Товариство “Поступ” відзначило своє 30-річчя

Тридцять років тому, коли радянська влада ще не передбачала свого катастрофічного падіння, у Коломиї створено перше національне за духом і за формою культурологічне товариство “Поступ”, яке очолив Ярослав Полатайчук. Відтоді почалася нова епоха. Кількість перших “поступовців” була мізерною, 34 члени. Проте рух, який вони започаткували, породив національну революцію в місті.

Задля спогаду про початок своєї діяльності у “Світовиді” зібралися перші “поступовці” – кільканадцять осіб. Нинішнім подвижникам здебільшого за сімдесят. Двадцятеро вже відійшли у кращі світи. Про створення “Поступу” говорив краєзнавець й активний член цієї культурологічної, а по суті, й політичної організації – Степан Андріїшин.

Тоді, у 1988 році, Коломия ще була нашпигована кадебістами та їхніми нишпорками, запеклими комуністами з числа зайд та місцевих хрунів. На придушення будь-яких спалахів національного відродження націлювалася й численна армія міліціонерів. Відчайдухам з “Поступу” багато хто з коломиян симпатизував, але мало хто брався за справу відкрито й активно. «Поступовці» взялися за організацію перших демократичних мітингів, за відновлення могил січових стрільців та встановлення символічних, а також за широку просвітницьку діяльність засобами друкованого слова. “Поступ” – це те зерно, з якого виросли перші демократичні організації в місті.

На “круглому столі” з нагоди 30-річчя своїми спогадами й оцінками сьогодення ділилися відомі в Коломиї громадські діячі. Ухвалили відновити діяльність “Поступу”, а ось для того, аби визначити новий формат і стратегію діяльності відповідно до нових реалій, домовилися зібратися на початку серпня.

Андрій МАЛАЩУК

Фото: Андрій Каня