ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Сьогодні 30-ті роковини Чорнобильської катастрофи

В Україні почались заходи до 30-ї річниці аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

У місті Славутич, яке збудували для працівників ЧАЕС, пройшла церемонія вшанування загиблих. Зокрема, пролунали сирени - у точний час, коли стався перший вибух, пише bbc.com. Чорнобиль став найбільшою промисловою ядерною катастрофою в історії. В результаті вибуху було зруйновано четвертий реактор станції. У повітря піднялася хмара радіоактивних речовин, які вітер розніс далеко за межі України. Президент Порошенко у вівторок має відвідати низку заходів, а в Києві проведуть поминальну службу за жертвами катастрофи. [caption id="" align="alignnone" width="624"] Працівники ЧАЕС у робочому одязі під час нічної церемонії у Славутичі[/caption] [caption id="" align="alignnone" width="624"] Ветерани Чорнобиля прийшли вшанувати загиблих[/caption] Дехто з колишніх мешканців забрудненої зони відвідав її перед річницею. 66-річна Зоя Перевозченко жила в Прип'яті - місті працівників станції, яке евакуювали після катастрофи.
"Я ледве знайшла свою квартиру - зараз там ліс, дерева ростуть крізь асфальт, на дахах. Усі кімнати порожні, вікна вибиті, усе зруйноване", - розповіла вона Reuters.
Рівні радіації у прилеглих районах залишаються високими. У благодійній організації Bridges to Belarus, яка базується в Британії, кажуть, що у районах, які лежать неподалік від білорусько-українського кордону, і досі народжуються діти із серйозними вадами, багато людей мають рідкісні форми раку. У понеділок міжнародні донори пообіцяли виділити 99 млн доларів на нове підземне сховище радіоактивних відходів. У 2010 році почалися роботи на 25-тонним саркофагом, який має ізолювати уран, який іще залишається в реакторі. Як припускають, його там близько 200 тонн. Експерти побоюються, якщо залишки реактора обваляться, в атмосферу може потрапити більше радіоактивних речовин. Кількість людей, які загинули у зв'язку з катастрофою, залишається під питанням. Вважають, що під час перших днів аварії та рятувальної операції загинули близько 30 людей, але за підрахунками ООН загалом через хвороби, пов'язані з опроміненнями, могли померли до 4000 людей. Водночас у Greenpeace називають ці цифри заниженими.