ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Копійка до копійки, а папір, поліетилен та скло - окремо. Як сортують сміття в Коломиї

Більшість європейських країн давно вже сортує сміттєві відходи: пластик, скло, папір тощо. В Україні така діяльність з року в рік лише набирає популярності. В нашому місті існують екологічні організації, як-от ''ЕкоҐвалт'' та інші місцеві ініціативи в кількох навчальних закладах та ОТГ. Проте сьогодні мова піде про процес зсередини, а саме, як працюють фірми, що приймають вторсировину і скільки можуть заробити ті, хто її здає.

 

Ми поспілкувались з приватним підприємцем Володимиром Давидчуком, власником підприємства ''Вторма'', що займається прийомом ТПВ.

''Спільно з ''ЕкоҐвалтом'' ми організували соціально-екологічну програму, до якої залучили близько 100 сімей, від яких забираємо відсортоване сміття. Загалом, якщо брати все сміття, яке до нас привозять люди, то 80% іде на переробку, а 20% – на сміттєзвалище. І тут, власне, про культуру сортування більшість вже обізнана завдяки праці екологічної організації та іншим. Проте є випадки, коли разом із пет-пляшкою, папером чи склом люди викидають й інше сміття, тому й така статистика'', – розповідає Володимир Давидчук.

Підприємство приймає скло, папір, пет-пляшки, поліетиленову плівку двох видів (поліетилен високого тиску) та стрейчову плівку.

Папір тут сортують на два типи – архів та картон. Формують спеціальні тюки, опісля, коли зібрали 100 тюків – їх вантажать і відправляють на переробний завод. Пивні пляшки сортують відповідно до заводів, на які їх відвозять. Скло, яке здають на кілограми – сортують на біле, коричневе та інше. Далі відправляють за кольорами. Також тут створили спеціальні контейнери з восьми секцій з маркуванням, яке можна знайти на зворотному боці товарів: будь-то звичайна пет-пляшка чи інші відходи. Стосовно переробки та співпраці в нашій країні є велика кількість паперово-переробних заводів, те ж саме стосується і скла, немає жодних проблем з його переробкою, розповідають заготівельники.

''Якщо людина привозить напряму до нас сортовані відходи, то наразі ціни наступні: макулатура коштує 1 грн 20 коп\кг, пет-пляшка – від 1 до 1,5 грн за кг, пивна пляшка – 40 коп. за 1 шт. Та скло не поштучно (мішане) – 40 коп\кг, біле (безколірне) – 60 коп\кг. Що стосується людей, в яких ми забираємо посортоване сміття з дому, також платимо кошти, проте повинен бути відповідній обсяг, адже йдуть витрати на пальне тощо'', – продовжує Володимир.

Підприємець займається цією справою більше трьох років. Починав сам – ще звичайним возиком перевозив сміття, а вже пізніше придбав ''бус''. Щодо працівників, то наразі є троє, які стаціонарно працюють. Існує проблема із робочою силою, адже робота доволі брудна і не кожен хоче її виконувати. Про проблему нашого міста і чому досі сортування не перетворилось на звичку і як далеко Коломиї до європейських міст – наш герой каже: ''Це не проблема конкретно нашого міста, це проблема всієї України. Зараз потрібно зробити зміни на державному рівні. Наскільки мені відомо, якраз розглядається законопроект про тариф для сортованого та несортованого сміття, що також матиме позитивний вплив щодо ситуації, якщо цей законопроект буде прийнято''.

А ще Володимир Давидчук додає про доволі невелику вигоду заняття цією справою: ''Така зараз сформувалась тенденція, що для того, аби вивезти несортоване сміття на сміттєзвалище, за тонну вартує 150 грн. А щоб його посортувати та заготовити – тонна обходиться в 2000 грн. Тому фірмі це не дуже вигідно, але ми сподіваємось на зміни на державному рівні, і що малими кроками нам вдасться рухатися вперед''.

Віримо, що наше місто стане в ряд тих європейських міст, для яких сортування сміття – звична справа. Адже це глобальна допомога збереженню довкілля, зменшення викидів у ґрунт, водойми, і лише як додаткове заохочення, чи радше мотивація отримання коштів за те, що просто сортуєш сміття.

Віталій БИРЧАК