Математик, який фіксує коломийську історію. Валерієві Ковтуну – 70

Люди з інженерним, або математичним мисленням стають добрими управлінцями, бізнесовцями, менеджерами. Іншими словами, прилипають до тієї сфери життєдіяльності, яка вимагає логіки й розрахунку. Культурологічна складова у їхніх мізках розвинена слабо. Тому-то й цікаві нам винятки, особливо місцевого, коломийського, розливу. І як тут принагідно не згадати автора славнозвісної пісні “Понад Прутом моя Коломия” математика за інститутським дипломом Дмитра Циганкова!

Цей сьогоднішній нарис – про іншого дипломованого математика, чоловіка, врощеного плоттю і кров’ю в культуру Коломиї. В одному з інтерв’ю, яке я брав у Валерія Ковтуна вже давненько, він зізнався, що математичний спосіб мислення додає структурованості його ідеям і задумам. Тому ці ідеї й задуми мають властивість продиратися крізь рутину канцелярських перепон і завжди втілюватися.

Краєзнавець і видавець, директор педагогічного коледжу Валерій Ковтун – людина вельми публічна, хоча й не тутешня за місцем народження, бо найраніший період життя провів у містечку Новоселиця на Буковині. Після закінчення Чернівецького університету за направленням приїхав разом з дружиною до Коломиї. І на довгі роки пов’язав найдіяльнішу фазу свого життя з педагогічним коледжем і з утвердженням культурно-історичного іміджу міста, яке стало йому найріднішим.

Кожен погодиться, що наше місто саме спонукає до заглиблення в його історичні пласти. Тут майже кожна вулиця означена якимось історичним явищем або прізвищем. І Валерій Ковтун не міг не піддатися спокусі вносити й свою лепту в фіксацію цих подій і прізвищ до альбомів та листівок, які він видає вже не один рік. Раритетним виданням стала серія його альбомів “Українське мистецтво у старій листівці”, краєзнавча серія книжок “Коломийська бібліотека”, видання “Коломия у світі мистецтва”, крім того – поодинокі листівки робіт коломийських малярів, колекція листівок про січове стрілецтво. Окремо можна виділити листівки героїчно-печального змісту найновішої доби – портрети з біографічними довідками про мешканців Коломийщини, загиблими під час Революції Гідності в Києві та в бойових діях проти російських окупантів на Донбасі.

Валерій Ковтун причетний до встановлення меморіальних плит видавцеві Якову Оренштайну, засновникові “Січі” Кирилові Трильовському, в оригінальний спосіб вирішеному пам’ятнику Книзі – роботи коломийського скульптора Романа Захарчука. У стінах свого коледжу цей невтомний сподвижник проводить наукові конференції, презентації книжок. А подвір’я коледжу перетворено в мистецький дворик – зі скульптурами, настінними розписами й парковим декором. Коломийська книжкова орбіта настільки притягує інтерес Валерія Івановича, що він навесні цього року відкрив в одному з корпусів коледжу музей Коломийської книги.

Ім’я Валерія Ковтуна, заслуженого працівника освіти України, записано в Книгу шани міста Коломиї, він нагороджений різними медалями та відзнаками. Перегорнувши сімдесяту сторінку свого життя, пан Ковтун каже, що у нього все ще попереду.

АВТОР: Андрій МАЛАЩУК

ФОТО: Андрій КАНЯ

Читайте також: Випускний у музеї. Коломийським ліцеїстам вручили атестати. ВІДЕО

Підписуйтеся на “Дзеркало медіа” у Telegram і читайте важливі та цікаві новини Коломиї та Прикарпаття.