Економіка
Економіка вихідного дня: чи доцільно українцям мати 11 неробочих святкових днів
5 Травня 2017
Як свята впливають на економіку.
Останнім часом часто можна почути про необхідність скасувати окремі вихідні дні, або ж замінити їх іншими святами.
Так, наприклад, Український інститут національної пам'яті підготував законопроект про скасування в Україні державних свят 8 березня, 1 і 9 травня.
В цілому в Україні кількість святкових вихідних днів не надто велика – 11. Це не тільки значно нижче ніж у лідерів за цим показником – Камбоджі (27) і Шрі Ланки (25), а й менше ніж у деяких країн Європейського союзу та СНД.
Наприклад, в Іспанії 14 днів, в Грузії та Словаччині – по 15 днів, Азербайджані – 19.
Проблема зазвичай не тільки у формальній кількості вихідних, але і в загальному ставленні працівників до робочого часу.
В Україні для багатьох колективів, як на державних, так і приватних підприємствах, є нормою святкувати загальні свята (Новий рік, Великдень) в робочий час.
Формально, ці дні не враховуються як вихідні.
І навіть якщо святкові дні групують з подальшим відпрацюванням по суботах, то і в цьому випадку зазвичай робочим є не цілий день. Одним словом в реальності свята не обмежуються виключно вихідним.
Втім, вплив свят на економіку неоднозначний. По-перше, багато підприємств працюють безперервно. Наприклад, пожежна служба працює в усі дні.
По-друге, коли люди відпочивають, вони часто користуються послугами компаній, ходять у кінотеатри, відвідують виставки, концерти. У цьому сегменті вихідні – час основних доходів. Більш того, заради можливості розважатися у вихідні люди працюють в будні. Тому якщо прибрати вихідні, продуктивність може впасти.
АВТОР: Олександр ЖОЛУДЬ, головний експерт Департаменту грошово-кредитної політики і економічного аналізу Національного банку України, член Редколегії VoxUkraine.
VoxConnector, спеціально для “Дзеркала Коломиї“.
Читайте також: Трудяща людина на рандеву з першотравнем.