ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Фінансова установа з культурно-мистецькою славою: про будівлю на вул. Театральній, 27 у Коломиї

Палац культури та мистецтв «Народний дім» є не лише вогнищем культурного життя нашого міста, а й однією з тих найвпізнаваніших споруд, які творять силует Коломиї. Минуло понад 130 років з часу його побудови, тож сотні концертів, театральних представлень, зустрічей та презентацій відбулося тут за цей час, не злічити знаменитостей – співаків, акторів, письменників, політиків різних національностей, голоси яких лунали зі сцени концертної зали цієї будівлі, а ще більше коломийської молоді – учнів шкіл та коледжів – демонстрували тут свої таланти.
Та все ж, основним призначенням будівлі, задля якого вона й була споруджена, – ощадна каса. Історія цієї звичної нам тепер установи бере свій початок 1875 року, коли в день народження цісаря Франца Йосифа 18 серпня при міській касі, як повідомляла коломийська газета, відкрито касу ощадності. Магістрат закликав містян вкладати туди гроші, ручаючись своїм майном. Правління каси, очолюване бурмістром, до якого входили відомі у місті правники, священники, підприємці, зокрема греко-католицький парох о. Іоанн Коблянський, помістило в часописі відозву, обгрунтовуючи велику вигоду для містян від цієї каси: «До вас…жителі міста, до вас, громадяни сусіди, сини і доньки цієї землі, приносимо цю відозву, закликаючи вас в ім’я праці і ощадності, в ім’я майбутнього вашого і ваших дітей, поспішати з вашими грошима до новозаснованої каси ощадності, несіть вклади…під гарантовані відсотки, за які місто Коломия ручається всім своїм майном, складайте плоди своєї праці і зберігайте їх в цьому медовому вулику, в цій безпечній нірці, як ховає їх бджола і мурашка, і зима життєва пройде вам без холоду й голоду, в хатах ваших запанує добробут, свобода і щастя!».
Мінімальна сума вкладу становила 50 крейцерів. Охочих вкладати гроші й отримувати прибутки виявилося немало, адже вже станом на 12 жовтня 1875 року вкладено було 17 259 злотих ринських і 92 кр., натомість позичено 14 750 зр. Дохід від вкладу складав 7 відсотків річних, а за позику треба було сплатити касі 10 відсотків. Завдяки цій установі для підприємливих містян відкрилися нові можливості, але й каса отримувала непогані прибутки, тож невдовзі збудовано окрему величну споруду каси з концертним залом.
Продовження буде…
©Наукова співробітниця Музею історії міста Коломиї Мирослава Кочержук
Малюнок Романа Кочержука