Суспільство
Гроші підуть за лікарем, а не лікар за грошима. Як у Коломиї працюватиме медреформа
1 Липня 2017
Від 1-го липня в Україні стартує перший етап медичної реформи, який стосується первинної ланки медичної допомоги - рівня амбулаторій та ФАПів.
Найважливіше, що кардинально змінюється модель фінансування медицини, - держава не даватиме кошти на утримання медичної інфраструктури й не платитиме медикам первинної ланки фіксовану зарплату, а виділятиме кошти на реальну допомогу пацієнтові, з чого і будуть формуватися витрати на зарплату команді медиків (лікар, медсестра та інші), пише "Дзеркало Коломиї".
Лікар амбулаторії отримуватиме кошти на кожного конкретного пацієнта, який уклав з ним письмовий договір з розрахунку орієнтовано 210 гривень на рік за одного.
Кошти йтимуть уже не через місцеві адміністрації, а безпосередньо на комунальний медзаклад, де лікар працює, або ж йому на руки, якщо він займається приватною практикою.
Як реформа запрацює "в реальному часі" ніхто передбачати не береться.
На Коломийщині працюють дві структури первинної ланки: міський Центр первинної медико-санітарної допомоги та районний.
Як діє міський Центр - цікавимося в головного лікаря комунального закладу міськради ЦПМСД Володимира Мельничука.
- Пане Володимире, які міські медзаклади входять до вашого Центру?
- Маємо чотири приміщення, у яких розміщуються сім амбулаторій: чотири амбулаторії на вулиці Шевченка (колишня цехова поліклініка), амбулаторії на вулицях Шухевича (стара поліклініка) і Леонтовича та плануємо відкрити дві амбулаторії на вулиці Чорновола, де розташований адміністративний корпус ЦПМСД. Також наразі у дитячій поліклініці працюють наші педіатри.
- Чи все місто рівномірно охоплено амбулаторіями?
- Ми намагалися розміщувати амбулаторії передусім з огляду на зручне автобусне сполучення. На сьогодні залишається відкрити підрозділ амбулаторії в міському районі Косачівка. Маємо вже домовленість з водним господарством, орендуватимемо у них приміщення для обслуговування понад трьох тисяч населення самої Косачівки та району біля аеропорту. Відкриємо незабаром також оновлене приміщення в центрі міста.
Читайте також: У Коломийській ЦРЛ відкрили відремонтоване ЛОР-відділення. ФОТОРЕПОРТАЖ
- Ми вже багато наслухалися про сімейних лікарів, проте як вибудуються зв'язки між ними й пацієнтами невідомо.
- У нас працює 11 сімейних лікарів. Хтось перейшов з району, четверо лікарів перевчилося на сімейних, декількох ми прийняли вже підготовлених з інтернатури. Перевага сімейної медицини доведена досвідом близького зарубіжжя, тієї ж Польщі, чи Хорватії.
[button color="" size="" type="square" target="" link=""]"Щоби отримати якісну допомогу на другому рівні, тобто в міській поліклініці, чи в стаціонарному відділенні лікарні, всі ми маємо йти через сімейного лікаря". [/button]
Слід зрозуміти, - щоби отримати якісну допомогу на другому рівні, тобто в міській поліклініці, чи в стаціонарному відділенні лікарні, всі ми маємо йти через сімейного лікаря. Таким чином зекономимо гроші й збережемо здоров'я.
Звичайно, людина має право вибору, вона може йти й до приватного медзакладу, таких у Коломиї є, здається, п'ять. Але ми говоримо про комунальні.
Державні гроші йтимуть слідом за пацієнтом до вибраного ним лікаря - туди, куди він, пацієнт, буде звертатися. З початком липня буде утворена Національна служба здоров'я, такий собі страховий агент від держави.
Дія агентства така: ми вам дали на квартал стільки-то коштів для кожного зареєстрованого вами пацієнта. А які ви за ці кошти надали послуги? Наскільки люди ними задоволені? Тобто, Національна служба буде перевіряти витрати цих коштів і робити висновки - куди їх спрямовувати.
- А який переважно вік медпрацівників коломийського Центру?
- З працюючих майже 50 лікарів десь відсотків шістдесят - люди передпенсійного й пенсійного віку. За два останніх роки ми прийняли на роботу двох молодих лікарів. Дехто перебуває в декреті. Якщо не повернеться, то з'являться вакансії.
Якщо ж ви маєте на увазі, чи повною мірою медики літнього віку справляться з навантаженням, то висновок зробить не адміністрація, а громада. Відбудеться природний відсів. Не набере лікар пацієнтів - не матиме доходу.
[button color="" size="" type="square" target="" link=""]"Державні гроші йтимуть слідом за пацієнтом до вибраного ним лікаря - туди, куди він, пацієнт, буде звертатися. З початком липня буде утворена Національна служба здоров'я, такий собі страховий агент від держави".[/button]
- А чи, бува, не складеться ситуація, коли лікарю стане вигідно, щоб його пацієнти частіше хворіли?
- Навпаки. Чим менше його пацієнт буде хворіти, тим більше коштів, виділених державою, лікар заощадить і, отже, матиме більші прибутки. Бо тепер протилежне, - кожний візит до лікаря, це додатковий для нього прибуток.
На первинці акцент ставиться на профілактику, щоби менше було необхідності лягати в лікарню.
А взагалі, ми можемо тільки радіти, що нарешті держава взялася серйозно за медицину.
Спілкувався Андрій МАЛАЩУК
Читайте також: Госпітальний округ з центром у Коломиї: які на нас чекатимуть зміни
Читайте також: На Коломийщині зросла кількість амбулаторій і ще планують відкрити чотири нові