Цей день в історії Коломиї і Прикарпаття: 5 травня

Календар історичних дат та персоналій від краєзнавця Василя Нагірного.

5 травня 1895 р. у м. Бурштині відбулися установчі збори першої читальні «Просвіта», на які прибули представники центрального виділу Львова з практичними рекомендаціями й подарували 56 українських книжок для бібліотеки.

5 травня 1900 р. у с. Заваллі на Снятинщині коломийський адвокат Кирило Трильовський заснував перше спортивно-протипожежне товариство «Січ» – «безпартійна організація для вироблення серед молоді почуття спільности й карности». Перед початком Першої світової війни організовані представники пожежно-руханкового формування добровільно стали до лав УСС.

5 травня 1904 р. у с. Лоп’янці Рожнятівського р-ну народився Богдан Кравців – український поет, перекладач, літературознавець, автор багатьох поетичних збірок. Помер 21 листопада 1975 р. у Рутердорфі (США).

5 травня 1907 р. в Чернівцях народилася Ірина Вільде –  Макогон Дарина, донька Дмитра – письменниця, журналістка, громадська діячка, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка. Працювала в Коломиї вчителькою, у редакції альманаху «Жіноча доля» (1933-1939), на сторінках якого публікувала статті про становище жінок, їхні житейські проблеми. У Коломиї писала повість «Метелики на шпильках» (1936), проживала в редакційному приміщенні, була ініціатором щотижневих літературних вечорів. Померла 30 жовтя 1982 р. у Львові, похована на Личаківському кладовищі.

5 травня 1917 р. стало днем офіційного зречення коломийськими росіянами, в першу чергу представниками військових окупаційних сил, своєї присяги на вірність Петербурзькому монаршому двору.