Школи в передчутті, або холодильник перемагає мультимедійну дошку

Як завжди, літо минуло скоро й непомітно, і вже наступного тижня коломийські діти підуть до шкіл та садочків, які в українських умовах стали не тільки храмами науки та виховання, але й добрячою статтею видатків сімейних бюджетів. Ми вирішили поцікавитися, наскільки коломийські школи, садочки та гуртки готові до навчального року, наскільки забезпечила фінансування освітньої галузі міська влада, а чи й далі все тримається на батьківських плечах.

Представники влади запевняють, що школи та садочки відремонтовані та всім забезпечені, і все це зроблено за бюджетні, а не батьківські кошти. Заступник міського голови Володимир Бойцан навіть зазначив, що цей рік чи не найкращий за рівнем підготовки за останні десятиліття. Окремі недоліки є, – продовжує пан Бойцан, – але це не вплине на навчальний процес, і по мірі можливості вони будуть виправлятися.

Що стосується фінансування, то всі роботи проводилися за бюджетні кошти, і до батьків ні керівництво освіти, ні керівництво шкіл не зверталося. Всі кошти у школах, – запевняє пан Володимир, – збирають з ініціативи батьків. Якщо вони хочуть зробити для своїх дітей щось більше, ніж вже зроблено владою, вони самостійно вирішують, що саме потрібно зробити, скільки для цього потрібно коштів. Кожен батьківський комітет має відкритий рахунок, і всі гроші йдуть туди. Керівництво школи може тільки займатися придбанням того, що захотіли купити батьки, – каже заступник міського голови.

Про те, що конкретно зроблено і скільки витрачено бюджетних коштів, нам розповів Любомир Бордун, керівник управління освіти Коломийської міської ради. За його словами, станом на кінець серпня місто виділило на освіту 3 мільйони гривень. За ці гроші було відремонтовано покрівлю у садочках №№2 та 5; здійснено благоустрій території та встановлено бруківку у садочку №11; полагоджено системи водопостачання у дошкільних закладах №№18 та 21, а також проведено ремонт теплотраси у садочку №18.

Що стосується середніх шкіл, то у школі №2 відремонтовано санвузли, у 3-ій та 5-ій школах – підлогу. Крім цього, у 6-ій школі полагодили систему опалення, а у 8-ій – водопостачання.

До того ж, за словами пана Любомира, велися роботи із енергозбереження, а конкретніше – замінено дерев’яні вікна на пластикові, зокрема, у школах №№2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, у дитячих садочках 7, 17, 20 та 21 та станції юних туристів. Також придбали комп’ютери для 4 школи та 2 електроплити та холодильник для дитячого садочка №3.

Що стосується спортивних шкіл, довкола яких останнім часом дуже багато розмов та конфліктів, то тут ситуація не надто оптимістична. Єдине, що зроблено, – це ремонт стадіону ДЮСШ №1. За словами директора школи Василя Хмуляка, більше нічого не робилося. Переважна більшість робіт проводилася за кошти самої школи. – Замість того, щоб власні зароблені кошти витрачати на змагання чи інші спортивні цілі, ми за них проводимо господарські роботи, – каже пан Хмуляк. Крім стадіону, за бюджетні кошти обіцяли полагодити зал біля стадіону та спортзал на бульварі Лесі Українки, однак роботи тут заплановані на жовтень – листопад. Василь Хмуляк каже, що звертався з листом до міської влади, щоб провести роботи, поки діти на канікулах, однак цього зроблено не було.

Схожі настрої й у батьків, діти яких ідуть в дитсадок чи до школи. Наприклад, Віталій Василик у соціальній мережі написав, що його син цього року йде в садочок. Ще перед початком навчального року його сім’я, а також ще 20 сімей здали по 600 гривень. За словами чоловіка, ці гроші підуть на ремонт групи, посуд та іграшки. Окрім цього, потрібно, начебто, здати гроші на дитячий майданчик. Загалом виходить по 1000 гривень з однієї сім’ї.

Ось така ситуація перед початком нового навчального року. Звичайно, що проводяться роботи, однак, коли йдеться про освіту, переважно говорять про вікна, підлогу, туалети і холодильники, а було б добре говорити про мультимедійні дошки, комп’ютерні класи, електронні підручники та інші сучасні технології.

Віктор ФІТЬО