Цей день в історії Коломиї і Прикарпаття: 12 квітня

“Дзеркало Коломиї” розпочинає нову рубрику — щоденно на сайті  публікуватиме календар історичних дат та персоналій від краєзнавця Василя Нагірного.

12 квітня 1785 р. у Галичині введено земельний кадастр.

12 квітня 1882 р. у с. Звинячі, тепер Чортківського р-ну на Тернопільщині, народився Іван Галущинський – професор Коломийської державної чоловічої української гімназії, опікун класу, читав німецьку мову, природознавство, математику, а 29 липня 1912 р. переведений до Тернопільської гімназії ім. Франца Йосифа. Помер 18 січня 1944 р.

12 квітня 1838 р. в с. Криворівня на Верховинщині народився Йосип Бурачинський – викладач Чернівецької гімназії (1863-1894), священик у с. Криворівня, Бистрець, Зелене, а потім працював на викладацькій ниві у Княждворі неподалік Коломиї. Помер у грудні 1903 р. у с. Княждвір.

12 квітня 1900 р. на вулиці середмістя і в помешкання коломийців почав надходити світильний газ. Та через чверть століття невблаганний технічний прогрес витіснив газові світильники, на зміну яким прийшла електроенергія. Газети писали, що її: «…виробляє дизельний генератор електростанції потужністю 500 кінських сил». «І де вони тих коней набирають?», – знизуючи плечима, щиро дивувалися містяни.

12 квітня 1904 р. у Коломиї при костелі ордену єзуїтів ім. Ігнатія Лойоли створено Товариство слуг св. Зити. Протягом цього ж року при польських і українських храмах почали діяти аналогічні братства – Конференція пань св. Вікентія Паоло, Марійська дружина, Товариство вчительок Марійської дружини, Товариство під опікою св. Йосафата для працівників фабрик у Коломиї.

12 квітня 1937 р. згідно наказу Міністерства військових справ Речі Посполитої 1-му батальйону Коломийського 49 полку піхоти присвоєно почесне найменування «Гуцульський». Однострій, ось, що найбільше вирізняло коломийських піхотинців, серед подібних краєвих формувань. Привілеєм військової уніформи були накидки, гуцульські капелюхи з пір’ям тетеря, а також відзнаки на вилогах мундиру з гуцульською символікою. На погонах – цифра «49». Полк брав участь у Другій світовій війні, після чого припинив існування.

12 квітня 1938 р. у с. Микитинці на Косівщині народився Маркіян Сав’юк – педагог, краєзнавець, автор документальних книжок про Микитинці і Ковалівку (Коломийський р-н).

12 квітня 1956 р. у Коломиї народився Володимир Паньків, син Івана – лікар-ендокринолог, випускник Коломийської ЗОШ №1, доктор наук, член Нью-Йоркської Академії наук, член Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету, міжнародної епідеміологічної асоціації, що входить до складу Української діабетичної федерації, головний редактор газети товариства ендокринологів Прикарпаття «Діабет і життя», яка виходила в Коломиї (1994-1997), автор наукових праць.