Яким буде бюджет Коломиї на 2017 рік: прогнози та аналіз попередніх даних

Менш ніж через тиждень міська рада прийматиме головний фінансовий документ, за яким житиме Коломия у 2017 році. “Дзеркало Коломиї” проаналізувало попередньо наданий проект майбутнього бюджету, порівнюючи дані з бюджетом на 2016 рік, проект якого опублікований на сайті міськради.

Але варто наголосити, що сам бюджет 2017 року може мати суттєві зміни. Зокрема, після прийняття держбюджету-2017 стало відомо, що відтепер акцизний податок, який раніше залишався у міському бюджеті, йтиме у держказну. А це значна сума: міська рада планувала отримати у наступному році 26,6 млн. грн. Це означає, що тепер нам доведеться затиснути паски й на чомусь значно зекономити.

2017 року планується освітня субвенція з держбюджету у розмірі 70,8 млн. грн., але й значну суму доведеться виділити з міського бюджету – це 29,3 млн. грн. Тобто ще одні суттєві витрати для міста.

Коломийська міська рада планує, що 2017 року дохідна частина бюджету становитиме 515,6 млн. грн. (торік ця сума становила 436 млн. грн., тобто приріст становить 18%).

З них держава виділяє на соцзахист 310 млн. грн., а також базову дотацію у розмірі 8,9 млн. На 2017 рік держава значно зменшила базову дотацію. Торік її сума становила 24,6 млн. грн.

Загальний фонд міста (податки, які надходять у бюджет) 2017 року може становити 171 млн. грн. З них 12 млн. грн. – фонд розвитку (бюджет розвитку).
Порівняно з минулим роком (126,5 млн. грн.) приріст становить 35%.

Основну статтю загального фонду становить податок на доходи з фізичних осіб75,1 млн. Порівнюючи з минулим роком (56,3 млн. грн.), приріст складає приблизно 33%. Міськрада очікує на більше наповнення за рахунок податку на доходи з фізичних осіб завдяки збільшенню мінімальної зарплатні, яка очікується з нового року, а також через нові робочі місця на заводі “Леоні”.

Але в той же час така ситуація може значно вдарити по малому й середньому бізнесу. Підприємці, щоб платити менший податок, можуть скоротити кількість працівників, або збільшиться нелегальна праця. Та й чи всі залишаться на плаву?

Також у 2017 році заплановано зібрати 20 млн. грн. податку на доходи від військовослужбовців. 2016-ого ця сума була 12,8 млн. грн., тобто простежується приріст, зокрема за рахунок того, що у місті зросла кількість військовослужбовців. Йдеться переважно про 10-ту бригаду.

Наступного року міська влада планує отримати 44,3 млн. грн. місцевих податків. Порівнюючи з 2016-им, коли така сума становила 34 млн. грн., приріст може бути 30,2%.

Основним податком вважається єдиний податок, який сплачують приватні підприємці.
На 2017 рік заплановано зібрати 20,8 млн. грн. податку, що на 22% більше, ніж у 2016-ому.

У місцеву казну мало б надійти 23,3 млн. грн. податку на майно, тобто податок на нерухомість та землю. Приріст, порівнюючи з 2016 роком, становить 38,6%. Це ще один удар по бізнесу, адже очікується зростання податку, яке може статися за рахунок інфляції (15%) та збільшення бази об’єктів оподаткування, тобто влада розраховує на залучення нових земельних ділянок.

Податок на майно регулює міська рада, тому може впливати на його розмір, не піднімаючи його для підприємців.

Інші податки малозначимі для міського бюджету. Зокрема, 2017 року місто планує зібрати 25 тисяч грн. туристичного податку. У 2016-ому ця сума була ще мізернішою – 9,1 тис. грн. Такі малі надходження до бюджету свідчать, наскільки у Коломиї не розвинений туризм…

За збір від паркування транспортних засобів до бюджету планують залучити 250 тис. грн., що майже вдвічі більше, ніж у 2016-ому. Власне, міська рада вже анонсувала подорожчання плати за паркування, яке у середмісті може зрости з трьох аж до десяти гривень.

Далі варто проаналізувати неподаткові надходження до бюджету. На 2017 рік адміністративні збори, платежі, доходи від некомерційної діяльності мали б становити 6,1 млн., що на 100 тисяч гривень менше, ніж у 2016 році.

Можуть зменшитися й доходи від державної реєстрації, тобто від держмита паспортного столу, – 1,9 млн. грн.

За надання адміністративних послуг ЦНАПу міська рада планує заробляти 3,9 млн. грн.

Ще 5,6 млн. грн. заплановано отримати власних надходжень від держустанов (плата за дитсадки, музичні та художню школи). Ці кошти, власне, витрачають на утримання цих закладів. 2016-ого року ці надходження становили 5,3 млн. грн.

Наступного року міська влада планує продати землі та нерухомості на 12,3 млн. грн. (3,4 млн. – за нерухомість, 8,9 млн. грн. – за землю).

Тепер влада запланувала більш реальні цифри, аніж торік. 2016-ого планувалося продати землі та нерухомості на 19 млн. грн. По факту на аукціоні продали майна лише на кількасот тисяч.

Далі спробуємо проаналізувати витрати з міського бюджету на 2017 рік.

Найбільш видатковою частиною є управління праці та соцзахисту населення – 205,2 млн. грн. Це виплати державної допомоги, субвенції, субсидії і т. д. Майже всю цю суму становлять перерахування з державного бюджету, місто фінансує лише невелику частину.

Для порівняння: 2016-ого року видатки на управління праці і соцзахисту становили 160,1 млн. грн. На субсидії було закладено 72,4 млн. На 2017 рік цю суму можуть збільшити до 92,6 млн. грн.

Видатки на освіту 2017-ого року можуть становити 160,3 млн. грн. (2016-ого року ця сума становила 118 млн. грн.). Це переважно витрати на зарплати працівникам (104,8 млн. грн.), енергоносії (17,5 млн. грн.), харчування дітей.

Капітальні інвестиції в освіту можуть попередньо становити 4,5 млн. грн. Але відтепер ремонтами займатиметься не управління освіти, а новостворений відділ капітального будівництва. Тобто працівники цього відділу замовлятимуть роботи у підрядників.

Витрати на культуру у 2017 році можуть скласти 20,5 млн. грн., з них фонд розвитку – лише 860 тис. грн. На ремонт Народного дому планують витратити 800 тис. грн., а Музею історії міста – 60 тис. грн.

Видатки відділу молоді і спорту, у структуру якого цього року передали дитячо-юнацькі спортивні школи, можуть становити 11 млн. грн. З них 2,6 млн. грн. – фонд розвитку. Планують півмільйона виділити на ремонт ДЮСШ на бульварі Лесі Українки, 800 тис. грн. – на ремонт ДЮСШ на вул. Петлюри і ще 300 тис. грн. – на покриття для майданчика на вул. Мазепи. Один мільйон гривень можуть скерувати на будівництво водноспортивного комплексу як дольову участь, адже його будуватимуть за кошти державного бюджету.

34,7 мільйона гривень можуть витратити 2017 року на відділ управління комунальним майном. З них 11,8 млн. грн. – на фонд розвитку. На благоустрій міста, а це – озеленення, поточний ремонт доріг, обслуговування світлофорів, прибирання вулиць, утримання доріг у зимовий період, освітлення тощо, заплановано попередньо 20,1 млн. грн.

На 8,4 млн. грн. можуть капітально полагодити дороги. Внески до статутного капіталу комунальних підприємств – 3,2 млн. грн.

Ці всі проаналізовані дані лише попередні і скоріш за все будуть змінені під час прийняття бюджету. Але тенденція залишиться така ж.

Зараз бюджет розвитку знаходиться під питанням, оскільки місто залишилося без акцизного податку, а це, як писали вище, 26 млн. грн. Також під питанням, скільки місто зможе продати землі і нерухомості, що впливатиме потім на те, чи буде за що проводити ремонти. В будь-якому випадку варто затягнути паски і почати з меншого – скорочення роздутих штатів, які утримуються за кошти платників податків.

За яким бюджетом житиме Коломия – стане відомо вже у вівторок, 27 грудня. Саме на цей день попередньо запланована сесія міської ради.

Вікторія МАРТИНЮК