“У Коломиї видавалося більше періодики, ніж у Станіславі та Львові. Зараз теж лідирує – понад 70 найменувань”, – колекціонер

Іванофранківець Володимир Шеремета є затятим “газетярем”. Аж дві кімнати його дому зайняті колекцією преси, яка виходила на Прикарпатті з часів незалежності України. І лише 350 найменувань різної періодики наразі упорядковані. А ще скільки газет і журналів, не лише з України, але й з цілого світу, чекають своєї черги!

Найдавніша датується 1888 роком – “Вісник Станиславівської єпархії”. Володимиру Шереметі все бракує часу довести до пуття свої друковані знахідки. А тут є чимало цікавого, пише “Галицький кореспондент”.

Наприклад, вузькоспеціалізовані: “Вісник голубодрому” – для тих, хто розводить голубів, “Карпатські бджоли і вулики”, “Ветеринарний вісник”, “Вісник автомобілістів”, який видавала Асоціація “Спілка працівників служби таксі”. Найоригінальніші назви мають друковані видання пластунів: “Вйо, бо дощ”, “Похилена шафа”, “Пластилін”, “Непластилін”, “Джмелик”, “Ну й ну”, “Формула квітки”.

“Найплодовитішим” на пресу прикарпатським районом завжди був Коломийський.

“Свого часу в Коломиї видавалося більше періодики, ніж у Станіславі та Львові, разом узятих. Та й зараз це місто лідирує – понад 70 найменувань”, – розповідає Володимир Шеремета.

Першим демократичним виданням в області, як зазначає чоловік, була газета “Агро”, яку видавали в Коломийському районі з 1988 по 1994 рік.

В історії преси регіону не обійшлося й без газет-одноденок. Наприклад, івано-франківська релігійна газета “Тверезе Прикарпаття” вийшла вперше і одразу востаннє. Городенківська газета “Філософія футболу” побачила світ лише у трьох номерах.

Також у колекції іванофранківця є підшивка патріотичного журналу “Визвольний шлях” за 60 років, яка займає не одну полицю вдома.

Володимир Шеремета збирав свої “експонати” давно. У зв’язку з роботою часто бував у різних прикарпатських містах і селах. Найперше, що робив – одразу шукав кіоск із пресою.

Буваючи за кордоном, як сувенір привозив замість магнітика місцеву пресу: “Камчатский рыболов” з Камчатки, гумористичний журнал “Мітла”, який видавала українська діаспора в Буенос-Айресі з 1956 року.

А одного разу в руки Володимира Шеремети потрапило унікальне англійське видання від 4 вересня 1939 року, де повідомлялося про початок світової війни. Також у Великобританії іванофранківцю пощастило натрапити і на раритетну газету, де опублікували новину про смерть Степана Бандери.

До речі, Володимир Шеремета веде спеціальний журнал із найменуваннями всіх прикарпатських видань, куди вносить всі зміни, що відбуваються в цій періодиці: нові редактори, реєстраційні номери, назви тощо.

Въстник Станиславовськой епархіи 1888