ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Як колись святкували Великдень в Україні. ФОТО

У радянській Україні всі релігійні свята були під забороною. У Галичині міжвоєнного періоду українці відзначали релігійні свята, хоч і знаходилися у складі Польської держави. У 30-роках в радянській державі комуністи замість неділі, коли був Великдень, влаштовували так звані «суботники», а вихідним днем робили четвер. Радянські діячі робили все можливе, щоб викоренити релігійні обряди та традиції із повсякденного життя селян.

84-річна жителька одного із сіл Галицького району  п. Ярослава добре пам’ятає “радянські часи”, пише ПІК.


“Паску святили, але потім люди розходились додому. Гаївки також співали біля церкви, але як тільки бачили чи чули, що хтось йде із сільської ради, одразу  втікали”, – розповідає п. Ярослава журналістці ПІК.


У той час вчителів змушували чергувати біля храму та записувати тих, хто все-таки наважився прийти до церкви, а в школах у дітей розпитували чи вдома пекли паску, фарбували яйця, йшли до церкви. Потім інформацію передавали у відповідні органи.


Попри те, українці  потайки збиралися біля церкви та освячували паску. Все відбувалося дуже швидко, адже люди боялися радянських пропагандистів, які могли з’явитися у будь-який момент.


Традиції святкування Великодня дійшли до наших днів. Наприклад, у ніч проти неділі розпалювали вогнища — вважалось, що вогонь має очищувальну силу. Намагалися спалити сухі гілки дерев, бо “там сидить нечистий”. Святили солонину, шматочок ковбаси, сир, яйця, масло, буряк з хроном, сіль. Ці продукти й зараз входять до великоднього кошика. Сьогодні свято  Воскресіння Господнього святкує кожна українська сім’я.


ПІК пропонує ретро-світлини святкування Великодня в різних куточках України в минулому.Біля храму на Херсонщині, 1910 рік.Освячення пасок у Косові, 1912 рік.
Великдень на Закарпатті, 1920-ті роки.Великдень на Волині, 1920-ті роки.Великодній стіл на Полтавщині, 1910 рік.Великдень на Західній Україні, 1920-ті роки.Десь на Західній Україні, 1920-ті роки.Пропаганда заборони Великодня в Україні у радянські часи, 1923 рікРадянські піонери цькують своїх однокласників, котрі святкували Великдень. 1930-ті роки.


Світлини – з відкритих джерел Інтернету.


Наразі ми маємо рекомендацію не відвідувати церкву на Великодні свята. Це пов’язано з епідемією коронавірусу, яка заполонила увесь світ. І ця заборона прийнята духовною та світською владою задля збереження здоров’я та життя громадян. Зауважимо те, що на відміну від радянських часів, ми можемо переглядати святу літургію в інтернет-ресурсах. Тож залишайтеся вдома, смакуйте великодні страви і все буде добре!