Як вплине фінансова децентралізація на Коломию

Під кінець минулого року Верховна Рада прийняла так звану бюджетну децентралізацію – зміни до Бюджетного кодексу, за якими у місцевої влади збільшилася фінансова відповідальність.

Відтепер держава фінансуватиме та відповідатиме лише за дві сфери – середню освіту, тобто школи, і медицину. А культура, дошкільна та позашкільна освіта, спорт і фізичне виховання, утримання міських та районних рад – це вже сфера відповідальності органів місцевого самоврядування.

Також одна з особливостей цьогорічного міського бюджету – можливість прибутку від нових податків. Відтепер на місцях залишатимуться 100% плати за надання адміністративних послуг, 100% державного мита, 10% від податку на прибуток підприємств. Разом з тим, у місцеві бюджети надходитимуть збори з роздрібного продажу підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, нафтопродуктів) за ставкою 5% вартості реалізованого товару.

І найголовніше, – тепер саме місцева влада вирішуватиме, на які потреби вона може витрачати ці кошти.

Зокрема, цього року поділу на кошики №1 та №2 немає. Відтепер всі податки йтимуть до загального фонду. Бюджетний кодекс забороняє перераховувати кошти на розвиток міста, дороги, інфраструктуру, житлово-комунальне господарство, поки не буде виплачена зарплата бюджетникам.

Децентралізації, на яку чекали у міськраді, зраділи не дуже. Відповідальність зросла, а скільки коштів отримуватимуть від нових податків – прогнозувати важко.

«Торік у нас була більша впевненість – кошти одразу поступали у фонд розвитку. А тепер, поки не будуть виплачені зарплати та борги по енергоносіях, будь-які кошти на капітальні роботи виділяти не можна. Таким чином держава захищає бюджетну сферу, – коментує заступник Коломийського міського голови з економічних питань Володимир Тарновецький. – Згідно з чинним законодавством, якщо місто буде спроможне, то до фонду розвитку йтиме 10%. Ми прогнозуємо, що кошти на капітальні ремонти зможуть поступати десь у травні».

Міська влада вже отримала перші двомісячні показники бюджету. Кажуть, наразі його виконують, проте перекинути до фонду розвитку 10% коштів не можуть, у Коломиї непогашені борги за 2014 рік.

«По суті Коломия заробила кошти у фонд розвитку, але потрібно заплатити минулорічні борги. Станом на 17 березня міська рада впоралася з боргами на 98%. А це майже 6 млн. грн.», – зазначає Володимир Тарновецький.

У ратуші кажуть: була велика надія на податки з продажу підакцизних товарів. Але результати першого місяця свідчать про невисокі показники.

–    Цифри менші, аніж ми очікували, – каже Володимир Тарновецький. – Основний акцент – це сплата акцизу від паливно-мастильних матеріалів. Попередній аналіз показав, що у нас мають платити сім фірм, а податки чомусь отримуємо лише від п’яти. Скрізь, де у Коломиї продають цигарки, алкоголь, паливно-мастильні матеріали та супутні товари, мають сплачувати акцизний податок».

Оптимістичніше чиновники налаштовані на прибуток від продажу нерухомості та земельних ділянок. Цього року заплановано продати майже на 11 млн. грн. Хоча додають: торік міськраді продати майже нічого не вдалося. А фонд розвитку виконали завдяки зборам з єдиного податку.

«Ще є податок на нерухомість для фізичних осіб, який по суті почне діяти вже з 2016 року. Цього року будуть невеликі цифри, – прогнозує В. Тарновецький. – А з іншого нового податку по комерційній нерухомості зможемо зібрати приблизно 1 млн. грн. Тобто на нього теж великих сподівань не маємо. У Коломиї можуть бути певні проблеми. Але все залежить від того, як спрацюють виконавчі структури і чи будуть покупці на нерухомість та землю».

Рішенням 49-ї сесії Коломийської міськради від 5 січня було прийнято, що надходження з акцизу тютюну й алкоголю йтимуть на культуру, позашкільну освіту та спорт, а кошти з палива – на ремонт доріг.

Проте це рішення не було враховано у бюджеті на 2015 рік, наголошує депутат міськради, голова депутатської комісії з питань бюджету та фінансів Михайло Комісарук.

–    Чому це робилося? Щоб міському голові було легше лавірувати цими коштами, – переконаний депутат. – Бо коли б у бюджеті було конкретно прописано, то він вже не мав би права використовувати ці кошти не за призначенням. Гроші мали б іти лише на благоустрій.

Коломийська міська рада не готова до децентралізації, переконаний Михайло Комісарук: «В першу чергу, міськрада мала б скоротити штат працівників. Усі надходження від нових податків йтимуть на зарплату, на проїдання, а на розвиток, капітальні видатки не залишиться ні копійки».