На Західній Україні збудують Центр трансплантації кісткового мозку

Центр трансплантації кісткового мозку планують збудувати на території Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру на вул. Дністерській (на фото)  і у ньому рятуватимуть дітей зі всієї Західної України.

На сесії у вівторок, 5 червня, депутати Львівської облради ухвалили рішення про виділення коштів (1,120 млн грн.) для початкових робіт з виготовлення проекту будівництва, пише ZAXID.NET.

Мова про те, що у Львові потрібний Центр трансплантації кісткового мозку, іде давно. Адже лише на Львівщині, за словами директора Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Андрія Синюти, щороку близько 10 дітей потребують пересадки кісткового мозку. В інших областях Західної України приблизно така ж ситуація.

Батьки хворих дітей шукають порятунку за межами України: одні в Польщі, Білорусі, інші – в Італії, Німеччині, Ізраїлі тощо. А операції з пересадки кісткового мозку коштують там 120-160 тис. євро. В Україні такі операції будуть значно дешевшими.

Спершу була ідея створити центр, добудувавши ще один поверх над поліклінікою, але після консультацій з фахівцями від цього задуму відмовилися. Лікарі центру побували в дитячих онкологічних клініках Канади, Польщі, Хорватії, Італії і після відповідних консультацій, зійшлися на думці, що потрібно збудувати новий корпус за сучасними медичними технологіями та логістикою. І у новому корпусі, окрім центру трансплантації, розмістити відділення дитячої онкології, відділення реанімації та токсикології, центр орфанних хвороб, стерилізаційний центр тощо.

“Мова йде про надання високоспеціалізованої медичної допомоги дітям з онкологією та іншими рідкісними хворобами з усього західного регіону, бо будувати центр лише для потреб Львівщини недоцільно. Будівництво і оснащення такої клініки є доволі дороге. Однак, якщо у ньому будуть проводити одних тільки операцій з трансплантації кісткового мозку 30-50 щороку, то інвестиції, вкладені в будівництво, окупляться за 3-4 роки”, – сказав Андрій Синюта.

За його словами, поки невідомо, якою буде вартість будівництва. Однак ця сума буде не меншою від кількох сотень мільйонів гривень.

“Точніші цифри будуть відомі після виготовлення проектно-кошторисної документації. Ми розраховуємо на фінансування будівництва з коштів не тільки обласного бюджету, але і суттєві інвестиції з державного бюджету. Будемо також шукати і підтримку міжнародних організацій і програм. Сподіваємося, що до цього проекту долучаться і благодійні організації, соціально відповідальний бізнес”, – розповів Андрій Синюта.

Нині у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі лікують дітей з 19 областей України. І хоча відділення онкології, гематології є й у інших областях, хворих діток батьки везуть до Львова, бо львівські медики мають великий досвід у лікуванні таких пацієнтів. Більшість лікарів стажувалися у клініках Європи, США, тож для них не становитиме проблеми проводити операції з пересадки кісткового мозку та використовувати інші сучасні медичні методики для лікування важкохворих дітей.

Операції з пересадки кісткового мозку, як кажуть лікарі, не належать до надскладних. Вони дещо нагадують процедуру переливання крові. Донору вводять у вени дві голки. З однієї через трубки у спеціальний апарат надходить кров, з якої забирають певну частину стовбурових клітин, а через іншу голку людині повертають назад її кров із незначними втратами кров’яних клітин.

А ось підготовка пацієнта до пересадки вимагає значних зусиль. Оскільки перед пересадкою хворій дитині повністю “вбивають” власний кістковий мозок і її імунна система практично на нулі, то вона мусить перебувати не просто в стерильних, а надстерильних умовах. Для цього слід обладнати спеціальні бокси з потужною системою вентиляції, закупити відповідні холодильники, які охолоджують стовбурні клітини крові до -80°C, сепаратори крові тощо.

Сучасні медичні технології та обладнання є дуже дороговартісними, але враховуючи те, скільки грошей витрачається на лікування за кордоном, інвестиції окупляться дуже швидко.