ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Фінансова установа з культурно-мистецькою славою: про будівлю на вул. Театральній, 27 (продовження)

Продовження (початок - частина 1, частина 2частина 3)
Зі сцени Каси ощадності тішив своїм співом коломиян Євген Гушалевич, випускник Віденської консерваторії, згодом соліст Пресбурзької (тепер – Братислава), Аахенської, Берлінської, Празької та Львівської опер, оперного театру в Брно. Про його спільний з дружиною Алісією Гушалевич концерт 14 липня 1899 року коломийська газета «Glos Pokucki» писала: «Зал заповнився по береги, а слухачі, зачаровані чудовим теноровим голосом концертанта і прекрасним сопрано й надзвичайними трелями концертантки, не скупилися на оплески. Особливе враження зробили на слухачів ніжна і гарна пісня Миколи Лисенка «Мені однаково» і чудова арія з курантами зі «Страшного двору» С. Монюшка». Концерт, дохід від якого призначався на благодійні цілі – потреби Українського Народного дому в Коломиї, що перебував тоді на стадії будівництва – пройшов дуже вдало, коломияни отримали мистецьке задоволення, а артисти – оплески та квіти вдячної публіки.
Згідно з дослідженням Степана Андріїшина, Євген Гушалевич ще за місяць до цього виступу – 6 червня 1899 року – брав участь у спільному концерті з хором товариства «Коломийський Боян».
Виступала на коломийській сцені (найімовірніше, саме в Касі ощадності) й знана оперна співачка та акторка Філомена Лопатинська, яка в різний час грала в театрах товариства «Руська Бесіда», В. Коссака, І. Когутяка, в польській опереті, була в трупах «Тернопільських театральних вечорів» та «Товариства Українських Акторів» (Київ). 10 березня 1897 року вона взяла участь у Шевченківському концерті, влаштованому хором «Коломийського Бояна», який зачарував коломиян виконанням хорових, сольних та інструментальних номерів, добре складеною програмою. А вже після студій у Львівській та Віденській консерваторіях Філомена Лопатинська постала перед коломиянами 23 березня 1912 року в головній ролі в опері Джузеппе Верді «Травіата» разом зі славним італійським співаком Августо Данні, але це вже було в залі польського спортивного товариства «Сокіл».
Далі буде…
Алісія Гушалевич (1879 – 1940) в ролі Брунгільди з опери «Загибель богів» Ріхарда Вагнера.
Євген Гушалевич (1867 – 1907)
Філомена Лопатинська (1873 – 1940) в ролі Чіо-Чіо-Сан з опери «Мадам Баттерфляй» Джакомо Пуччіні