ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Як пов'язані гормон тироксин і безплідність? Важливий аналіз для жінок та дітей

Щитоподібну залозу (ЩЗ) недарма називають одним з найголовніших органів – без її правильної роботи практично неможливе здоров'я всього організму. Захворювання ЩЗ на порядок (у 10 разів) частіше діагностуються у жінок, ніж у чоловіків. Це може не лише зашкодити майбутній дитині, але й завадити настанню вагітності.


Нещодавно популярний жіночий портал Beauty.ua порушував тему важливості контролю функції щитовидної залози для жінок. «Щитовидка» самостійно виробляє два тиреоїдні гормони – трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4). Їхнє нормальне вироблення залежить ще від одного гормону – тиреотропного (ТТГ), який виробляється гіпофізом. Тобто, якщо з ТТГ не все гаразд – з Т3 та Т4, швидше за все, також не все гаразд.


І Т3, і Т4 існують як у загальній, так і у вільній формі. Наприклад, загальний тироксин (Т4) – це показник усіх фракцій тироксину (зв'язаних і вільних). А ось вільний тироксин (FreeT4 або FТ4) – це біоактивна фракція, яка безпосередньо впливає на клітини організму.


У разі нестачі Т4 і Т3 розвивається захворювання гіпотиреоз – недостатність функції щитовидної залози. Внаслідок цього в організмі сповільнюються, а в запущених випадках і повністю зупиняються різні важливі процеси, включаючи обмін речовин та мозкову діяльність.


Симптоми гіпотиреозу
Жінка може запідозрити у себе гіпотиреоз, якщо у неї спостерігаються такі стани: • неконтрольований набір ваги навіть за умов здорового харчування та нормальних фізичних навантажень;

 • безпліддя, порушення менструального циклу, зниження лібідо (сексуального потягу); можливі зміни у грудних залозах, розвиток мастопатії;

 • депресія (до 18% випадків), дратівливість, різкі зміни настрою;

 • погіршення пам'яті, концентрації уваги, розумової працездатності загалом;

 • швидка втомлюваність, загальна слабкість;

 • слабкий пульс, низький тиск;

 • набряки (до речі, затримка рідини в організмі є одною з причин швидкого набору ваги при гіпотиреозі);

 • запори, нудота, порушення функції жовчного міхура;

 • безпричинне відчуття ознобу, погана переносимість холоду – ці симптоми пов'язані з недостатністю кровообігу при гіпотиреозі;

 • позасезонне випадання волосся, коли не допомагає прийом вітамінів та мінералів; ламкість нігтів;

 • проблеми зі шкірою, насамперед – її підвищена сухість;

 • погіршення слуху;

 • огрубіння голосу через потовщення голосових зв'язок та ін.

 • Якщо є два-три або більше подібних симптомів – це цілком може бути сигналом організму про збій функції щитовидної залози.


Важливо розуміти, що гіпотиреоз у прихованій формі може «маскуватися» під багато інших захворювань – наприклад, під остеохондроз шийного або грудного відділу хребта.


Щитовидна залоза та безпліддя у жінок
Одна з найчастіших причин безпліддя (до 30% випадків) – так звана ендокринна безплідність. Як видно з назви, вона розвивається на тлі гормонального збою. Зазвичай це «бешкетують» гормони щитовидної залози та пролактин. Тобто причинами безпліддя у таких випадках найчастіше будуть:


гіпотиреоз – дефіцит гормонів ЩЗ, зокрема Т4;


гіперпролактинемія – надлишок гормону пролактину. Цей гормон виробляється гіпофізом, а його кількість може патологічно збільшуватися, якщо в гіпофізі є мікроаденоми.


Крім того, при жіночому безплідді лікар зазвичай призначає й інші лабораторні дослідження гормонів. Це ФСГ та ЛГ, що регулюють функцію яєчників, а також андрогенні («чоловічі») гормони – тестостерон, 17-оксипрогестерон та ДЕАС. Однак першочерговими завжди залишаються аналізи на гормони щитовидної залози та пролактин.


Контроль щитовидної залози під час вагітності
Вільний тироксин та інші гормони, пов'язані зі «щитовидкою», треба обов'язково контролювати всім вагітним, які мають захворювання цього органу або схильність до них. Справа в тому, що порушена секреція тиреоїдних гормонів може спричинити переривання вагітності (викидень), відшарування плаценти та навіть вроджену патологію плода.


Важливо розуміти, що іноді захворювання щитовидної залози вперше розвивається саме в період вагітності.


Аналізи для дітей
Перевірка гормонів ЩЗ показана дітям із порушеннями розвитку. Крім того, ці аналізи призначають для підтвердження або спростування вродженого гіпотиреозу – така ситуація можлива, якщо мати новонародженого має захворювання «щитовидки».


Гіпотиреоз у малюка може призвести до кретинізму – затримки розвитку (як фізичного, так і розумового). Щоб уникнути цього, необхідно вчасно діагностувати проблему та розпочати лікування.


Як підготуватися до аналізу на Т4?
Головне правило здачі всіх аналізів на гормони щитовидної залози (Т4, Т3, ТТГ) – їх треба здавати виключно натще. Ідеальний час, що минув між останнім прийомом їжі та аналізом – не менш ніж 8 годин, а краще – 12 годин.


При цьому вживати будь-які напої, окрім чистої води, також заборонено. Це стосується чаю та кави, навіть слабо заварених, а також усіх соків, газировок та інших напоїв, особливо з цукром.


Пам'ятайте, що своєчасне виявлення захворювання щитовидної залози дозволяє уникнути багатьох ускладнень. Пацієнту призначається безпечна гормонозамісна терапія, завдяки якій не посиляться проблеми зі здоров'ям, а якість життя значно покращиться. За умови правильно підібраного лікування загальне самопочуття почне покращуватись вже через 2-3 тижні, а протягом пари місяців організм практично прийде в норму.


Крім лікарських препаратів, ендокринолог порекомендує і просту дієту, яка полягає у зниженні «швидких» вуглеводів – хліба, цукру. Це допоможе ще швидше скинути зайву вагу, що виникла під час хвороби.


Не нехтуйте своїм здоров'ям! Якщо ви маєте будь-які дискомфортні симптоми з описаних у цій статті – якнайшвидше звертайтеся до лікаря та проходьте потрібні обстеження. Це єдина гарантія довгого та якісного життя.