Не з Коломиєю, а окремо – П’ядики і Нижній Вербіж утворили територіальні громади

Ні для кого не секрет, що спущена згори територіально-адміністративна реформа просувається повільно й зі скрипом, а в окремих випадках – і з боєм. Так, з боєм, відстояли свою спроможність стати територіальними центрами П’ядики й Нижній Вербіж.

Як “Дзеркало Коломиї” писало у попередніх числах, на позачерговій 7-ій сесії обласної ради депутати за це проголосували. А хто не встиг, той спізнився, як кажуть у народі. Хоча остаточний термін прийняття територіальних змін ще не закінчився.

 

П’ядики

Пригадується, ще рік тому міський голова Ігор Слюзар з повною обоймою “залізних” аргументів публічно доводив невідворотність єдиного правильного шляху для П’ядиків – приєднання до Коломиї. Але П’ядики вперто опиралися і переконували всіх, що повністю здатні самі стати терцентром. До них прибула робоча група з Офісу реформ, помахала погрозливо пальчиком, й ідея створити тут територіальний центр була зарубана, як кажуть, на корені. Мовляв, П’ядики не можуть бути самостійною об’єднуючою одиницею з огляду на крайню наближеність до міста, до того ж економічні показники не надто відповідають нормам. Однак, П’ядицька сільрада таки довела власну економічну спроможність. Підраховано, що громада матиме у новому статусі терцентру прибутків більше, аніж видатків на 1,5 мільйона гривень.

Сікорський

–          Ми були зі своїми пропозиціями об’єднатися в єдину громаду в усіх прилеглих до П’ядиків селах, – пояснює сільський голова П’ядиків Роман Сікорський. – Повірте, не так просто було їх переконати віддати перевагу нам супроти інших пропозицій. Деякі села мали по декілька пропозицій: Джурків – від нас, від Коломиї і від Гвіздця; Велика Кам’янка – від нас, Коршева, Обертина й від Коломиї. В ОДА нас переконували, що об’єднання, не передбачене в Перспективному плані, недоцільне, бо не буде фінансування. Але ми свою позицію відстояли, отримали згоду на об’єднання від Великої Кам’янки, Годів-Добровідки, Малої Кам’янки, Турки з усіма прилеглими до них дрібними населеними пунктами, і нам змушені були дати добро на таке об’єднання.

У П’ядиках планується створення сільськогосподарського кооперативу за українсько-канадським проектом. Навколо дуже багато незадіяної або неефективно задіяної землі. Завдання номер один – зробити так, аби ця земля давала прибуток, – вважає війт Роман Сікорський.

 

Нижній Вербіж

Заможне приміське село Нижній Вербіж так само, як і П’ядики, ОДА сватала до Коломиї. Але, так само, як П’ядики, Нижній Вербіж відстояв свою позицію самим стати територіальним центром.

–          Представники з обласного Офісу реформ переконували нас у необхідності долучитися до Коломийської громади, – розповідає сільський голова Ольга Олексюк. – Однак, ми заявили, що цього не захоче наша громада. Вже воліли б у крайньому випадку проситися до Печеніжина, але ніяк не до Коломиї. Тоді ми провели в себе круглий стіл з представниками від усіх сіл, яким запропонували об’єднатися з нами. Спас відмовився одразу. Ковалівка утрималася й не дала згоди. Наскільки мені відомо, вони дотепер чітко не визначилися. Підтвердили бажання скласти єдину громаду з центром у Нижньому Вербіжі Верхній Вербіж, Мишин і Великий Ключів.

Олексюк

Найбільший дохід до бюджету становитимуть ПДФО, тобто податки з зарплати фізичних осіб. Наразі ці податки йдуть до районної казни, а при створенні територіальної громади 60 відсотків від податку залишатиметься на місці. Підраховано, що після об’єднання дохідна частина бюджету об’єднаної громади Нижнього Вербіжа становитиме 30 мільйонів гривень. А це переконлива сума.

Великий дохід має село від Держлісгоспу. Успішно працюють у селі 170 приватних підприємців. Діють у Нижньому Вербіжі два ковбасні цехи, АЗС, перукарня, аптека, кравецька майстерня, склярня. А новий модерновий магазин почав випікати власний хліб.

Вся інфраструктура у цьому селі – навіч. Усі школи й садочки залишаться так само, як і заклади охорони здоров’я (До речі, за дітей, які відвідують міські садочки, ніхто з сільського бюджету платити містові не буде, бо це протизаконно. Міське керівництво поспішило з такою публічною заявою).

Що ж, залишається тільки побажати П’ядикам і Нижньому Вербіжу попутного вітру на його маршруті до реформ.

Іван ДЖИНДЖУРА

Нагадаємо, торік була ідея об’єднати в одну територіальну одиницю місто Коломию і 28 сіл довкола нього. Таким чином утворити потужний центр у Коломиї з населенням 114 тисяч осіб.