Правоохоронці вкотре закликають прикарпатців не довіряти підозрілим дзвінкам та СМС-сповіщенням про проблеми з банківськими рахунками чи картками.
До поліції звернулася мешканка Калуша. Жінка розповіла, що напередодні до неї зателефонував невідомий, який представився працівником служби безпеки банку, послугами якого вона користується. У ході розмови незнайомець повідомив, що банк міняє термінали і її картка буде заблокована, тому жінці потрібно лише вказати останні чотири цифри, котрі прийдуть смс-сповіщенням та телефон, повідомляє обласна поліція.
Схвильована такою звісткою жінка повірила незнайомцю та виконала всі вказані дії, а вже за кілька хвилин заявниці прийшло повідомлення про зняття з 10 000 гривень. Тоді жінка і зрозуміла, що її ошукали та звернулася до поліції.
За даним фактом розпочатого кримінальне провадження за ст. 190 (Шахрайство) ККУ. Поліцейські встановлюють осіб, причетних до правопорушення.
Правоохоронці закликають громадян бути обачними у фінансових питаннях.
- Пам’ятайте, що конфіденційні відомості ваших банківських рахунків не можна повідомляти нікому, навіть банківським працівникам. Вони не можуть запитувати у вас паролі входу до вашого електронного кабінету, пін-коди карток, CVV-коди тощо. Цю інформацію маєте знати тільки ви!
- Не надавайте особистої інформації одночасно про номер банківської картки та телефону, «прив’язаного» до неї, особливо, якщо спілкуєтесь із незнайомим абонентом або даєте оголошення в інтернет-мережі. Для цього подбайте про інший телефонний номер.
- У жодному разі не виконуйте операції за допомогою мобільного банківського додатку, банкомату або грошового терміналу під диктовку незнайомців, які переконують вас у їх необхідності для отримання коштів або захисту рахунку.
"Будьте уважними, не дайте себе ошукати і не дозволяйте пройдисвітам збагатитися за ваш рахунок", - застерігають у поліції.
До теми: Телефонні аферисти виманили у прикарпатки 12 000 грн.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Тelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.