Коломийська майстриня ділиться секретами своєї роботи із народними оберегами. ФОТО

Є дуже багато людей, які займаються різними ремеслами. Для когось це просто хоббі, для когось спосіб заробітку. Але головне, що це речі, створені власними руками. Сьогодні мала приємну розмову з пані Оксаною, яка займається лялькоплетінням. Вона власноруч створює ляльки-мотанки.

Лялька-мотанка – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг, пише Вільне.ІНФО.

Сподіваюсь прочитане буде для вас цікавим.

Звідки виникла така ідея займатись ремеслом лялькоплетіння?

Ідея виникла досить цікаво. До нас в гості приїхали батьки мого чоловіка, і з ними був друг сім’ї, який побачивши що я займаюсь рукоділлям, сказав що його сестричка створює мотанки, і сказав де її можна знайти в інтернеті.

Мені стало цікаво, і я знайшла її роботи. Ляльки були настільки цікаві, що я теж захотіла спробувати. Я взагалі не мала цілі цим займатись серйозно. Був, можна сказати тільки спортивний інтерес. Крім того, я в той час була в декреті, і в мене був вільний час. Перші роботи в мене получились досить примітивні, але тим не менш мій чоловік дуже мене похвалив, і заохотив розвивати цей напрямок. Я теж не була проти, так як це заняття мені приносило велике задоволення. Приблизно такий в мене був початок в цьому напрямку.

Хто навчив вас такому цікавому ремеслу?

Все вчилася сама. З дитинства я росла біля творчої мами. Вона мені привила любов до рукоділля. Маючи певні навики по рукоділлю, мені це не було важко. Практично всю інформацію я черпала з інтернету: дивилась різні схеми, відео майстер-класи, і т.д. Багато нюансів я зрозуміла інтуїтивно, і на даний момент маю навіть свої професійні секрети які нікому не показую. Хоча звичайно їх можна зрозуміти купивши в мене мотанку.

Оксаночко, де берете всі матеріали для роботи? Напевно багато часу йде на пошуки саме тканин, бусинок, квіточок і всього іншого потрібного для роботи?

З початку я “звільнила” шафу своєї мами. З часом, багато друзів та рідних знаючи чим я займаюся, збирають для мене тканини. Якщо маю нагоду спілкуватись зі старшими людьми, то буває що цікавлюся чи немає в них часом для продажу старовинних тканин. Крім того, якусь частину тканин я купляю в звичайних магазинах, або замовляю в Китаї. Також маю знайомих які мають ательє по пошиву одягу, і вони мене постачають обрізками тканин. Тобто жодних проблем з тканинами я не маю. А інструменту та фурнітури в інтернеті дуже багато, на любий смак. Забезпечення матеріалами в мене практично не забирає ніякого часу.

Не важко створювати таку красу?

Звісно не важко. Якщо людина любить те чим займається, то це щастя. Деколи виснажують періоди коли є термінові замовлення, або великі об’єми. А в основному я ніякі планки собі не ставлю. Роблю стільки, скільки захочеться. Я розумію що це сидяча робота, і треба час від часу рухатись, робити щось по дому, займатись вихованням сина, і просто відпочивати. Тобто без фанатизму.

Створювати такі ляльки-мотанки це ваше хоббі? Чи можливо як спосіб заробітку?

Спочатку було як хобі. Дарувала рідним і друзям. Для експерименту виставила роботи на деякі інтернет-ресурси. Ляльки продалися. Я зрозуміла що це може дати додатковий дохід в сімейний бюджет. На даний момент зі збутом немає жодних проблем. Я клієнтів не шукаю, вони самі мене знаходять. Були навіть декілька гуртових замовлень від міжнародних компаній.

Кожна лялька вона унікальна. Відчувається, що ви старанно і з добрим серцем відноситись до цієї роботи. Це справді так?

До роботи я відношусь дійсно старанно, і уважно припрацьовую всі деталі. Якість для мене пріоритет.

Хто не думає про якість, той немає майбутнього. Кожна лялька унікальна, бо кожна з них виготовляється вручну. Навіть якщо я роблю ляльки повністю з одинакових матеріалів, вони все рівно получаються різними. Можна сказати кожна зі своїм характером.

Скільки часу займає, щоб створити одну таку ляльку?

В мене є декілька основних видів мотанок, і на кожен вид час виділяється по-різному. Є моделі які можна зробити і за 30 хвилин, а є такі які створюються по 6-7 і більше годин. Звісно такі роботи ціняться по-іншому.

Знаю, що ваші роботи продаються навіть закордоном. Як там люди дізнались про вас?

Здебільшого в мене беруть мотанки як подарунок друзям які живуть закордоном. Ті, в свою чергу показують своїм друзям, і таким чином запускається “сарафанне радіо”. На разі мої мотанки є в понад 20-ти країнах світу.

Також в мене є свій особистий менеджер та маркетолог в одному лиці. Це мій чоловік. Практично з самого початку він замовив для мене створення сайту. Потім самостійно зайнявся рекламою. Ще пізніше підняв питання особистого логотипу та слогану. Він забезпечив мене візитками, оригінальними упаковками для мотанок і т.д. Він же ініціював щоб я брала участь у всеукраїнській виставці “Моя лялька хоче стати відомою”. Декілька раз я публікувалась в українських журналах по рукоділлю.

Тобто питання реклами та збуту повністю на ньому. Якщо би я займалась всім сама, то я би просто не встигала.

Крім того, весь цей час він мене надихав до діяльності. Бо бувало що я була не зовсім впевнена і консервативна, а він мене постійно підштовхував. За що я йому дуже вдячна. Він практично перший, хто відразу повірив в те, що у мене все получиться.

Можливо у вас є вже й постійні клієнти?

Як я вже згадувала, до мене деколи звертаються з різних компаній. Також замовляються ляльки в сувенірні магазини, дитячі садочки, та просто цінителі мотанок. Є навіть такі клієнти які слідкують в фейсбуці за моїми новими роботами. І часто буває так, що я тільки виставлю якусь нову роботу, а мені зразу дзвонять або пишуть: “Беру”.

А що символізує така лялька-мотанка?

Я не вкладаю в свої роботи поняття оберегу, оскільки я в них не вірю. Я свідома християнка, і тут ніякого компромісу бути не може. Для мене мотанка – це символічний сувенір який асоціюється з Україною, це хороший подарунок близькій людині, або екологічно чиста, та приємна іграшка для дитини. Багато людей беруть мотанку в якості прикраси для інтер’єру.
Переглядаючи ваші чарівні фото, бачу, що кожна лялечка інша…практично немає однакових, немає повтору.

Звідки такі ідеї? Це все якось продумується заздалегідь? Чи при роботі все спонтанно получається?

Тут все дуже просто. Я рідко складаю плани на рахунок того, якою буде наступна модель. Я просто відкриваю свою шафу, дивлюсь на свій величезний склад тканин і інтуїтивно роблю підбір тканин. Може я Вас здивую, але буває що мій чоловік дає підказки, якою може бути наступна лялька. Я його смаку довіряю.

А зазвичай, починаючи робити ляльку-мотанку я підбираю матеріали інтуїтивно. Я ж все-таки жінка. А жінка схильна до того, щоб слухати своє серце.