проживають 54 вихованці, серед яких 13 дітей у віці до 17 і 41 у віці 18. "Влада нам про це говорила, але поки що нічого невідомо, – розповідає пані Галина,- у нашому інтернаті перебувають діти з особливими потребами. Тому думаю, що ця реформа більше стосуватиметься освітніх інтернатів, в яких дітки не потребують додаткової уваги і можуть саморозвиватися".

АВТОР: Соломія МАРДАРОВИЧ

ФОТО: Ярослав ВАРЦАБ'ЮК