ЧИТАЙ. ДИВИСЬ. СЛУХАЙ

logo

Історія успіху зі Снятина. Зодчий Василь Спасюк про розбудову міста і не тільки

"Це я будував.., і цей ось будинок зліва я будував.., і он ту багатоквартирку ще за радянської влади також я будував... Ну, не сам я, звичайно, будувала бригада, але я керував процесом... Тепер будуємо мало, переважно реконструюємо, але реконструюємо багато", - кидає короткі репліки директор снятинської проектно-виробничої фірми ПП "Моноліт" Василь Спасюк, сидячи за кермом автівки. Нас з фотокором неквапом везуть центральною дорогою Снятина. Василь Спасюк усе життя займається будівництвом. Раніше будував державне житло, тепер розбудовує, так би мовити, соцкультпобут Снятинщини. Не працюючи жодного дня ні в апараті мерії, ні в апараті РДА, він є правою рукою мера в царині будівництва, а заодно - багаторічним членом міськвиконкому. Тому всю інфраструктуру, всю проблематику Снятинщини знає назубок.
Наша фірма має необхідну для будівництва техніку та фахівців. Беремо об'єкт від проекту - і до здачі його під ключ, - пояснює пан Василь. - Я вже вам казав, що останнім часом будуємо значно менше, як раніше. Так, торік закінчили спорудження дитсадка на тридцять дошкільнят у селі Тулуків (на знімку); в самому Снятині завершуєм реконструкцію закритого й відкритого басейну в ДЮСШ. Та найбільше душа мені тішиться за багатофункціональний льодовий майданчик у центрі міста. Я, направду, ловлю кайф, коли спостерігаю, як увечері туди набиваються юрми дітей і молоді. Усе сяє ілюмінацією, лунає галас і сміх. Снятин має одну географічну проблему, - він розташований на горбі, який уривається високими берегами над річкою Прутом. Береги під дією вологого грунту постійно зсуваються. Як перешкодити небезпечним зсувам, - ця тема часто дискутується у владних кабінетах і сесійних залах. До Снятина приїжджали різні комісії зі столичними спецами й усі казали про багатомільйонні витрати на ліквадіцію зсувів. "А ми пішли іншим шляхом, - хвалиться наш співбесідник - відвели воду до колодязів і трубами пустили її вниз у річку. Поважні науковці нас після цього заповажали й визнали наш проект несподіваним і цілком правильним".
За словами Василя Спасюка, центр міста потерпає від перевантаження транспортом. Попри дорогу тріскають старі будівлі, не кажучи вже про критичну загазованість повітря. Рятунок єдиний - прокласти об'їзну дорогу. Але наразі це майже нереально через кількасотмільйонну вартість такого проекту. Надія лише на народних депутатів від округу, які лобіювали б це життєво важливе для Снятина питання у стінах парламенту. Будівництво, це головне заняття пана Спасюка. Але не єдине. У селі Тучапи, де він народився і до якого сентиментально й болісно прив'язаний, тримає пасіку та фермерське господарство на 100 гектарах орної землі. Є тут усіляка живність, у тому числі вівці, є пилорама. "Я - переконаний прихильник органічних продуктів, - запевняє чоловік. - Хочемо тут вирощувати овочі без хімії. У найближчих планах - зараєструвати підприємство "Органік стандарт", але для цього необхідно виконати всі вимоги. Сподіваюся до цього дійти і продавати людям чистий продукт. За збут не переживаю, головне - якість. Спілкувався Іван ДЖИНДЖУРА Фото: Андрій КАНЯ