Що нового прочитати: 6 книжкових новинок Коломиї

Коломия. Княгиня міст галицьких / Автор текстів М. Савчук, упорядник У. Мандрусяк, дизайн А. Кіся (Львів), світлини Я. Проціва, В. Іваночка, М. Друляка та ін. Переклад анґлійською Г. Пастушук, Г. Максимів. – К.: Логос, 2016. – 200 с. [Наклад 1000 примірників].

КОЛОМИЯ-А

Великоформатна кольорова книжка-альбом стала гарним дарунком до 775-річчя міста. Це перше такого типу коломийське видання. Відкривають його цитати Д. Павличка і Л. фон Захера Мазоха про Коломию, роботи коломийських художників О. Коваленка та М. Кочержука і вітальне слово міського голови І. Слюзара. Далі йде розлогий історичний нарис «На історичних вітрах», який супроводжується рідкісними світлинами з нашої минувшини. На форзаці використано листівки з колекції В. Ковтуна і світлини з колекції В. Гавриленка.

Книжка-альбом поділена на тематичні розділи «Кам’яні очевидці століть», «Духовні верховини містян», «Володарі струн, пензля і різця», «Учні Мельпомени й Терпсіхори», «Слово писане і слово мовлене», «За скарбами предків», «Коломийкові переливи», «Щоб мудрість теж була своя», «Ідеї для бізнесу», «Берегиня здоров’я», «Від тенісної до боксерської слави», «Національна мозаїка», «Роде мій красний», «Герої не вмирають!» та «Слава героям!», «Де каштани заквітчані мріють», «З Європи в Європу».

У виданні використано герб і новий логотип міста, відтворена широка коломийська панорама – від архітектурних споруд і мистецьких подій до природи і калейдоскопу людських облич. Робиться наголос на християнській, європейській і національній сутності міста. Замовником видання стала Коломийська міська рада.

Книжка-альбом зацікавить коломиєзнавців і коломиєлюбців та гостей нашого міста.

 

Автентичні страви Коломийщини / Автор текстів і упорядник Н. Тарновецька, керівник авторського колективу – Людмила Федор, світлини В. Іваночка. – Тернопіль: Наш Світ, 2016. – 108 с. [Наклад 1000 примірників].

СТРАВИ

Кольорова книжка-альбом відкривається вступною статтею Н. Тарновецької. Кулінарні рецепти поділені за розділами «Святкові та обрядові страви», «Перші страви», «Другі страви», «Солодкі страви, напої», «З меню закладів харчування». Вкінці подано короткий словничок. Особливістю видання є відтворення справжніх (автентичних) назв страв нашої Коломийщини з наголосами, способів їхнього приготування і місцевої харчової термінології.

У роботі над цим подарунковим кольоровим виданням брав участь великий колектив бібліотекарів Коломийщини на чолі з О. Бирчак, а також носії кулінарних рецептів. На обкладинці та в книжці використано роботи коломийської художниці Наталки Захарчук. Виданню книжки посприяла Коломийська районна рада (голова Р. Дячук) та Коломийська райдержадміністрація (голова Л. Глушков).

Книжка «Автентичні страви Коломийщини» стала гарним дарунком не лише до фестивалю «Смачний Спас», але й для всіх, хто хоче дізнатися, як харчувалися наші предки, що варять і печуть по наших селах та що смачного й оригінального подають у наших ресторанах і кафейках.

 

Андрій Крицун. Коломия. 775. Живопис. Каталог. Тексти М. Савчука, Р. Яціва. – 2016. – 20 с. [Наклад не вказано.]

КРИЦУН

У каталозі вміщено 13 робіт львівського художника А. Крицуна, який виростав і навчався в Коломиї та присвятив містові у ювілейний рік свої малярські твори. Саме їх було виставлено на мистецький аукціон з ініціативи громадської організації «Покутські ініціативи» (керівник Я. Гнатюк), за підтримки Благодійного фонду «Покуття», спортивного клубу «Колізей» та інформаційної технологічної мережі «Світ добрих справ».

Кольоровий каталог знайомить з митцем, його успіхами та найновішим доробком.

 

Обрядовий хліб Коломийщини. Матеріали науково-практичної конференції / Керівники проекту – Л. Федор та Я. Ткачук, упорядник – Н. Тарновецька. – Коломия: Вік, 2016. – 48 с. [Наклад 300 примірників].   

ХЛІБЦе видання містить матеріали однойменної конференції, яка відбулася 22 липня цього року в Коломиї у рамках XIV Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю «Коломийка-2016». Захід відбувся успішно, а коротко повідомлення були доповнені живими обрядами.

Книжку відкриває вступна стаття краєзнавця М. Савчука, далі йдуть розвідки про хліб дослідниць О. Вербенець та В. Манько, науковця С. Боян-Гладкої, завідувачки краєзнавчого відділу Коломийської центральної районної бібліотеки Н. Тарновецької. Велику вартість становлять короткі описи традиційних хлібів наших сіл, які зробили бібліотекарі Коломийщини. Збагачує видання і кольорова фотовкладка з пасками, калачами, короваями і струцнями.

Книжка зацікавить краєзнавців, кулінарів, усіх, хто цікавиться Коломийщиною і нашою традиційною кухнею.

 

Михайло ШИНКАРУК. (І)Спаська давнина. Народні перекази, оповідки, спогади, етноґрафічні й фольклорні записи з с. Спаса Коломийського району Івано-Франківської области. Упор. І автор передмови М. Савчук, ілюстрації О. Саварин. – Івано-Франківськ: Фоліант, 2016. – 88с. [Наклад 200 примірників].

ШИНКАРУК

Автор книжки М. Шинкарук, на жаль, уже відійшов у засвіти. Уродженець с. Спаса, він у роки Другої світової опинився на Заході і згодом поселився в Анґлії, був дієвим в нашій громаді. У 1980-і написав ці вартісні матеріали з минулого рідного села і мріяв їх видати окремою книжкою.

Видання фінансово підтримав відомий меценат, громадський діяч, підприємець М. Стовп’юк зі Спаса. Книжка складається з трьох розділів: 1. Народні перекази, оповідки, спогади. 2. Фольклорно-етноґрафічні записи. 3. Словничок (і)спаської говірки. Видання знадобиться краєзнавцям, історикам, шанувальникам нашої минувшини.

 

Галина КРАСІКОВА. Християнська етика в українській культурі. Дорогою віри, надії, любові. Навчальний посібник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Коломия: Вік, 2016. – 208 с. [Наклад 5000 примірників].

ПОСІБНИК

Авторка цього науково-методичного видання родом з Коломиї і, очевидно, працює в галузі освіти. У своєму посібнику вона викладає основи християнської етики, до якої належать віра, надія, любов. У виданні підібрано багато цитат відомих людей, віршів на християнську тему, світлин і малюнків. Книжка складається з трьох розділів, які охоплюють 28 тем. Кожна тема – це урок, який учителі можуть розглядати з учнями.

Праця Г. Красікової покликана закласти основу морально-духовного виховання в середній школі, а тому рекомендована педагогам і школярам.

Огляд Себастіана АБЕТКИ для “Дзеркала Коломиї”