Писемний серіал розпочато

Мабуть, більшість читачів знає, що впродовж століть Галичина перебувала в складі різних держав. Однак мало кому відомо, що, будучи підневільними, наші предки спромоглися на чимало надзвичайних справ. Одна з таких – видання загальнополітичної газети, яка називалася «Діло» і виходила у Львові впродовж 1880 – 1939 рр. Свого часу це був найдовговічніший і найавторитетніший часопис українців, який від 1888 р. виходив щоденно, за винятком воєнного та повоєнного періодів. Ясна річ, комуністична влада 1939 р. заборонила цю головну газету галичан.

Оскільки в період незалежності відродилися історичні й краєзнавчі пошуки, то дорадянська преса викликає щораз більший інтерес. Але як дізнатися що й де шукати? Ось тут у нагоді й стають біобібліографічні довідники, яких у нас, на жаль, надто мало. Тому видання поважної книжки «Часопис «Діло» (Львів, 1880 – 1939 рр.). – Т. 1. 1880 – 1889 рр. (Дрогобич: Коло, 2015. – 640 с.) викликало широкий розголос у науковому світі. Найперше заслуговує поваги опрацьований матеріал, а це газети за перших 9 років видання. Годі уявити скільки часу вимагає така копітка праця, скільки забирає уваги і скільки потребує знань. По-друге, в томі є іменний і географічний покажчики, що значно полегшує користування цією біобібліографічною книжкою.

Поділена вона на два розділи: 1. Некрологи. 2. Біобібліографічні публікації. Мабуть, коломиєзнавцям буде цікаво довідатися про деякі події, уточнити багато дат, адже наше місто тут зазначене в 73 публікаціях, а також згадано багато сіл нашого району та чимало осіб, які пов’зані з Коломийщиною.

По-третє, сприяли у виданні цієї надзвичайної ваги праці наші два відомі коломийці: народний депутат України Юрій Тимошенко та адвокат і громадський діяч Михайло Петрів.

І нарешті, найважливіше – упорядкував, зладив, написав перший том про часопис «Діло» уродженець Коломиї, відомий бібліограф, кандидат історичних наук, завідувач відділу україніки Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника Костянтин Курилишин. Саме цей історик подарував науковій спільноті великої ваги довідники про українську пресу в період німецької окупації, про львівський журнал «Галичанин», опублікував низку вартісних статей на тему вітчизняної періодики. Праця, яка відкриває у переносному значенні серіал «Діла», стала неоціненним дарунком для шанувальників і дослідників нашої минувшини, адже «Діло» охоплювало всю панораму галицького, загальноукраїнського, європейського і світового життя, публікувало статті провідних діячів Галичини і не цуралося цікавих новинок та гумористичних рубрик.

Костянтин Курилишин на презентації свого видання Часопис «Діло»

Костянтин Курилишин на презентації свого видання Часопис «Діло»

Наклад першого тому (500 примірників) на очах стає бібліографічною рідкістю. А К. Курилишин признається, що вже готовий другий том та ведеться інтенсивна робота над третім. Заплановано ж їх добрий десяток. Титанічна праця! Нам залишається лише побажати нашому невтомному краянинові давнє галицьке «Щасти, Боже!»