Хто потягне сильніше — Підгайчики чи Матеївці, та чиї коні прудкіші?

На Коломийщині продовжують нагріватися пристрасті довкола створення ОТГ. Заможніші села змагаються між собою за право стати об’єднавчими центрами. Менші села вагаються до кого пристати і яку за себе запросити ціну. Практика показує, що чесних правил змагань дотримуються не всі.

У Підгайчиках збір селян проходив на високому градусі напруги. Підставою для проведення зборів стало звернення від Матеївецької громади з пропозицією приєднатися до них.

Треба сказати, що торік у листопаді вже відбувалося у Підгайчиках громадське слухання, на якому громада переважною більшістю голосів висловила бажання створити ОТГ з центром у їхньому селі. Надіслано звернення до громад Ценяви й Загайполя з пропозицією приєднатися до Підгайчиків. Однак досі відповіді звідти не надійшли.

Сільський голова Лідія Марусяк відразу обмовилася, що не збирається відговорювати мешканців свого села від зайнятої раніше позиції: “Ми маємо підтримку області, району. Маємо в селі готову інфраструктуру і достатньо доходів, аби об’єднати довкола себе прилеглі села Ценяву, Загайпіль, Назірну, Кобилець”.

Справді, Підгайчики завжди рахувалися самодостатнім селом. Чого вартував лише спиртзавод! Сьогодні виробництво на заводі стоїть, однак, це не мертвий об’єкт. Тут при сприятливих обставинах конвеєр завжди можна знову запустити.

Непогані доходи Підгайчики мають від філії “Перспектив” ПрАТ “Зернопродукт МХП”, успішно працюють 12 магазинів, є велика школа, дитсадок, амбулаторія.

Бюджет села значно поповнюється й від агроформування “Вільна Україна”.

Директор і засновник “Вільної України” Степан Балабаник виступив на зборах відверто й гостро: “Незважаючи на волю більшості мешканців наших сіл, купка місцевих “сепаратистів” баламутять людей, аби приєднатися до Матеївців. Я поважаю голову Матеївецької ОТГ Петра Книшука, він є добрий господар, але у даному випадку треба керуватися тверезим розрахунком. А тверезий розрахунок каже, що найдоцільніше утворити ОТГ у складі п’ятьох сіл: Підгайчики, Ценява, Кобилець, Загайпіль, Назірна з центром у Підгайчиках”.

Такої ж думки притримується й депутат районної ради Роман Костюк.

На зборах узяв слово і сільський голова Загайполя Василь Довганюк. Пообіцяв, що найближчим часом проведе в своєму селі громадські слухання щоби задокументувати думку мешканців, більшість з яких схиляється у бік Підгайчиків.

Село Загайпіль має потужні резерви, тому воно є ласим шматком як для Матеївців, так і для Підгайчиків. У селі працюють п’ять агроформувань. Будується стадіон.

Але найпривабливіша перспектива в іншому: на спустошеній і порослій чагарниками за двадцять років простою території сірчаного рудника незабаром почнеться спорудження цілого енергопарку на сонячній енергії, позаяк тут діє найпотужніша в області трансформаторна станція.

Спеціалісти розглядають також можливість спорудити там-таки вітрову електростанцію. Як-не-як, а 82 гектари промислової землі колишнього рудника стоять пусткою. Нарешті справа зрушила з мертвої точки. Хоч ліквідаційна комісія ще досі не розібралася з залишками металобетонних конструкцій рудника.

На важливих зборах у Підгайчиках не було представників ані від Матеївців, ані від Ценяви.

Журналісту “Дзеркала Коломиї” вдалося поспілкуватися з ценявським війтом у телефонному режимі.

Сільський голова Богдан Томенчук відверто зізнається, що займає вичікувальну позицію. Справа в тому, що Ценява не має територіальної межі з Матеївцями, а має з Підгайчиками. Тому логічно об’єднуватися з Підгайчиками. Однак, є тут своя “закарлючка”: Ценява ціниться передусім своїми багатющими сільськогосподарськими угіддями, більшість з яких обробляє господарство матеївецького голови Петра Книшука.

“Побачимо, яка буде погода на дворі найближчим часом”, – алегорично висловився ценявський війт, – тоді й прийматимемо рішення. А наразі гнати коней не будемо…”.

Андрій МАЛАЩУК

Фото: Андрій КАНЯ

Читайте також: Дві підніжки Корницькій громаді