ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Люди, які творять свідомий бізнес у Коломиї. Історія італійського закладу "Amici"

"Дзеркало медіа" розпочинає цикл матеріалів про підприємців Коломийщини, які кожного місяця спільними зусиллями в рамках проекту "Свідомий бізнес" разом з БО “Коник Хелп» творять добрі справи для потребуючих та нашого міста. Проте в кожного з них своя, унікальна історія.

Нашими першими героями стали Віталій Гайдащук та Василь Палагіцький, співзасновники  мережі закладів "Amici".Ви - двоє друзів, два бізнес-партнери. Як познайомились і з чого почалася ваша спільна історія під назвою "власна справа"?

Віталій: Ми знайомі дуже давно, адже обоє родом з селища міського типу Гвіздець. Дружимо ще змалку, допомагаємо один одному. Та в якийсь час так сталось, що Василь, мій друг, поїхав жити до Італії, а я залишився в Україні. Проте зв'язок тримали.

Василь: Одного разу в період, коли в країні почалась чергова криза, я запросив друзів до Італії, допоміг з візою, хотів показати місто, в якому жив - Верону, щоб вони відчули тутешню культуру, як тут живуть люди і яке в них бачення життя. Тоді мені було 18, а Віталіку - 20.

Віталій: І от прогулявшись Вероною, ми звернули увагу на велику кількість маленьких затишних кав’ярень, в які люди в перерві між роботою забігали випити кави та поласувати круасанами. І нам сподобався такий формат. І вже тоді виникла ідея створити частинку Італії в рідній Коломиї, кав’ярню із справжньою італійською кавою.Про назву "Amici", ідею створення і відкриття першого закладу

Василь: Сама назва "Amici" в перекладі з італійської означає "друзі". Людям вона подобається, і звісно, нам теж. А от перший заклад відкрився ще влітку 2015-ого за адресою вул. Театральна, 8. Особливістю закладу є те, що починаючи вже з сьомої  ранку люди можуть скуштувати запашну, смачну італійську каву.

 

Нещодавно ви відкрили ще більший заклад. Цікаво, що і на Театральній, і тут, на Валовій, він розташований під номером 8. Це щасливе число для когось з вас?

Віталій: Це вийшло випадково, проте, якщо подивитись під іншим кутом, число 8  символізує безкінечність. От ми відкрили спочатку меншого типу кав’ярню, а тепер на вул. Валовій, 8 відкрили щось масштабніше. Адже  завжди прагнемо розвиватись та рости.

Як ділите між собою  керівницькі обов’язки. Дружба в бізнесі більше плюс чи  мінус ?

Віталій: В нас зовсім по-іншому, ніж у всіх. Ніхто не каже: "Ти будеш директором, а ти будеш кимось ще". Ми завжди радимось. Дослухаємось одне до одного.
Василь: У бізнесі є така річ: інколи хтось мусить бути молодшим, хтось старшим, проте залежно в яких питаннях, наприклад, в документах - більше вирішує Віталік. Я більше по заключних рішеннях. Використовуємо сильні сторони одне одного.Про відмінності між закладами: в інтер’єрі, меню,  масштабах

Тут відповідають обоє:

Основний акцент у нас робиться на каву. Вона тут виключно італійська, бленд 80\20 марки Pellini. Також у нас є власна випічка – круасани, з справжньою нутеллою чи прошуто, використовуємо натуральні італійські продукти. Ми завжди намагаємось удосконалюватись і "тримати марку". Адже репутацію дуже важко здобути, проте легко втратити.Розкажіть про команду працівників та власні навички у кавоварінні

Василь: Якщо взяти два заклади, то в нас працює семеро людей, включно з адміністратором. Це прекрасні молоді люди. Щодо ресторанного бізнесу, нас його ніхто не вчив, всього навчались самі, все тестували, в першу чергу, на собі. Перший заклад повністю відкривав особисто я сам і навіть у ньому працював. Цілий місяць. Навчився робити каву. Також в нас є друг-італієць, який є спеціалістом в кавовій справі, він особисто ділився з нами своїм досвідом та своїми секретами.

Дуже важливий аспект для кави - якість води. Якою кава не була б фірмовою і скільки б не коштувала. Якщо вода погана, кава ніколи смачною не буде. Ми використовуємо спеціальні фільтри вартістю 20 000 грн  кожен  задля лише якості самої води. І таких речей у нашому закладі чимало. Щодня ми перевіряємо грамаж кави, "помол" все повинно відповідати нашим стандартам».

Також неможливо не звернути увагу на сам інтер’єр закладів, деталі, лампи м’якого світла з цікавими формами, дерев’яні меблі, настінні розписи з архітектурою Верони. Всі ідеї - це бачення наших героїв, багато чого в закладах вони робили своїми ж руками. Вони досі часто подорожують до Італії, до Верони, це ще одна із складових їхнього життя. Займаються спортом,  проте основною є все ж кавова справа.

Віталій: Розкажу, як я вперше скуштував італійське еспресо.

Одного разу Василь, приїхавши з Італії,  каже мені: "Давай я приготую тобі таку каву, яку ти ще ніколи не куштував» Я погодився, це було еспресо, справжнє італійське,  30-мілілітрове, заварене в спеціальній нетиповій для нас турці. Прийшовши додому, я цілу ніч не міг спати. О п’ятій ранку, повен енергії, телефоную до нього зі словами "Йдемо кудись, давай щось робити" (посміхаючись, згадує Віталік). Це була моя перша  справжня міцна італійська кава».

Василь ж зізнається, що п’є 6 - 8 чашок кави щодня.

В Італії ж її споживають мінімум тричі на день - під час сніданку, на обід та вечерю.

 Розкажіть, будь ласка, про роль сім’ї

Віталій: Це також відноситься до назви "Amici". Бо що Наталя - дружина Василя, що моя Христина завжди нам допомагають, підтримують. Адже бувають різні моменти.

Василь: Наталя от готує тірамісу, багато десертів також робить моя сестра. Вони стараються вкласти частинку себе та своєї любові.

Нещодавно у вашому закладі відбувався благодійний захід "Лірика кав’ярень” і був аншлаг. Розкажіть більше про це.

Василь: Я найбільше переживав, щоб не було проблем зі світлом, адже знаємо, що на вул. Чорновола та Валовій - це часті речі. Проте вже мають в скорому часі поміняти щитові і проблема як така зникне.
Віталій: Я  скажу чесно, особисто переживав,  чи прийдуть люди. Але подивився, що молодь дуже зацікавлена в таких проектах, і це дуже тішить. І потрібно це розвивати. Побільше б таких заходів. 

Що для вас означає Свідомий бізнес?

Свідомий бізнес – це гарна ініціатива БО "БФ "Коник Хелп", яка об'єднує підприємців. От взяти до прикладу нас -  ми не були знайомі ні з "Le Croissant", "Sоprano" чи "Стрічкою", це гарна можливість обмінятись досвідом,  налагодити дружні зв’язки з іншими закладами, а ще це велика добра справа для потребуючих та міста водночас. 

Про сам проект - чому долучились? І що вас мотивує робити добрі справи?

Ми вирішили долучитись, адже знали за "Коник Хелп" ще від самого початку. Знаємо, що є дуже багато дітей, людей, які потребують допомоги, а в нас  є така можливість і ми хочемо матеріально допомогти. Також коли бачимо, що є потреби в людей, допомагаємо коштами, бувало передавали продукти в АТО, багато українців з Італії теж долучались до цих акцій. Стараємось, адже допомагати потрібно, а вже там (показують пальцем вгору) віддячать. Чим більше допомагаєш – тим більше тобі повертається.

Що б ви побажали людям, які, можливо, лише планують відкрити свою справу?

Головне - йти вперед. Нічого не боятись. Дивитись в майбутнє. Найлегше зробити  візу і поїхати до Польщі на роботу. А потрібно робити зміни тут, розвивати своє село, місто, для своїх дітей, для майбутнього покоління.

Василь: Я от, живучи в Італії 8 років,  мав гарну роботу, заробляв немалі кошти, але все одно для них я – іноземець, а коли ти вдома – то ти вдома, на своєму місці. І можна і треба тут жити та розвиватись. Ну і багато є лінивих, які хочуть все і одразу (посміхається).

Василь і Віталій - двоє друзів, які на своєму прикладі показують, що робити хороші справи і бути успішними можна і потрібно в своїй рідній країні. В закладах діє чимало акцій для відвідувачів, на кшталт кожна 10 кава - безкоштовна, а щомісяця відбувається розіграш серед постійних гостей кав’ярень – приладів для кавоваріння, чашок чи навіть вікенду на двох в ТК Буковель.  У планах ще багато ініціатив та ідей для розвитку, адже, якщо ти гориш тим, що робиш, – все неодмінно вийде. Автор: Віталій Бирчак

Фото: Андрій Каня