Вуличне мистецтво Коломиї: не люди до мистецтва, а мистецтво до людей

9 травня у Коломиї на вулиці Чорновола відбувся фестиваль вуличних мистецтв «Арт-Візія».

«Сто метрів творчості» – саме під таким гаслом захід пройшов уже втретє. Фестиваль вуличних мистецтв є суттєвим чинником для відродження культурного обличчя Коломиї, зокрема її середмістя. Цей захід – альтернатива стихійній торгівлі на центральній вулиці міста.

Візія2

Молодий київський гурт «Побачимось зранку» став учасником фестивалю вуличного мистецтва. Вокаліст гурту Денис Огнієв розповів про музику, яку вони грають, і емоції людей:

«Так історично склалося, що гурт має назву «Побачимось зранку». Ми планували змінити цю назву, але полюбили її. Ми граємо у невеличких пабах Києва, де люди просто приходять, щоб посидіти з друзями. Звісно, у Києві спостерігається перевиробництво музичних форматів і гуртів. Однак, скрізь можна знайти щось хороше і щось не дуже хороше. Ми граємо альтернативну музику – це трохи панку, трохи джазових акордів. Організатори вибрали дуже цікавий формат фестивалю. Я сказав би, що це досить емоційний фестиваль, дуже багато музичних гуртів, різного мистецтва (художники, театр, майстри). Це класно. Все насправді залежить від вікової категорії і смаків. Але нам сподобалось у Коломиї».

Проект театру «ЛюбАрт» з Калуша представив «5 Елемент» – це 15 хвилин театралізованого танцю з сюжетом.

Володимир Джавага, режисер та експериментатор: «5 елемент» – це шматок великого спектаклю «Танець Всесвіту». Тому такі формати я називаю не перформансами, а придумав для них назву «атмосферики». Звісно, за 15 хв. не можливо всього показати, але ми змушуємо людей мислити про те, що вони побачили. Чи це боротьба зла і добра? Чи війна? Чи людина і чотири стихії природи? Що дає людям вуличне мистецтво? У нас в Україні, на мою думку, мистецтво занепадає. Чому? Люди звикли до стандарту «робота-дім-сім’я». У людей і справді немає часу на те, щоб піти на концерт, виділити з сімейного бюджету кошти і т. д. А коли людина іде з роботи чи просто прогулюється вулицею, вона все одно споглядає і на мить зупиняється подивитися. Можливо, їй сподобається, і вона захоче ще поглянути, роздивитися і повеселитися. Вуличне мистецтво – це сходинка. Це може бути й рекламою чогось класного і красивого. Це формат інформаційного, але правильного спаму. Вуличне мистецтво є різним, тому можна говорити про так званий вірусний ефект, який заражає. Якщо існує слухова чи візуальна реклама закладів, побутової техніки чи продаж на вулиці стартових пакетів, то чому б не показати альтернативу як стихійне мистецтво».

Ділянка Прозорості – молодий український бренд, що, незважаючи на нетривалий час свого існування, встиг зарекомендувати себе як шукача нових методів для реалізації новаторських і творчих проектів. Наталя і Маргарита – ідейники та реалізатори, вперше в Коломиї вирішили репрезентувати свої вироби на мистецькому ярмарку на Арт-візії.

Авторські скетчбуки, листівки, наліпки та ексклюзивні на українському ринку Ефірні Парфуми представила коломиянам «Ділянка Прозорості».

Наталя розробляє дизайн, оцифровує та експериментує з скетчбуками. Вона розповіла, що сама робить все. І Ділянка Прозорості для неї – це простота і натуральність.

 «Щиро кажучи, – зізнається Маргарита, – ми (як і всі сучасні ремісники) орієнтуємось переважно на вузьку аудиторію, і наша мета не стільки «просунути наше добро на хенд-мейд ринок», а й отримати зворотній зв’язок, коментарі, різнопланові погляди. Зазвичай на маркетах фестивального типу, то крихти від бажаного, але коломияни це просто зрив шаблонів! Стільки віддачі, розуміння і головне цікавості. Якщо, наприклад, скетчбуки, то вже широко відома і активно вживана ніша, ми намагались створити щось авторське ексклюзивне і при цьому максимально бюджетне, то Ефірні Парфуми – наразі не мають аналогів, і, враховуючи вартість такого міні-виробництва, поки що ми працюємо за ідею, і то нереально круто бачити, що ідея може чіпляти. На Арт-Візії ми таке побачили, за що в міжгалактичних масштабах вдячні організоторам, волонтерам, майстрам і всім творче налаштованим відвідувачам».

Візія1

«Арт-Візія» об’єднала довкола себе музикантів, театралів, художників та майстрів з цілої України. Ходулісти зі Львова та Чернівців, жива скульптура Козак-Мамай від коломийських театралів, провокативний перформанс-вистава «Ріка мертвого генерала» від львівського театру «Склад 2.0», 53 музиканти, 17 художників і 16 майстрів з авторськими роботами.

Попри погодні умови – це був насичений і емоційний день для містян та учасників фестивалю.

Надія СТЕФУРАК