ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Письменник Іван Байдак вперше відвідав Коломию з презентацією нової книжки ''Чоловік з моїм іменем''

У свої 29 – він один з кращих українських сучасних авторів, бажаний гість літературних подій та фестивалів. Його книги розходяться шаленими темпами, а рядки наповнені психологізмом і змістовністю. Його звуть Іван Байдак – він есеїст, прозаїк, поет, а ще львів’янин, котрий, попри письменницьку популярність, займається маркетингом.

Цьогоріч вийшла друком його чергова книга ''Чоловік з моїм іменем'', і вперше наше місто було включене до списку міст презентаційного туру. Про подію, враження від міста, книгу й ''інакшість'' Івана Байдака – далі в матеріалі.

Література, поєднана з благодійністю

Презентація самої книги відбулась у неділю, 14 квітня, в конференц-залі над закладом ''Вілла Фамілія''. На заході зібралась чимала аудиторія. Було продано всі книги, що автор із собою привіз. Локальними організаторами презентації виступили благодійники з фонду ''Коник Хелп'', і попри вільний вхід на подію, бажаючі могли долучитись до допомоги дворічному Захару Танасійчуку. Загалом вдалось зібрати 1 170 грн. Але і це ще не все.

''Добре, що існують благодійні організації та є ініціативні люди, котрі допомагають жителям свого міста. Коли я реалізуюсь як письменник, хотів би брати участь у соціальних та благодійних світових проектах чи акціях'', – каже письменник.

''Презентація була феєричною! Зізнаюсь, що цього не очікував. Коли збирається велика аудиторія, навіть через втому від постійних переїздів, енергія від людей надзвичайно заряджає. Напевно, так збіглося, що саме Коломия стала тим заключним містом у цьому турі'', додає Іван Байдак.

Про міста в турі, нову книгу і 65-літнього Родвелла Вільямса

''Ми вибирали найпопулярніші точки, де люди прихильні до літератури. Я спілкувався з авторами, які мені радили відвідати те чи інше місто, сам відкривав мапу та шукав цікаві міста, в деяких я до цього не бував, і вони стали справжнім відкриттям. Загалом тур складався з 12-ти міст. Не заперечуватиму, що ця книга є найсильнішою для мене на даний момент, своєрідний пік, і напевно тому, що написана вона більш зрілим мною – людиною, котра побачила значно більше. Це не просто стилістично вдало підібрані слова, книга дуже щира'', – ділиться автор.

Головний герой Родвелл описує не своє сучасне життя, він повертається в минуле, в свої спогади, згадуючи різні періоди життя: себе 20-річного, 30-річного. Таким чином він намагається збагнути, ким він був, ким він став, що для нього має значення. Книга – про самопізнання, вивчення себе знову. ''Письменник – це спостерігач. Більшість речей, звісно, – це ті, що я відчував особисто і більшість опосередковано. Я вмію проникатись історіями людей, знаходити ці історії. Тому те, що книга написана від 65-річного чоловіка, а мені і половину того віку нема, я думаю не є критичним, тому що мені здається вдалось зрозуміти світобачення людей такого та іншого віку''.

''Книга присвячена моєму батькові''

''Я бачив ці посвяти в інших книгах, які читаю. І в певний момент я зрозумів, наскільки це щемно. Адже таким чином ти робиш людині дуже глобальний подарунок, великий прояв вдячності та уваги. Тато – найближча мені людина, якою я захоплююсь і на кого рівняюсь, – тому ця книга була присвячена саме йому. Я справді хочу кожну наступну книгу не тільки асоціювати з якоюсь історією чи етапом, який я прожив, а також і з конкретною людиною''.

Про сучасний стан української літератури та культури

Зараз найкращий час для української культури загалом. Ще ніколи українська книга не мала стільки можливостей та підтримки, як і українська музика та кіно. ''Зараз дуже хороший час для україномовного продукту, що, звичайно, мене дуже тішить, і я також намагаюсь робити свій вклад для цього розвитку. Ми дійшли до того часу, коли письменник не може бути просто письменником, все залежить, хто і як це сприймає. Хтось вважає, що це вбиває літературу, хтось готовий адаптовуватись до сучасних викликів і очолювати цей потік'', – аналізує письменник.

Автор: Віталій БИРЧАК