Медальні перипетії

Знімок, де випускник Коломийської СШ №1 Марко Левандовський передає свою золоту медаль однокласниці Ользі Мацюк, облетів інтернет та став чи не найбільш обговорюваним на Прикарпатті. Після цієї непересічної події про історію з оцінюванням коломийської випускниці дізналася громадськість. Соцмережі почали гудіти від гніву, звинувачуючи вчительку в корупції та упередженому ставленні до тих учнів, які не ходять до неї на додаткові заняття. Вчителька ж, у свою чергу, за собою вини не відчуває. І запевняє, 8 балів, які вона поставила Ользі за перший семестр, справедливі. То чия правда – вивчали наші журналісти.

«В одному класі вчилась дуже розумна дівчинка, вона навіть школу починала з другого класу. Вона вірила у справедливість і в те, що країна у нас помінялась. Старанно вчилась, майже все на 12 балів, ставала переможницею і призеркою олімпіад з різних предметів. Але одна вчителька з історії в 11-му класі (мабуть, за те, що дівчинка не ходила до неї на репетиторство), ставить їй 8 і «рубає» золоту медаль. І ось на лінійці виходить до мікрофона її однокласник-медаліст Марко Левандовський і каже приблизно таке: «Ці слова я хочу сказати для Олі Мацюк. Ти не одержала золотої медалі, хоча, як ніхто, її заслуговуєш, тому це твоя медаль». При цьому знімає з себе медаль і вішає Олі на шию. Оце справжній чоловічий вчинок», – описує цю подію на своїй сторінці у Facebook Петро Кривюк.

Як пише «Дзеркало Коломиї», вчинок Марка Левандовського так розчулив батька Ольги Мацюк пана Нестора, що той на випускному вечорі подарував свою золоту медаль, яку отримав 40 років тому, зі словами: «Це твоя медаль, ти її заслужив!».

Оля Мацюк

 

Півроку шукали справедливості

Як розповідає випускниця Ольга Мацюк, наприкінці 10 класу вчителька історії Марта Грановська попередила учнів класу: хто не ходитиме до неї на платне репетиторство, високої оцінки не отримає.

«Ми одразу звернулися до класного керівника. Але та запевнила нас, що все буде добре й то вона просто так говорить. А з вересня я і ще троє моїх однокласників пішли на репетиторство до іншої вчительки, ще четверо – до нашої. Починаючи з вересня, вона почала нас «валити». У всього класу були погані оцінки, крім тих чотирьох, що ходили до неї. До кінця року у всіх оцінки виправилися, а в мене й трьох моїх однокласників, які ходили до іншої вчительки, – ні», – каже випускниця.

Історія з несправедливим оцінюванням набула розголосу тільки наприкінці травня, а батьки Ольги розпочали «боротьбу» за золоту медаль ще від грудня. За ці півроку вони зверталися до директора, в міське та обласне управління освіти і навіть у Міністерство освіти і науки. Але й це не допомогло. В результаті, до школи приїхала комісія з Івано-Франківська: з учнями не розмовляли, контрольної для перевірки знань не дали, а закінчилося все тим, що вчителька отримала догану.

Дівчинка зазначила, що всі оцінки в табелі у неї хороші й вона претендувала на золоту медаль. Проте, через історію медалі так і не отримала.

«Про те, що ситуація може завершитися плачевно, було зрозуміло ще у травні торік, коли пані Грановська пригрозила ходити до неї на платне репетиторство, – продовжує батько випускниці Нестор Мацюк. – Ми тоді злегковажили, якраз завершилася Революція Гідності, на Сході розгорталися бойові дії… Хіба ми могли подумати, що такі питання виникатимуть після всіх тих подій в Україні?».

Нестор Мацюк

«У нашому класі навчалося 20 учнів, з них на ЗНО з історії йдуть восьмеро. Четверо учнів відвідує додаткові заняття у пані Грановської, а інші четверо, в тому числі моя донька, – йдуть на репетиторство до іншої викладачки, – розповідає Нестор Мацюк. – І тоді пані Грановська починає пресувати цих чотирьох учнів. Для початку ми звертаємося до класного керівника. Та пообіцяла, що все буде добре, що немає чого піднімати галас. Одного разу пані Грановська навіть спитала однокласницю Олі: «Що думали твої батьки, коли відправляли тебе на репетиторство до іншої викладачки?».

Як розповідає Нестор Мацюк, перші оцінки з історії учням виставили 15 грудня. І вже наступного дня батьки звернулися до директора школи з проханням відсторонити Марту Грановську від викладання у цьому класі та провести незалежне та об’єктивне оцінювання знань учнів класу.

[pull_quote_right]До школи приїхала комісія з Івано-Франківська: з учнями не розмовляли, контрольної для перевірки знань не дали, а закінчилося все тим, що вчителька отримала догану.[/pull_quote_right]

Після тривалого листування батьків з міським та обласним управлінням освіти 26 лютого до школи приїжджає комісія з Івано-Франківська, яка одразу заявляє: питанням корупційного характеру займатися не буде.

«А перед цим, 20 лютого, директор школи скликає зустріч батьків класу, проте мене та ще кілька батьків, які вимагали відсторонення від викладання цього вчителя історії, не запрошує. У результаті протоколом зустрічі вони ухвалили роботу пані Грановської задовільною, а відсторонення її від викладання безпідставним. Але, наскільки мені відомо, директор просто викликав по одному батьків до свого кабінету і переконував не піднімати галас», – розповідає Нестор Мацюк.

На думку батьків випускниці, упереджене ставлення вчительки історії до Ольги розпочалося після відмови ходити до неї на репетиторство. «Ці 8 балів – це упереджене ставлення вчительки до Олі. Мовляв, хто мене обійде, тому я поставлю «незадовільно». Тут навіть суть не в грошах, хоч репетиторство платне, а в амбіціях вчителя», – вважає Нестор Мацюк.

Розділяє думку батьків Ольги і вчителька української мови Марія Томенчук.

–          Справа тут не в медалі, а у відношенні вчителя до знань дитини. Найсильнішій учениці вчителька не поставила гідну оцінку за її знання, в той час, коли чимало оцінок в інших учнів були завищеними, – каже Марія Томенчук. – Оля – надзвичайно обдарована дитина. Вона стоїть на дві голови вище від інших випускників. Наша школа ще не мала такої ганьби, аби вчитель так несправедливо поставився до талановитої дитини.

«Золота медаль нічого не відіграє, а ЗНО учениця здасть на високий бал», – Марта Грановська

Натомість вчителька історії Марта Грановська запевняє: 8 балів, які вона поставила Ользі за перший семестр і які не дозволили їй отримати золоту медаль, справедливі.

Марта Грановська

«В тому, що дитина не отримала золотої медалі, моєї вини немає, – наголошує Марта Грановська. – У першому семестрі рівень засвоєння знань в учениці не був високий. І хоч зараз у соцмережах вимагають, аби я опублікувала Олині контрольні, цього робити не буду. Це мої особисті з нею відносини, тому зайвий раз її травмувати та принижувати не буду. Хоча там близько не написано на відмінну оцінку. Чим це пояснено? Можливо, дитина мала завелике навантаження. До цієї ситуації призвела апатія дитини та її батьків».

Марта Грановська звинувачення у вимаганні ходити до неї на репетиторство відкидає. «У травні минулого року я попередила учнів: якщо в 10 класі давала шанс на виправлення, то в 11-му завищувати оцінки не буду, і з вересня потрібно починати вчитися, – розповідає М. Грановська. – За 25 років роботи в школі я мала певні надбання: була вчителем року у місті, мої учні ставали призерами обласних олімпіад… І тепер через цю суб’єктивну заяву батьків всі мої надбання зведені нанівець».

–             У другому семестрі на мене чинився такий тиск, що я була змушена закривати очі на різні речі. Тому річну оцінку з історії поклала Олі 11 балів. Це саме той бал, який буде в атестаті і який впливатиме на вступ до вишу, – каже Марта Грановська. – Не могла я подумати, що здійметься такий галас. Нема медалі, то нема. Так буває щороку з кимось з випускників. Зараз золота медаль нічого не відіграє і на вступ до вишу не впливає.

[pull_quote_right]”ЗНО Оля здасть на високий бал. ЗНО і засвоєння шкільної програми – це різні речі, які не потрібно порівнювати”, – вважає Марта Грановська.[/pull_quote_right]

Марта Грановська, яка також викладала в цьому класі правознавство, торік відправляла Олю на олімпіаду з цього предмету. Вчителька погоджується: стосунки з Олею погіршилися цьогоріч.

«У неї є потенціал. І я переконана, що ЗНО вона здасть на високий бал. ЗНО і засвоєння шкільної програми – це різні речі, які не потрібно порівнювати», – вважає Марта Грановська.

Підтримує позицію вчительки історії і директор школи Мирослав Граб. «До нас надходили скарги батьків, що вчителька суб’єктивно оцінила дитину. Але приїжджала комісія, яка переглянула роботи учениці, і жодних претензій у них не було. Тому зараз довести, чи цих 8 балів було виставлено свідомо чи ні – неможливо, – каже Мирослав Граб. – У цьому випадку педрада мала би зібратися і проголосувати: відмінити оцінку – нагородити медаллю. Але такої постанови немає. Школа надіялася, що золоті медалі відмінять. Це пережитки минулого. Вчитель нехай дає знання, а оцінює ЗНО».

За словами начальника управління освіти Коломийської міськради Марії Грицан, зараз постало питання, як вчитель історії Марта Грановська має продовжувати викладання у школі. «Управління дало свою негативну оцінку таким діям вчителя. Вона отримала догану. Я спілкувалася з нею, намагалася привести її до здорового глузду, але вона твердила, що оцінку поклала справедливо. Як далі пані Грановська має продовжувати роботу в школі, має визначити дирекція навчального закладу. Це в їхній компетенції», – прокоментувала Марія Грицан.

Ольга Мацюк таки отримає заслужену медаль, – Міносвіти

Коли матеріал готувався до друку, стало відомо, що Міністерство освіти і науки розпорядилося нагородити медаллю Ольгу Мацюк. Про це, зокрема, повідомив на своїй сторінці у Facebook заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський.

«Оля Мацюк, випускниця з Коломиї, отримає заслужену медаль.

Формальне право і справедливість не завжди збігаються. До прикладу, як у випадку із прикарпатською випускницею Олею Мацюк.

Але підлість не має торжествувати. Дівчина таки отримає медаль. Тому, що заслужила. Отримає у законний спосіб. На це дало дозвіл Міносвіти. Обличчя України – не мстиві й жадібні персони, а такі, як Марко Левандовський – хлопчина, який подарував Олі свою медаль, і Христина Томенчук, яка надала розголосу історії», – написав Павло Полянський.

Однак журналіст Євген Гапич повідомив, що медаль буде не золотою, а срібною. «Ось пише заступник міністра освіти про те, що справедливість перемогла. Що Оля отримає заслужену медаль. Правду пише. Але не всю. Не тіштеся. Медаль заслужена – срібна. А те що вона не отримала її на лінійці, то саме МінОсвіти про… прогавило це. Постанова загубилася чи не врахували її, – пише Євген Гапич у Facebook. – Ось тепер і виправили помилку».

На запитання журналіста, хто не підготував документи на медаль, заступник міністра освіти і науки Павло Полянський у коментарях на Facebook відповів: «Школа. До чого тут версії, все ж очевидно, як Божий день? Це знає кожна людина, яка хоч би побіжно цікавиться шкільними справами. Документи на медалі готує школа. Вона ж робить замовлення на атестат особливого зразка й на саму медаль, які облдепартамент освіти передає до Державного підприємства «Інфоресурс».

Новини Коломиї за останній тиждень | Дзеркало Коломиї