РФ визнала Меджліс екстремістами

У Верховній Раді України закликали терміново зібрати Раду безпеки ООН і відреагувати на заборону Росією Меджлісу кримськотатарського народу. 18 квітня Мін’юст РФ визнав цю організацію екстремістською, пише gazeta.ua.
Після епохи Сталіна й Гітлера це — перший випадок у світі, коли народ оголошують екстремістами, — каже Андрій Парубій, спікер парламенту. — Це прояв російського фашизму. Зі своїм теперішнім керівництвом Росія підпадає під визначення “тюрми народів”.— Путін поводиться в окупованому Криму настільки брутально, наскільки це йому дозволяє міжнародна спільнота, — каже 58-річний Рефат Чубаров, лідер Меджлісу. — Росія відкрито приміряє роль власника світу. Сьогодні під ударом — кримські татари й українці. І невідомо, хто завтра опиниться під ударом РФ. Заборона Меджлісу — це оголошення війни нашому народу.

Тепер кримські татари можуть радикалізувати свою діяльність, каже політолог Станіслав Бєлковський:

— Вони не будуть такими заляканими, як комусь хотілося б. Можуть вдаватися не лише до акцій протесту. Росія прийняла це рішення, бо для неї кримські татари — колективний агент України у складі Криму. Тому хочуть звільнитися від них і лишити тільки лояльних.

Крім Меджлісу, РФ може заборонити Кримську польову місію з прав людини. Там тривають перевірки.

Меджліс створили у Криму 1991-го. Це — виконавчий орган кримськотатарського народу. Членами є 33 особи. Раніше рішення про його заборону прийняла прокуратура окупованого півострова.

Переслідуватимуть за невизнання референдуму

Голова слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін пропонує визнавати екстремістами людей, які не визнають результатів референдуму за приєднання Криму до Росії. Про це він написав у статті для російських ЗМІ.

“Певні особливості екстремістської діяльності склалися в Кримському федеральному окрузі. Робляться спроби сформувати антиросійські настрої. Тому будь-які заперечення офіційної влади потрібно визнати ­злочином, за яким іде кримінальна відповідальність. Має бути відповідальність за невизнання референдумів”, — пише Бист­рикін.

Референдум про приєднання Криму до Росії пройшов після анексії півострова у березні 2014-го. Його не визнали у світі.