Історія успіху зі Снятина. Зодчий Василь Спасюк про розбудову міста і не тільки

“Це я будував.., і цей ось будинок зліва я будував.., і он ту багатоквартирку ще за радянської влади також я будував… Ну, не сам я, звичайно, будувала бригада, але я керував процесом… Тепер будуємо мало, переважно реконструюємо, але реконструюємо багато”, – кидає короткі репліки директор снятинської проектно-виробничої фірми ПП “Моноліт” Василь Спасюк, сидячи за кермом автівки. Нас з фотокором неквапом везуть центральною дорогою Снятина.

Василь Спасюк усе життя займається будівництвом. Раніше будував державне житло, тепер розбудовує, так би мовити, соцкультпобут Снятинщини. Не працюючи жодного дня ні в апараті мерії, ні в апараті РДА, він є правою рукою мера в царині будівництва, а заодно – багаторічним членом міськвиконкому. Тому всю інфраструктуру, всю проблематику Снятинщини знає назубок.

Наша фірма має необхідну для будівництва техніку та фахівців. Беремо об’єкт від проекту – і до здачі його під ключ, – пояснює пан Василь. – Я вже вам казав, що останнім часом будуємо значно менше, як раніше. Так, торік закінчили спорудження дитсадка на тридцять дошкільнят у селі Тулуків (на знімку); в самому Снятині завершуєм реконструкцію закритого й відкритого басейну в ДЮСШ. Та найбільше душа мені тішиться за багатофункціональний льодовий майданчик у центрі міста. Я, направду, ловлю кайф, коли спостерігаю, як увечері туди набиваються юрми дітей і молоді. Усе сяє ілюмінацією, лунає галас і сміх.

Снятин має одну географічну проблему, – він розташований на горбі, який уривається високими берегами над річкою Прутом. Береги під дією вологого грунту постійно зсуваються. Як перешкодити небезпечним зсувам, – ця тема часто дискутується у владних кабінетах і сесійних залах. До Снятина приїжджали різні комісії зі столичними спецами й усі казали про багатомільйонні витрати на ліквадіцію зсувів. “А ми пішли іншим шляхом, – хвалиться наш співбесідник – відвели воду до колодязів і трубами пустили її вниз у річку. Поважні науковці нас після цього заповажали й визнали наш проект несподіваним і цілком правильним”.

За словами Василя Спасюка, центр міста потерпає від перевантаження транспортом. Попри дорогу тріскають старі будівлі, не кажучи вже про критичну загазованість повітря. Рятунок єдиний – прокласти об’їзну дорогу. Але наразі це майже нереально через кількасотмільйонну вартість такого проекту. Надія лише на народних депутатів від округу, які лобіювали б це життєво важливе для Снятина питання у стінах парламенту.

Будівництво, це головне заняття пана Спасюка. Але не єдине.

У селі Тучапи, де він народився і до якого сентиментально й болісно прив’язаний, тримає пасіку та фермерське господарство на 100 гектарах орної землі. Є тут усіляка живність, у тому числі вівці, є пилорама.

“Я – переконаний прихильник органічних продуктів, – запевняє чоловік. – Хочемо тут вирощувати овочі без хімії. У найближчих планах – зараєструвати підприємство “Органік стандарт”, але для цього необхідно виконати всі вимоги. Сподіваюся до цього дійти і продавати людям чистий продукт. За збут не переживаю, головне – якість.

Спілкувався Іван ДЖИНДЖУРА

Фото: Андрій КАНЯ