ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Коломийському пасічництву - 150 років


Зрозуміло, що в нашому краї здавен кохали божу муху, бджолу, і мали пасіки. Очевидно, спочатку це були борті на деревах, а відтак дупла-вулики накриті солом'яним дашком.

А в австрійський період розпочалося зорганізоване життя пасічників. Отже ж, у Коломиї 1871 року створили Товариство пасічників. Хоча в Енциклопедії Сучасної України подано дату 1868 рік, коли Іван Наумович та Лев Трещаківський заснували в Коломиї перше в Галичині, й очевидно, в Україні, товариство українських пасічників. Тому і тут коломийська ініціятива дуже оригінальна. У 1899 р. в Коломиї діяв відділ Галицького товариства "огородництва і пчоловодства", який нараховував приблизно 60 членів.

Від тих часів у нашому місті й околицях жваво розвивалося пасічництво, виходили книжечки на цю тему, збирали меди та засолоджували собі страви.

У мене зберігається книжка-звіт про діяльність пасічницької секції Товариства "Сільський Господар" Коломийського повіту за 1943 р., в якій є довідки про пасічників з усіх сіл повіту та з самої Коломиї.

Ну а в нашому місті працелюбні бджілки прикрашають вітражі Музею історії Коломиї та фасад однієї з будівель. Оскільки бджола є одним з символів масонства, то тепер важко сказати, що мали на увазі творці цих мистецьких бджіл - пасічництво чи масонерію?

У кожному разі пасічники нашого міста мають усі підстави відзначати 150-річчя бджолярства у Коломиї.

АВТОР: Микола САВЧУК, Почесний краєзнавець України
На фото: Бджілки на вітражах Музею історії Коломиї.
На фото: Бджілка на фасаді коломийського будинку біля ринку.


 На фото: Сторінки Книжки пасічницької секції Товариства "Сільський Господар" (Коломия, 1943 р.)

 Підписуйтесь на нас у FacebookТelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.