ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Будинок з 100-літньою історією перетворився на новий дім для постраждалих від воєнних дій

Від початку повномасштабного вторгнення Карітас Коломия забезпечує помешканням вимушено переселених осіб в п’яти своїх шелтерах. А вже у вересні благодійний фонд планує відкрити ще один прихисток у мальовничому смт Кути. 

 Загальна  вартість будівельних робіт у новому шелтері становить близько 8 млн. грн. Його відкриття стало можливо завдяки проєкту «Гідна допомога внутрішньо переміщеним особам у західній частині України», який реалізовує Карітас України та Карітас Коломия за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF) та проєкту “Надзвичайне реагування на війну в Україні”. 

 Місце нового шелтера Карітас Коломия обрав не випадково, розповідає Олег Глиняйлюк, локальний менеджер проєкту  “Гідна невідкладна допомога ВПО у західній частині України. 

“Мальовниче селище Кути, яке розташоване серед гір, на наш погляд, дійсно може  посприяти відновленню постраждалих від бойових дій. Тут вони матимуть можливість перезавантажитися, відпочити  і побути в спокої”.

До того ж Карітас Коломия завжди мав тісну співпрацю із Кутською ОТГ в рамках напрямків “Домашня опіка” та проєкту “Розвиток соціального служіння в громаді”. 

Тому, коли виникла потреба у переміщенні 65 ВПО із закладів освіти (шкіл та дитячих садків) у яких вони зараз живуть, місцева влада звернулась саме до благодійного фонду. 

“Ми підписала з Карітасом договір про довгострокову оренду приміщення під шелтер на відкритих торгах, які у нас відбулися згідно чинного законодавства. Досі залишилось питання оренди, яку повинен сплачувати благодійний фонд. Проте, Кутська селищна рада готова ці кошти, до прикладу, направляти на розвиток нового шелтера: інфраструктури, харчування мешканців чи інших потреб”, – каже Дмитро Павлюк, голова селищний голова Кутів.

 Оформленням всіх необхідних документів займався юридичний відділ Карітас Коломия на чолі з Романом Данильцем. Процес був доволі не легким, каже фаховий спеціаліст.

 “Ми мусили юридично оформити ці відносини шляхом укладання договору про оренду. Процес відносно непростий, але, на щастя, нам вдалось вчасно його завершити. Це дозволило на перейти до наступного етапу –  укладання договорів із забудовниками та іншими організаціями, які в подальшому брали участь в ремонті приміщення. Зовні це виглядало непомітно, але насправді вимагало багато зусиль усього юридичного відділу Карітас Коломия. Радіємо, що за такий порівняно короткий час ми все встигли зробити”.

 До слова, будівля, яка слугуватиме новим шелтером справді унікальна, адже збудована ще в 1907 році. Це колишня домівка австрійця, який мав три великих підприємства, а також був меценатом і багато жертвував на місто. Проте, через свій солідний вік, з ремонтом приміщення були певні труднощі.

 “Найважче було безпосередньо зберегти історичну цінність цього будинку. Так, наприклад,  потрібно було поєднати сучасні вікна зі старими дерев’яними конструкціями. Або ж загальний простір пов’язаних кімнат розділити на окремі та провести тули комунікації: воду, каналізацію і тому подібне. А потім все це  поєднати з сучасним опаленням”, – зауважує пан Володимир, керівник  ремонтних робіт.

 До реконструкції будинку також долучився архітектор Олександр Малкович. Разом з керівником проєкту, вони зробили планування  яке забезпечує збереження історичної цінності приміщення і максимальне використати його площі для потреб приблизно 

80 переселенців. Зокрема, у кімнатах будуть жити не більше 6 осіб в кризових ситуаціях. А ще, що не менш важливо, новий шелтер буде інклюзивним для різних груп населення.

 “Для нас важливим моментом було зробити це приміщення зручним для різних груп населення. Тому ми заклали пандуси та ліфти для людей з інвалідністю, а також намагались створити безпороговість  простору. На жаль, у деяких моментах це нам не вдалося, зокрема на горищі, через конструкцію даху. Але в іншому аспектах , ми таки досягли, під час планування шелтеру, бажаного результату. Тобто, люди з інвалідністю зможуть повноцінно перебувати в цьому просторі. Зараз головне, щоб донори виділили додаткове фінансування для повноцінної реалізації проєкту. Зокрема, нам не вистачає на ліфт на горище та підйомник вниз, а також утеплення приміщень. Також, ми зробили генплан території, на якому передбачили дитячий майданчик, спортивний майданчик і рекреаційну зону, парковку само собою, під’їзди” – розповідає локальний менеджер проєкту  “Гідна невідкладна допомога ВПО у західній частині України, Олег Глиняйлюк,

 При новому шелтері також буде працювати Простір, дружній до дітей за окремим мікро проєктом. Там буде продумана ціла програма для занять з дітьми психологів та педагогів. Працювати з психологом зможе і старше покоління, що дозволить їм відновитись та зрозуміти як жити далі. 

 Відкриття і поселення людей у шелтер планується вже у вересні. Паралельно з цим будуть закінчуватись роботи по благоустрою території: заїзди, ворота, бруківка та інше.

Джерело: Карітас Коломия

Підписуйтесь на нас у FacebookТelegram та Instagram, щоб отримувати перевірені й оперативні новини.