Що почитати: 5 книжкових новинок Коломийщини

ЛЕСЮК Юрій. Хроніки мандрів і мрій. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2015. – 326 с. [Наклад 100 прим.].

Книжка1Автор книжки – відомий митець і педагог, заслужений художник України, уродженець с. Ковалівки Коломийського р-ну, який живе у Львові, подарував читачам нове видання. Перед цим схвальну оцінку отримали його спогади «Аромат червоних йон» (2010). У новій книжці автор поєднав мемуаристику і подорожні нариси, оповідаючи про свої закордонні поїздки та занурюючись у молоді літа. Відчутно, що Ю. Лесюк – художник, який має чіпку пам’ять, образне мислення, а головне – не перевантажує текст. В особі автора ми впізнаємо нашого краянина, в єство якого міцно ввійшли родинні вартощі, народні традиції та патріотичні переконання. Читається текст легко, особливо збагачують його іронічні штрихи. Гадаю, читач не розчарується у новому виданні, яке, на жаль, побачило світ заскромним накладом.

 

ВАСИЛЬЧУК Микола. За голосом навздогін. – Коломия: Вік, 2015. – 176 с. [Наклад 500 прим.].

Книжка2Книжку присвячено життю й подвижницькій праці фольклориста і хорового диригента Порфира Демуцького (1860 – 1927), який жив і працював на Черкащині. Свого часу в тих краях жив автор, письменник, кандидат філологічних наук Микола Васильчук. Уродженець Великого Ключева, а тепер мешканець Коломиї він змалював постать Демуцького на тлі власних вражень від сприйняття Жашківщини на Черкащині у другій половині 20 ст.

Передмови написали Євген Баран та Олександр Сторожук. Зокрема, перший зазначив, що «Книга написана легко, доступно, без засилля фактажу. Все у ній гармонійне і пізнавально-інтригуюче». Видання проілюстроване витинанками Тараса Крамаренка.

 

Книжка3Пісенник українця. Збірник /Упорядник Любомир Глушков. – Коломия: Вік, 2015. – 96 с. [Наклад не вказано].

Співаники нашого народу мають давну тяглість, хоч не так часто з’являються на місцевому рівні. Тому поява такої книжки завжди приємна. Тим паче, що упорядник – керівник Коломийського району, який не лише любить співати, знає народні пісні, але й зладив такий збірник для інших співаків. Завдяки малому формату книжку легко носити з собою і використовувати.

Книжка тематично поділяється на патріотичні й вояцькі пісні, пісні про маму, про кохання, про Коломию, вміщено найпопулярніші колядки. Упорядник написав передмову, а в кінці подав список використаних джерел.

Впадає у вічі, що Л. Глушков зібрав найпопулярніші під цю пору пісні, які співають на весіллях, іменинах, ювілеях наші краяни. Тобто, він зафіксував місцевий народний репертуар початку 20-го століття, і в цьому є подвійне значення пісенника.

 

Книжка4Коломия – місто-писанка. Путівник для гостей / Автори текстів Микола Савчук та Василь Нагірний. – Івано-Франківськ, 2015. – 64 с. [Наклад 1000 прим].

Книжку видала Туристична асоціація Івано-Франківщини в рамках проекту «Східноєвропейські перлини: створення та просування продуктів міського культурного туризму в транскордонному просторі». Цей проект, для якого обрано шість міст Західної України та Східної Польщі, в т. ч. й Коломию, – має партнерів і в Польщі, і в Україні, зокрема Коломийську міську раду.

Путівник-довідник добре прислужиться туристам і мандрівникам, які відвідують місто над Прутом, ознайомить їх з нашою минувшиною і сьогоденням, порадить як ліпше оглянути Коломию, де тут похарчуватися, скористатися різними послугами. Видання щедро ілюстроване світлинами фотографів, є тут мапка середмістя.

Книжка побачила світ не лише українською, але й польською та анґлійською мовами.

 

Книжка5САВЧУК Микола. Наш Яким Юрович. – Коломия, 2015. – 76 с. + 16 іл. [Наклад 200 прим.]. – Серія «Бібліотека Коломийщини». Вип. 3.

Книжка коломийського автора розповідає про життєвий шлях одного з найталановитіших синів Великого Ключева, громадського і культурно-освітнього діяча Якима Ґушула (1915 – 1998). Відмінник місцевої школи, член «Просвіти» він у кінці 1930-х вибивався на місцевого лідера. Друга світова війна застала його в однострої польського жовняра. А потім був полон, 10-денний голод, примусові роботи в Берліні та тривалі переслідування енкаведистів. Незважаючи на сирітську долю та постійну загрозу з боку радянської влади, Яким Юрович зумів піднести на високий рівень культуру села, зберегти і передати дітям найкращі людські й християнські чесноти, залишався до останніх днів доброю і милосердною людиною.

Книжка читається легко, вражає цікавими фактами й екскурсами в минуле. Видання збагачене рідкісними світлинами. Фінансово друк книжки підтримали уродженці Великого Ключева.