ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Суперечки навколо ГПУ: як з друга зробити генпрокурора

Змінювати закони під певного кандидата на посаду генерального прокурора вже стало певною традицією в Україні. Двоє з трьох останніх екс-очільників ГПУ не відповідали вимогам. Під одного, Віталія Ярему, переписали закон, передає сайт dw.com.

Внесений на розгляд Верховної Ради законопроект розчищає шлях на посаду генпрокурора для Юрія Луценка
Законопроект, який вніс на розгляд парламенту представник президента, розчищає шлях главі фракції Блоку Петра Порошенка (БПП) у Верховній Раді Юрію Луценко до кабінету генпрокурора. В документі наголошується, що тепер ані вищої юридичної освіти, ані стажу роботи на посаді прокурора не потрібно, щоб посісти це високе місце. Достатньо лише вищої освіти та стажу роботи в галузі права або досвіду роботи в законодавчому та правоохоронному органах не менше п'яти років. Тим часом Луценко й сам вже встиг підкормити чутки про своє можливе призначення, заявивши, що готовий очолити Генеральну прокуратуру України (ГПУ). У генпрокурори би пішов, хай закони змінять Не всі депутати фракції БПП схвально сприйняли такі законодавчі ініціативи. "Яке має відношення посада генерального прокурора до роботи Верховної Ради - це загадка, - обурюється народний депутат Сергій Лещенко. - По-перше, генпрокурор не має права законодавчої ініціативи. По-друге, посада генпрокурора є аполітичною по закону. Йому заборонено бути членом будь-якої партії".
GMF Global Media Forum "Яке має відношення посада генерального прокурора до роботи Верховної ради - це загадка"
Одразу після повідомлення про чудо зміни до закону Сергій Лещенко на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook написав, що раз змінюють закон, то й він готовий подаватись на цю посаду. Щоправда, йому це навряд чи вдасться навіть за великого бажання. "Цей законопроект - він тупо під Луценка, - говорить Сергій Лещенко. - Вони поставили обмеження - п'ятирічний досвід роботи в законодавчому органі. Луценко - не перший рік в парламенті. Він зможе подаватись, а інші кандидати не зможуть". Генпрокурор без юросвіти Юрій Луценко хоч і має досвід роботи в МВС, проте за освітою він не юрист, а інженер електронної техніки. В жодній європейській країні не знайти випадків, коли прокуратуру очолює людина без юридичної освіти, говорить експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук. "Є документ Венеціанської комісії, де говориться, що органи звинувачення в кожній країні мають бути професійними і унеможливлювати політичний вплив на них, - пояснює Банчук. - А коли в законі йдеться про законодавчий стаж, то зрозуміло, що йдеться про депутата, і тут ми зіштовхуємось з принципом про аполітичність керівника". Те, що відбувається в Україні, демонструє, наскільки вона далека від європейських стандартів, говорить експерт. Не підійшли за критеріями - поміняли критерії В Україні раніше вже були випадки, коли заради певних кандидатур видаляли старі положення з закону й дописували нові. Олег Махніцький та Віталій Ярема також не відповідали критеріям посади генпрокурора за законами 2014 року. "Тоді, згідно з законом, щоб стати генпрокурором потрібно було мати досвід роботи в прокуратурі як мінімум сім років, зокрема три - на керівних посадах", - пояснює юрист та екс-керівник національного центрального бюро Інтерполу в Україні Кирило Куліков. Олег Махніцький хоч і працював в органах прокуратури, але менше семи років. Але через те, що він був лише виконуючим обов’язків генпрокурора, депутати заплющили очі на його невідповідність вимогам закону. А от для Віталія Яреми пом’якшили закон, змінивши формулювання "досвід у прокуратурі" на "досвід в області права". На думку Кулікова, закони під кандидатури останнім часом міняють часто. Так само діяли, коли до уряду й прокуратури запрошували грузинських фахівців, пом’якшуючи норми закону про обов’язкове знання української мови держслужбовцями та наявність українського диплому. Подвійні стандарти В історії зі зміною закону під майбутнього генпрокурора привертає до себе увагу ще й те, що торік, коли в Україні тривав конкурс на відбір до місцевих прокуратур, на керівні посади дозволяли подаватися лише особам зі стажем роботи в прокуратурі. Тоді законодавці не стали чіпати цієї норми. Саме через це, за результатами конкурсу, 84 відсотки з призначених очільників місцевих прокуратур раніше обіймали посади керівників районних прокуратур. Оновлення місцевих прокуратур не відбулося