ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

header-ad

Бійка, фейки, джинса, благодійність: як минула передвиборна кампанія на Прикарпатті

Закінчується президентська виборча кампанія, і вже цієї неділі ми обиратимемо керманича нашої держави. На загальнодержавному рівні вона пройшла доволі гаряче, а ось  про те, як виборчі перегони пережила Коломия та Прикарпаття, ми дізнавалися в експертів громадянської мережі "Опора". Наведені нижче факти базуються на їхній інформації

Бійка та фейковий мітинг: найрезонансніші події кампанії

Найгучнішою подією виборчої кампанії на Прикарпатті були сутички під час візиту Петра Порошенка до Івано-Франківська. Тоді відбулась штовханина між представниками так званих Національних дружин та "хлопцями спортивної статури". Перші під час виступу Президента скандували гасла "Свинарчуків за грати", а інші намагалися їх відтіснити від сцени, де виступав Президент. Сталася сутичка, але поліція розборонила учасників конфлікту і відтіснила нацдружинників на безпечну відстань від сцени – за кордон зі службових автобусів. Ніхто під час штовханини не постраждав.Щодо найгучніших подій виборчої кампанії саме у Коломиї, то це, за оцінкою громадських активістів,  "платний" мітинг, на який зголосилися доволі багато людей. Відбулось це у лютому перед приїздом в Коломию Юлії Тимошенко.Людям пропонували гроші саме за підтримку цієї кандидатки.   У мережі "Фейсбук" у групі "Моя Коломия" "Потрібні мітингувальники! Мітинг 13.02 з 16.00 до 19.00 години, Коломия, площа Відродження. Оплата 300 грн + 20 грн за кожну приведену людину. Координатор Сергій", - йдеться в оголошенні. Також було вказано номер названого координатора. Автором цього повідомлення був користувач під ніком Володимир Тимошенко.

Як виявилося, номер, вказаний у оголошенні, належав депутату Коломийської міської ради та голові місцевої організації ВО "Батьківщина". За даними "Опори",  пан Федчук заперечив, що збирає людей на платний мітинг та назвав все це провокацією. Назвав він і людину, яка, на його думку, могла це організувати – Любомир Жупанський, також депутат міської ради та керівник осередку БПП. В свою чергу, за інформацією активістів, пан Жупанський ці звинувачення відкинув: «А для чого мені це робити? Щоб привернути увагу до Юлії Тимошенко? Це було б політтехнологічно неправильно».

Політична благодійність, немаркована агітація, джинса: як порушували кандидати виборче законодавство

Одним із найпоширеніших видів порушень, які фіксувала "Опора", була так звана політична благодійність. Йдеться про надання благодійної допомоги та безкоштовних послуг від імені кандидатів в Президенти чи політичних партій, які їх представляють. Зокрема "Благодійний фонд Тараса Виноградника" спільно з  партією Народний Рух України влаштували благодійний перегляд кінострічки "Шлях додому" для школярів із Богородчанського, Рожнятівського та Косівського районів. Члени  фракції політичної партії  "Об’єднання  Самопоміч" в обласній раді подарували стенди "Захисник вітчизни" Старокривотульській ЗОШ, Чорнопотоківському ліцею та Надвірнянській ЗОШ №3. Крім того, обласна організація політичної партії "Об’єднання Самопоміч" надавала безкоштовну правову допомогу у вирішенні земельних спорів, квартирних питань, відносин із владою, консультацій по виплаті пенсій, матеріальної допомоги учасникам АТО. В офісі-приймальні партії ВО "Батьківщина" надавалися безкоштовні юридичні послуги, зокрема консультації з питань земвлевпорядкування, комп’ютерної грамотності та навчань англійської мови.

Також, за даними "Опори",  активну благодійну діяльність проводив кандидат в Президенти Олександр Шевченко. За підтримки його благодійного фонду першокласників із Калуського, Галицького та Рогатинського районів вчили кататися на лижах на гірськолижному курорті "Буковель". На цьому ж курорті навчались кататись на лижах діти-сироти та діти учасників російсько-української війни. Також в Івано-Франківську відбувся безкоштовний концерт "Студії 95 квартал" за участю Володимира Зеленського.Наймасовішим видом правопорушень було  розміщення на біл-бордах із зображеннями та гаслами кандидатів у Президенти агітаційних матеріалів, які не містили необхідних вихідних даних та ймовірно були виготовлені не за кошти виборчих фондів. Зокрема ці порушення стосуються біл-бордів із зображеннями та письмовими згадками про 11 кандидатів: Ігоря Шевченка, Євгена Мураєва, Ольги Богомолець, Олега Ляшка, Андрія Садового, Руслана Кошулинського, Анатолія Гриценка, Юлії Тимошенко, Олександра Шевченка, Юрія Дерев’янка та Петра Порошенка.

Говорячи про порушення, слід згадати і так звану «джинсу», немарковану політичну рекламу чи агітацію. Джинсою вважають проплачені замовні матеріали - приховану рекламу, серед яких часто фігурують сумнівні соціологічні дослідження, псевдоаналітика від маловідомих "політологів", проплачені статті, підготовлені прес-службами політичних партій чи політиків тощо. Громадянська мережа "Опора" зафіксувала  найбільше цих порушень в матеріалах про Петра Порошенка, Анатолія Гриценка, Олега Ляшка, Юлію Тимошенко та Юрія Дерев’янка.

Загалом за час виборчої кампанії до поліції надійшло 42 повідомлення про правопорушення та складено 27 адміністративних протоколів і тільки 1 особу притягнено до адмінвідповідальності. Вона сплатила штраф у розмірі 170 гривень.

Результат залежить від того, як рахують: як організована робота виборчих дільниць

Як і на минулих виборах, територія Івано-Франківщини поділена на 7 виборчих округів. Зокрема Коломия разом із частиною Коломийського та Городенківським районами входить до округу №88. Відповідно діє також і 7 окружних виборчих комісій. Згідно із законом кожен кандидат має право делегувати своїх представників до складу ОВК. Однак ним скористалися не всі. Із 44 кандидатів на пост Президента України до окружних виборчих комісій Івано-Франківщини своїх представників делегували 37 кандидатів. Один із них подав своїх представників  до двох ОВК, а інші 36 кандидатів представлені у кожній із семи ОВК області. Не подали жодного представника до ОВК Івано-Франківщини семеро кандидатів: Дмитро Гнап, Геннадій Балашов, Інна Богословська, Роман Безсмертний, Дмитро Добродомов, Аркадій Корнацький та Сергій Кривонос.

Загалом процес формування ОВК відбувався досить неякісно. Підстави говорити так дає той факт, що вже після першого тижня роботи в 7-ми прикарпатських окружних виборчих комісіях замінили аж 47 людей. Найбільше замін було зроблено в Коломиї, Надвірній та Калуші – аж по 8 замін. Найбільша кількість замін у складі ОВК відбулась за поданням Юрія Тимошенка - 8 замін, по 7 замін відбулись за поданнями Олександра Соловйова і Сергія Тарути, 6 замін здійснив Віталій Скоцик, 5 замін провів Олександр Данилюк. Трьох членів ОВК замінили Юрій Дерев’янко та Віталій Купрій.Не усі кандидати у президенти мають і своїх представників в дільничних виборчих комісіях. Лише 24 кандидати скористалися цим правом.  Найбільше представників у складі ДВК Прикарпаття мають такі кандидати: Петро Порошенко - 1033 членів ДВК, Юлія Литвиненко - 1033,  Юлія Тимошенко - 1029,  Олег Ляшко - 1028, Анатолій Гриценко  - 1026, Олександр Шевченко - 1007, Микола Габер - 969, Андрій Новак - 962,  Сергій Носенко - 939, Руслан Кошулинський - 936,   Сергій Тарута - 934,  Юрій Кармазін - 912, Валентин Наливайченко - 904, Руслан Ригованов - 802,  Ілля Кива - 789, Володимир Зеленський - 718, Віктор Кривенко - 662, Юрій Дерев’янко - 410, Олександр Вілкул - 311, Юрій Бойко - 239.

Найменше членів у прикарпатських ДВК мають:  Василь Журавльов - 32, Олександр Данилюк - 25, Ігор Смешко - 5, Володимир Петров - 2.

Загалом виборча кампанія у Коломиї та Прикарпатті минула спокійно, хоча остаточну оцінку можна буде ставити вже після самого дня голосування.

АВТОР: Віктор ФІТЬО