Піклуватись про екологію – круто. Приклад Коломийського педагогічного коледжу. ФОТО

“Дзеркало медіа” продовжує висвітлювати діяльність організацій, активістів, ОТГ, які взяли для себе за мету змінити екологічну ситуацію на Коломийщині.

Проте, кому, як не педагогам, слід ставати тим прикладом свідомого піклування про наше з вами довкілля. І вони ним стають. Мова про Коломийський педагогічний коледж, викладачів та студентів цієї альма-матер.

– Розкажіть, будь ласка, з чого починались екологічні ініціативи у вашому навчальному закладі?

– Хочу сказати про те, що ще далеко до прийняття закону про відходи Коломийський педагогічний коледж вже 6 років поспіль проводив екологічні акції, метою яких є поширення ідеї, інформації серед студентів, громади нашого краю про сортування сміття, зокрема таких видів, як пластик, папір, батарейки, скло. І протягом 6 років ми проводимо ці великомасштабні акції із зверненням до краян, мешканців міста, району щодо збереження, екології нашого краю, річок, водойм, парків, територій міста, селищ тощо.

Під час акцій ми збирали величезний обсяг – близько  двох вантажних машин пластику, до тонни і більше паперу, на сьогоднішній день ми зібрали велику кількість батарейок, ми знаємо про їхню шкоду, однак  досі не можемо  знайти, куди їх здавати. І це проблема не лише нашого міста, нашого краю – це проблема загальнодержавна, і в цьому я бачу велике недопрацювання влади, яка не створила ще належних умов для того, щоб мешканці міста, села, краю, мали реальну можливість . Окремо здавати пластик, окремо – папір, окремо – батарейки, скло – щоб це було зручно.

“Коломияни свідомо готові до сортування, проте бракує умов”

– Я переконаний, що мешканці краю свідомо готові до цього, і кожен відчуває і знає, як це потрібно зробити. Просто відсутні належні умови, куди б легко в поході до міста, з роботи до дому – викинути пляшку від скла, а не шукати, де знаходяться ті збирачі. Щоб була належна зручна система. Знаю те, що кожен з наших мешканців переконаний, що сортувати потрібно. Проте мало хто серйозно цим займається, тому що не створені відповідні умови. Наше завдання коледжу власне і полягало в тому, щоб прищепити цю культуру.

Боюся, що через пасивність влади наше місто може перетворитись в гору сміття, і в цій горі  сміття будуть проглядатися лише вулички, якими можна ходити.  Це без перебільшень, – відверто ділиться своєю позицією директор педколеджу Валерій Ковтун.

“Окрім цієї акції, у нас у закладі укладена ціла система роботи з екологічного виховання,  якою, зокрема, керує голова циклової комісії з природничих дисциплін Оксана Дем’янчук, – розповідає  Марія Чехович, заступник директора з виховної роботи.

Ця система роботи полягає в тому, що в нас проводяться і природничі екологічні турніри, виставки стінгазет “Зробимо Коломию чистою”, окремої уваги заслуговує акція, яка вже стала традиційною в нашому коледжі “За чисте довкілля”, яка в собі також має змагальницьку складову. Групи між собою змагаються – хто здасть більше пластику, макулатури чи використаних джерел струму. За це вони отримують  різноманітні призи, починаючи від смаколиків і закінчуючи грошовою винагородою. Кошти опісля спрямовують на проведення різноманітних  студентських вечорів, методів заохочення тощо.

Загалом акція відбувається у квітні напередодні Великодніх свят. І триває до двох годин. Традиційно все дійство  відбувається на подвір’ї  коледжу, в якому беруть участь всі студенти.

У педколеджі дуже грамотно ділять обов’язки на напрямки в екологічних питаннях.

-Першим моїм напрямком були відпрацьовані джерела струму, я є координатором від всеукраїнської екологічної ліги, ми є модераторами їхніми, від самого початку ми уклали з ними договори, підписали офіційно на 1-2 роки. Все було більше-менш добре. Потім почались проблеми з вивозом. Щороку ми збираємо близько 100 кг батарейок. Вони вивозили їх на завод у Францію. Тепер я шукаю шляхи, як їх вивозити, і вже є нові напрацювання, –  каже Оксана  Дем’янчук, викладачка екології і природничих дисциплін.

Про нестандартні підходи до питань екології

Наступною цікавинкою в навчальному закладі є гурток  під назвою “Феєрія пластику”, який, власне, і координує  пані Оксана.

Гурток діє на базі однієї групи, в якій вона є куратором, і скільки є акцій, скільки вже діє цей гурток. Тут використаному пластику дають друге життя.  На подвір’ї коледжу можна побачити різного роду вироби студентів, це і квіткові композиції, метелики, вазони тощо. Та минулого року студенти зробили дещо нове, а саме модельний вихід в одязі із використаних ТПВ:  пластику, поліетилену, паперу, фольги. І вийшло неймовірно. Це, власне, було неабияке привернення уваги до питання екології.

Студенти підтримали цю ініціативу, дуже багато медіа підхопило і висвітлило акцію. На такій акції збирається весь коледж. Вийшло справді чудово”, – додає Оксана Михайлівна.

У педколеджі є спеціальна сітка, в яку можна викинути пластик, це фірма, з якого співпрацює коледж допомогла встановити. Проте є бажання і потреба зробити спеціальні контейнери для сортування : паперу, скла, пластику, інших відходів.
АВТОР: Віталій Бирчак

ФОТО: Андрій Каня та з архіву педколеджу