ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Реорганізація по-коломийськи: від скорочень до клонування

Як відомо, середня тривалість життя в Україні – одна з найнижчих в Європі. Цьому сприяють низькі доходи населення, екологічна ситуація, відсутність підтримки з боку влади розвитку фізкультури та спорту. Є загроза, що існування спортивної школи №1 обірветься на 61-му році – приблизно стільки ж складає середня тривалість життя в Україні.

Логічно подумати: якщо відкривається третя ДЮСШ, то й нові види спорту повинні бути в цій школі, проте «професіонали» з влади вирішили перекроїти школи на свій розсуд.

Починаючи з грудня 2015 р., розпочалася кампанія знищення Коломийської ДЮСШ №1, коли була спроба зробити реорганізацію двох спортивних шкіл. Представники влади звернулися з листом до Міністерства молоді та спорту України з проханням погодити реорганізацію дитячо-юнацьких шкіл міста Коломиї шляхом їх ліквідації та створення натомість дитячо-юнацького спортивного комплексу «Коломия». Також відомо, що окремі представники влади особисто їхали до Києва з цим проханням.

На зустрічі трудових колективів двох спортивних шкіл у лютому 2016 року заступник міського голови заявив: «…На даний момент є дві спортивні школи, в перспективі має бути одна. Тобто, ну, як мінімум, одного директора, …посада, як така, пропадає… я особисто бачив би на посаді цієї об’єднаної спортивної школи людину взагалі не з системи, яка би володіла економічними питаннями …ну, зрозуміло, педагогом за фахом… це питання буду вирішувати не я». Тоді ж заступниця директора ДЮСШ №1 поставила наступне запитання: «А якщо навіть так станеться, що ви зробите реорганізацію, то, значить, бази 1-ої і 2-ої шкіл залишаться в спортивній школі? І те приміщення, де басейн та земля, все залишається за спортивною школою?» Керівництво відповіло, що «ми визначаємо тоді структуру повністю». Також лунали запитання про спецкошти спортивних шкіл, зокрема, немалі кошти, які надходять на рахунок 2-ої спортивної школи від оренди вишок. У свою чергу представники ДЮСШ №2 заявили, що спецкошти школа має, але справа в тому, що казначейство ці рахунки завжди заморожує, що взагалі 3 – 4 роки були заморожені, потім їх відкрили тільки на місяць. «Куди ці гроші йдуть? Чому вони там стоять – школі не доповідають… От зараз, кажуть, відкрили, давайте закупимо інвентар. Ми швиденько написали, що хочемо купити інвентар, але коли ми здаємо ці папери, чи ми отримаємо цей інвентар, чи знову казначейство скаже: вибачте, ви не встигли?» – зазначили представники школи.

ДЮСШ8

Начальник відділу молоді та спорту В. Колесник наголосив, що юридична процедура по реорганізації передбачає, що за 2 місяці повинні оголосити рішення сесії про те, що 1 і 2 школи припиняють роботу. Наступним рішенням сесії повинні затвердити статут нової школи чи дитячо-спортивного комплексу. Також він додав, що скорочення директора та заступника дозволять додати ще одну секцію та збільшать кількість дітей. Бачимо, що цієї процедури, про яку говорив начальник відділу молоді та спорту у лютому, дотримано не було.

11.04. 2016 р. міністр молоді та спорту України І. Жданов дав відповідь на звернення коломийської влади щодо реорганізації: «З огляду на те, що Коломийська дитячо-юнацька спортивна школа №1 має відповідну матеріально-технічну базу, певні традиції та досягнення щодо підготовки спортсменів дитячо-юнацького та резервного спорту, відділення боротьби вільної цієї школи є базовим з підготовки спортсменів національної збірної команди України, а Коломийська дитячо-юнацька спортивна школа №2 розвиває 7 видів спорту тільки на перших етапах навчально-тренувальної підготовки вихованців, Міністерство листом від 11.04.2016 №3340/4.5 заперечує щодо здійснення оптимізації Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи №1 та Коломийської дитячо-юнацької спортивної школи №2 та просить вишукати можливість щодо збереження діючої мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл м. Коломиї».

Колективи ДЮСШ не проти утворення ще однієї спортивної школи, якщо в бюджеті є кошти, але ми бачимо, що проголошено культивування 20 видів спорту і всі вони у переважній більшості використовують спортивну базу ДЮСШ №1. У телепередачі «Прозора влада» від 17.03.2016 р. представник влади Л. Жупанський заявив, що база 2-ої спортивної школи віртуальна, тому, вочевидь, вирішили не створювати цю базу, збагачувати її, а тільки на документах створити 3-тю школу. Тобто, всі ми розуміємо, що наявної бази не вистачить на три школи. У такому випадку постає логічне запитання: на якій матеріальній базі мають розмістити всі ці види, якщо зараз спортивні школи, за наявності 12 видів спорту, укладають договори про оренду приміщень для занять? А де займатимуться діти, якщо буде 20 відділень? Звичайно, ніхто не проти розширення видів спорту, але спершу потрібно забезпечити хоча б дах над головою, не кажучи вже про інвентар. Через недбале ставлення влади протягом тривалого часу славні реформатори у сфері спорту навіть не спромоглися внести до однієї з трьох шкіл такий важливий вид спорту як плавання, який не тільки є пріоритетним (олімпійським) видом, але й дуже потрібним для оздоровлення молоді, фізичної реабілітації дітей.

Взагалі позиція влади є дуже непослідовною, часто навіть виступи керівників суперечать їхнім власним заявам. Л. Жупанський звинуватив, що я, як директор, ніколи не звертався з питанням проведення ремонтних робіт. Це є цинічною брехнею, яку можу спростувати численними зверненнями до управління освіти, міського голови, голови ОДА тощо. На прохання виділити кошти на ремонт приміщень школи в літній період з метою підготовки до нового навчального року відповіді не отримав і по нинішній день. Хочу зазначити, що за час роботи на посаді за власні кошти, кошти спонсорів, батьків та тренерського колективу зроблено наступну роботу щодо поліпшення матеріально-технічної бази. Перечислю основні:

–       замінено вікна на енергозберігаючі в адміністративних приміщеннях (бул. Л. Українки, 43; вул. С. Петлюри, 17 б), кошти за які влада обіцяла повернути, однак і досі цього не зробила;

–       за власний кошт замінено 2 опалювальні котли на вул. С. Петлюри, 17 б;

–       за кошти спонсорів придбано 2 борцівські покришки вартістю 2 тисячі доларів кожна, 144 гімнастичні мати за ціною 400 грн., що складає вартість 57 тисяч 600 грн. (ціни на той час);

–       придбано та встановлено лампи для кварцування борцівського залу (спонсори);

–       заміна дверей роздягалень, ремонт душових, встановлення плитки в коридорах, облаштування туалетів (2010 р.);

–       придбано 2 електронних табло;

–       встановлено стелі в спортивному залі на вул. С. Петлюри, 17 б;

–       зроблено ремонт душових та частково туалетів, встановлено плитку в сауні, встановлено 2 сучасні секції батарей для підігріву в душовій;

–       зроблено капітальний ремонт сауни;

–       2012 року проведено благодійний концерт в «Народному домі» зі збору коштів на придбання батутної сітки та канатів для гімнастичного залу;

–       за кошти спонсорів придбано й замінено значну частину поролону в гімнастичній ямі (вартість – 3 тисячі грн.);

–       зроблено обмостку навколо школи;

–       за домовленістю з Івано-Франківською спеціалізованою дитячо-юнацькою спортивною школою олімпійського резерву передано на потреби навчально-тренувального процесу відділення спортивної гімнастики 10 спеціальних поролонових матів (вартість кожного складає приблизно 1000 гривень), гімнастичну доріжку, все передано безкоштовно;

–       придбано тренажер, вартістю 7 тисяч гривень, а також 2 килимові покриття для гімнастичної доріжки;

–       власними силами зроблено поточний ремонт гімнастичного залу в 2012-2014 рр. (вартість – 10 тисяч гривень), капітальний ремонт гімнастичних снарядів (перетягнуто поролоном та шкірою 2 колоди, 1 кінь, каркас батуту та відремонтовано акробатичну доріжку). У все це вкладено значні кошти з допомогою спонсорів та батьків.

Також Л. Жупанський у телепередачі «Прозора влада» заявив: «ДЮСШ № 2 – це віртуальна ДЮСШ, там нема ніякої спортивної, матеріальної, технічної бази, нічого нема, і фактично ми збираємося відкрити флорбол і футзал за рахунок скорочення адміністративно-технічного персоналу… я думаю, що ліпше зробити одну потужну ДЮСШ, де ще відкрити 2 – 3 види спорту». Через кілька місяців вже було вирішено «збільшувати» кількість шкіл, а замість одного директора має бути 3 директори, правда, без заступників, що знову суперечить положенню про ДЮСШ. Ще одним нововведенням місцевої влади стало те, що директор школи не має права викладати у школі, яку очолює, бо, на їхню думку, це – корупція. В обласного керівництва таке уявлення про «корупцію» викликало посмішку, бо до такого ще ніхто не додумався. Також було зазначено, що коломийська влада не має повноважень від’єднувати від системи освіти ДЮСШ, це не їхня компетенція. Допускають, що це єдиний випадок в Україні.

По закінченню 2015-2016 навчального року були затверджені мережі існуючих першої та другої спортивних шкіл, а також оголошено про створення третьої спортивної школи. Ніяких рішень про реорганізацію шкіл керівники ДЮСШ не отримували, а колективи тим паче. Увечері 11 липня 2016 р. раптом стало відомо, що 13 липня на сесію виноситься рішення «Про деякі питання роботи дитячо-юнацьких спортивних шкіл», однак колективи шкіл не були ні повідомлені, ні запрошені. В переліку питань рішення – утворення третьої ДЮСШ та затвердження статутів трьох ДЮСШ. Все б нічого, якби не статути шкіл, в яких види спорту існуючої ДЮСШ №1 розкидано між трьома школами. Зазначу також, що олімпійський вид спорту – вільну боротьбу – не внесено до жодної зі спортивних шкіл, згідно з наданими статутами.

Після втручання депутатів в екстреному порядку, за годину до сесії, влада скликала профільну комісію. На комісію прийшли старші тренери відділень ДЮСШ №1, директор та представники влади. Міський голова розповів про утворення ДЮСШ №3 та затвердження статутів. Депутат міської ради І. Ільчишин зазначив, що міська влада не забезпечує необхідним інвентарем та матеріальною базою наявні дві існуючі школи. Окремі депутати, які вболівають за спорт та підростаюче покоління, серед яких В. Козоріз, Л. Белявська, І. Ільчишин, а також я, як директор, звернулися з проханням відкласти це питання на громадські слухання та обговорення з колективами ДЮСШ, представниками батьківського комітету. Міський голова спочатку погодився, але в той момент зробив перерву, начебто на прохання депутатів від «Батьківщини», під час якої влада вирішила все на свою користь, з більшістю в один голос. Попри всі заперечення тренерів та директора не виносити це питання на сесію, комісія вирішила навпаки. В розмові з депутатами було видно, що багато з них навіть не розуміють даного питання і для чого воно робиться. Влада вирішила долю спорту в швидкий спосіб, у час, коли всі працівники, тренери та батьки перебувають у відпустках та не розголошуючи інформацію про реорганізацію шкіл.

Цинічно було сказано, що всі колективи зберігаються, нікого не скорочують. Однак ми знаємо, що ДЮСШ №1 з 61-річною історією, колектив, який протягом понад 20 років працює над підвищенням спортивної майстерності олімпійських видів спорту, який багато сил і здоров’я вклав у зміцнення матеріальної бази школи, має бути розпорошений та піти у небуття.

Тепер влада хоче, щоб дитячо-юнацьким спортом опікувались спонсори, щоб створювались спортивні клуби. За весь період незалежності діти не отримали від влади нічого, а, навпаки, – втратили басейн, манеж, а на наші численні звернення про проведення ремонтних робіт, про забезпечення спортивним інвентарем нічого не отримуємо десятиліттями. Проте, часто чуємо цинічні та брехливі звинувачення окремих представників влади, що від керівників не надходять звернення про потреби шкіл.

Також зазначу, що на сесії 13.07.16 р., а саме більш ніж через півроку після офіційного листа від Міністерства молоді та спорту від 26.01.16 р. про те, що рішення Коломийської міської ради про оплату в ДЮСШ є незаконним, коломийська влада спромоглась відмінити дану оплату, ігноруючи звернення адміністрації школи, тренерського колективу та батьків. Саме ця незаконна плата стала причиною винесеної мені догани у грудні 2015 р., яку було скасовано у судовому порядку. Цікаво, чи комусь винесли догану за те, що підготували таке рішення, яке не відповідає чинним законам України, чи депутати, які голосували за незаконне рішення, понесуть якусь відповідальність? Впевнений, що ні. Так і зараз, розділяючи школу на три, у ДЮСШ №1 з усіх видів, які культивувались протягом 60-річної історії, залишається тільки футбол. Інші ж види, на яких наголошувало саме Міністерство молоді та спорту, які є базовими з підготовки спортсменів національної збірної команди України, за сприяння коломийських «реформаторів» передаються іншим школам.

Не дивно депутатам, які відстоюють свої бізнесові інтереси, але дуже дивує, що представники освіти та одіозні вихованці школи голосували за таке ганебне рішення, знову порушуючи закони України, бо поставили партійні інтереси вище за інтереси громади та здоров’я дітей.

Василь ХМУЛЯК, директор ДЮСШ №1